Ručně pletené ponožky s copánkovým vzorem ze silné hřejivé vlny jsou milým dárkem pod stromeček nebo i k jiné příležitosti. Teplé ponožky oceníme jak v sychravých podzimních dnech, tak během mrazivé zimy i v chladném předjaří, a to nejen na chalupě nebo v horské chatě, ale i doma při úspornějším vytápění.
Jak se pletou ponožky na dvou jehlicích jsme psali ZDE. Splétaný copánkový vzor pleteme tak, že dvě (nebo tři) oka stáhneme na převáděcí jehlici. Upleteme dvě (nebo tři) oka z levé jehlice a teprve poté oka z převáděcí jehlice.
Jak uplést ponožky
Barva ponožek s copánkovým vzorem by měla být jednotná. Je libovolné, jestli bude jednobarevná nebe melírovaná, ale asi by rušilo vzor, kdybychom barvy střídali. Změříme si délku chodidla od paty do místa, kde vyrůstá malíček, špička se pak bude rovnoměrně zužovat. Šířku měříme v nejširší části nohy. Upleteme si kontrolní vzorek, abychom věděli, kolik ok budeme potřebovat nahodit – záleží na čísle použitých jehlic, na síle vlny i na utahování při pletení. Pleteme na dvou jehlicích a materiál přibývá tak, že oka přehazujeme z jedné strany na druhou. Na tvorbu copánkového vzoru budeme potřebovat ještě jehlici, která má na obou koncích špičku – jedním koncem oka nabereme, jehlici posuneme a po upletení následných ok ty nahozené z druhého konce upleteme. Pokud přízi navazujeme, děláme uzlíky uvnitř ponožky po stranách, na chodidle by nás při chůzi tlačily.
Pracovní postup pletení ponožek
- Nahodíme 20 ok (podle zkušebního vzorku) a patentem (1 oko hladce, 1 oko obrace) upleteme 16 řad (nebo i více, budou-li se ponožky ohrnovat). První oko nepleteme, sejmeme jej tak, aby vodící vlna směřovala od nás a na okraji pleteniny vznikl oblouček.
- Pokračujeme lícovým žerzejem (1 řada hladce, 1 řada obrace) 16 řad. Poté začneme na začátku každé řady ujímat (spleteme vždy 2 oka dohromady) Upleteme 6 řad, počet ok na jehlici je nyní 14.
- Nyní budeme na začátku každé řady oko přidávat tak, že na jehlici s oky nabereme 1 předchozí spletené oko, které upleteme. Dostaneme se zpět na původních 20 ok. Takto vytvoříme patu.
- Lícovým žerzejem upleteme celé chodidlo. Pleteme do místa, kde na chodidle začíná malík. Tady začneme opět ujímat tak, že na začátku každé řady spleteme 2 oka. Na jehlici zůstane 10 ok.
Jak uplést copánkový vzor
- Upleteme špičku ponožky stejným způsobem jakým jsme pletli patu. Na jehlici nahodíme spletené oko z minulé řady a upleteme. Na jehlici máme opět 20 ok a hotovou špičku ponožky.
- Vrchní díl ponožky pleteme tak, že na jehlici nahodíme před začátkem každé řady oblouček (vznikaly na okrajích během dosavadního pletení), který pleteme dohromady s prvním okem.
- Tvoříme copánkový vzor: v 1. řadě pleteme 2 oka hladce, 2 obrace, 2 oka stáhneme na převáděcí jehlici a za ní upleteme 2 oka hladce. Poté hladce upleteme i 2 oka z převáděcí jehlice. Dále upleteme 4 oka obrace. Poté 2 oka stáhneme na převáděcí jehlici a před ní upleteme 2 oka hladce. Dále upleteme 2 oka obrace a 2 oka hladce.
- 2. řadu pleteme, jak se jeví – tj. 2obr., 2 hl., 4obr., 4 hl., 4obr., 2hl., 2obr.
- 3. řadu pleteme 2 hl., 2obr., ., 4 hl., 4obr., 4 hl., 2obr., 2hl.
- 4. řadu pleteme jako 2. řadu.
- Další řadu pleteme jako v bodě 7 a dále to střídáme, až do místa, kde na spodní straně začíná pružný okraj, tedy patent – 1 hl., 1 obr.
- V poslední řadě splétáme 2 oka v jedno, které vrátíme zpět a znovu splétáme s dalším okem až do posledního oka, které upleteme 2x a přízi odstřihneme. Háčkem zatáhneme do pleteniny a ponožka je hotová.