Ze zbytků mohérových vln, které dohromady vážily okolo dvou set gramů, jsme vykouzlili veselé, ale hlavně velmi teplé, pletené dětské šaty pro pětiletou holčičku. Tyto jednoduché, lehké šaty můžeme barevně kombinovat podle libosti, nebo je uplést celé jednobarevné. Také jejich délka zcela záleží na naší volbě. Holčička si přála dlouhé až na zem, tak jsme se jí pokusili vyhovět. Podobným způsobem můžeme uplést šaty i na velkou slečnu nebo i na dospělou ženu.
Mohér se sám o sobě drahý, proto se přimíchává do ovčí vlny nebo do směsí s umělými vlákny. Jeho spotřeba je ale výrazně nižší než u ostatních přízí. Mezi jeho další dobré vlastnosti patří, že na šatech či jiných výrobků z ní upletené se většinou netvoří žmolky. Materiál na pletené dětské šaty je velmi odolný a i proto se dobře hodí na výrobky pro děti. Mohér je vlna z angorských koz, která se vyznačuje vysokou jemností a příjemným omakem a zvláštním leskem. Angorské kozy pocházejí z přední Asie. Mají vlnitou lesklou srst dlouhou až 30 cm, která se stříhá dvakrát ročně. Srst pokrývá celé tělo včetně břicha a končetin a na čele tvoří čupřinu. Samice jsou vysoké okolo 40 cm, samci o něco větší a obě pohlaví mají dozadu otočené rohy. Kozy jsou převážně barvy bílé, řidčeji hnědé, šedé nebo černé, Největšími producenti angorské vlny jsou Turci.
Na pletené dětské šaty si připravíme
Různé zbytky angorské vlny rozdělíme nejprve na dvě stejné hromádky, to znamená dvě klubíčka modré, dvě růžové, dvě vínové atd. Jedna hromádka ke určená na upletení sukně, druhá na zbytek. Druhou hromádku barevných klubek pak ještě rozdělíme na tři – z jedné bude živůtek a ze dvou rukávy. Díky tomuto rozdělení máme dostatek příze všech barev a pak už podle množství, které máme k dispozici odhadneme, na jak silné pruhy nám která barva vystačí.
Pokud máme příze dost, můžeme toto přemotávání klubíček vynechat. Ze svou barev také můžeme uplést šaty pravidelně pruhované, tzv. námořnické. Potřebujeme ještě budeme kulaté jehlice č. 3, rovné jehlice č. 3, háček a nůžky.
Jak se plete
Pleteme na dvou jehlicích, jejichž průměr by měl odpovídat síle vlny. Na mohérové příze ale používáme jehlice většího průměru a pleteme velmi volně, neboť jemné chloupky této vlny větší oka vyplní. Udržujeme stejnoměrné napětí příze při pletení. Jen tak docílíme pravidelných ok a výrobek pak odpovídá udaným rozměrům. A protože každý také jinak utahuje pleteninu, síla příze je různá, i průměr používaných jehlicí, určitě nám stojí zato uplést zkušební vzorek o velkosti čtverce 10 x 10 cm, o kterém zjistíme, že má např. 15 ok a 20 řádků.
Náčrtek a výpočet velkosti
- Načrtneme si tvar šatů, holčičku změříme a naměřené hodnoty zaneseme do náčrtku. Přepočítáme centimetry na počet ok podle zkušebního vzorku na pletené dětské šaty.
- Příklad: obvod pasu děcka je např. 50 cm, šaty budou volnější, tak počítáme nejméně 60 cm. 10 cm zkušebního vzorku má např. 15 ok. Víme tedy, že v pase bychom měli mít podle jednoduché trojčlenky (10 cm … 15 ok; 1 cm … 1,5 ok; 60 cm … x; X = 1,5 x 60; X = 90) nahozeno 90 ok. Pleteme-li předek a zadek zvlášť, tedy 45 na každou stranu.
- Ale protože tyto šaty pleteme od spodního okraje sukně, určíme si, jak široký by měl být, od toho odečteme obvod pasu a dostaneme počet ok, která musíme během pletené délky sukně ujmout.
Příklad: Určíme, že spodní okraj sukně měří po obvodu 80 cm, což je 120 ok. Délka sukně bude např. 30 cm, to znamená 60 řádků (1 řádek = upletená oka v jedné řadě). - 120 ok – 90 ok = 30 ok. Při pletení na kruhových jehlicích to můžeme udělat tak, že 20 řad upleteme po 120 okách a pak začneme ujímat nejprve tak po 5 řad spleteme každé dvacáté oko dohromady (dvě sousední oka bereme jako jedno a protáhneme jimi smyčku, jako ji protahujeme jedním okem).
Jednotlivé díly
Šaty se skládají ze tří dílů – sukně s živůtkem a dvou rukávů. Poté díly sešijeme nebo sháčkujeme, nahodíme oka na otvor u krku a upleteme lem nebo rolák.
Sukně
- Nahodíme 120 ok a upleteme 10cm lem vzorem patent (1 oko hladce, 1 oko obrace).
- Po dokončení lemu si posuneme na kulatých jehlicích pleteninu tak, abychom začali dále plést poslední oko předchozí řady a nyní budeme plést stále hladce kolem dokola.
- Od 20. řady začneme ujímat tak, že spleteme každé dvacáté oko, až se dostaneme na požadovaný počet 90 ok.
- Máme upletenou sukni – poměříme, zda je opravdu velikosti, jakou jsme chtěli.
Živůtek (horní část)
- Nyní pleteninu rozdělíme na přední a zadní část. Přední zatím necháme na kulatých jehlicích (případně oka můžeme přesunout na velký spínací špendlík) pokračujeme zadním dílem na rovných jehlicích stejného průměru.
- Vypracujeme patentem krátký pas (asi 8 řad) a pleteme žerzejem (1 řada hladce, 1 řada obrace) do výšky pod pažemi.
- Ujmeme na rukávy tak, že na začátku prvních dvou řad (tj. jedné z každé strany) ujmeme 4 oka, pak 3 oka a nakonec 1 oko. Ujmuli jsme tedy celkem 16 ok a máme na jehlicích 74 ok.
- Pleteme do výšky průramku, kde díl ukončíme tak, že všechna oka postupně spleteme.
- Stejně vypracujeme přední díl až po ujímání na rukávy. Potom pleteme stejně ještě asi do dvou třetin délky zadního dílu, kde si odpočítáme střed.
- Spleteme 6 středových ok, čímž přední díl rozdělíme na dvě části a vypracujeme každou zvlášť.
- Stranu u rukávu neujímáme, pouze u výstřihu, a to tak, že v každé druhé řadě spleteme 3, 2 a 1 oko. Dál pleteme rovně až do výše zadního dílu. Nakonec uzavřeme postupným spletením všech ok.
- Stejně vypracujeme druhou část od výstřihu.
- Na ramenou sháčkujeme nebo sešijeme.
Rukávy
- Dítě si musíme pečlivě změřit, ale i tak budeme rukávy plést o něco širší. Upletený rukáv má tvar jako na kresbě. Nejlépe uděláme, když si rukáv nakreslíme ve skutečné velikosti a v průběhu práce pleteninu ke střihu pro kontrolu přikládáme. To platí zejména pro začátečníky.
- K míře obvodu zápěstí děcka přidáme 1-2 cm a nahodíme oka. Pro příklad třeba 35 ok. Upleteme patent do výše asi 10 cm.
- Nyní začneme rukáv rozšiřovat, a to tak, že v každé druhé řadě přidáme oko. Pleteme žerzejem do výše délky ruky v podpaží.
- V tomto místě začneme ujímat. Nejprve na začátku každé řady ujmeme 4 oka, pak 3 oka a nakonec 1 oko (na obou stranách). Poté pleteme 2 řady rovně, další ujmeme. Takto postupně ujímáme, až se dostaneme k vrcholu oblouku, kde ujímáme postupně 1, pak 2, pak 3a nakonec všechna oka. Pletenina musí vypadat jako na kresbě. Porovnáváme průběžně, když ujmeme moc nebo málo, chybu ihned opravíme.
- Druhý rukáv vypracujeme stejně. Zkušenější pletařky pletou oba rukávy najednou, zejména, jedná-li se o šaty nebo svetr pro malé děcko.
Dokončení
- Kolem výstřihu nahodíme oka a patentem upleteme stojáček nebo rolák. Důležité je uplést ho natolik volně, aby hlava děcka bez problémů prošla. Případně můžeme nechat část na rameni nesešitý a od toho místa plést tak, aby zde byl rolák otevřený – poté na tento okraj uděláme poutka a přišijeme ozdobné knoflíky.
- Přišijeme oba rukávy, na ramenou je trochu nařasíme.
- Sešijeme i zbývající části – živůtek, rozparek lemu sukně apod. Všechny nitě zatáhneme do rubu, konce odstřihneme.