Jestliže s námi bydlí nějaké dívky a ženy a nenosí výhradně kalhoty, najde se v domácnosti množství vyřazených punčoch a punčocháčů. Byla by škoda ty s tekoucím okem rovnou vyhazovat, když je můžeme recyklovat. Vytvoříme klubka pletací příze ze silonek a nich uháčkujeme nebo upleteme třeba kobereček, tašku, houpací síť nebo přízi využijeme pro pletení rukama, či jen jako pružný provázek.
I kdybychom z vyřazených punčoch či punčocháčů vyrobili pouhý provázek, najde mnohá uplatnění jak v domácnosti, tak na zahradě i v dílně. V zahradě je příze ze silonek vhodná k uvázání mladého stromku ke kůlu nebo pnoucích dřevin k opoře – její pružnost zaručuje, že se „nezařízne“ do mladé kůry a stromek ani keř nepoškodí.
Příprava
K výrobě příze ze silonek si kromě vyřazených silonových punčocháčů i punčoch připravíme už jen nůžky. Máme-li punčochy barevné, je vhodné odstíny střídat. Výslednou přízi využijeme k tvorbě strakatých veselých výrobků. Příze z hnědých punčocháčů může být zajímavá svými četnými odstíny. A pokud jsou punčochy opravdu nudné barvy, na provázek stačí. Z provázku můžeme dále smotat opravdu pevný provaz, které najde další uplatnění, například pro zavěšení houpačky.
Postup výroby příze
Nejprve rovně odstřihneme obě části punčochových nohavic nad patami. Poté jednu po druhé nastříháme na asi jeden až dvoucentimetrové proužky tak, aby z nich po rozložení byly kroužky. Stříháme je až do výše sedu. Šíře proužků závisí na síle budoucí příze, čím širší proužek, tím silnější bude vzniklý „provázek“. Každý ustřižený kousek roztáhneme do oválu. Neměl by se přetrhnout, neboť by pak nešel vázat. Jednoduchým protažením dvou oválků (a každého dalšího) přízi navazujeme. Barvy střídáme podle vlastního výtvarného citu a přízi smotáváme do klubíčka. Z jedněch punčocháčů můžeme získat jeden až dva a půl metrů dlouhou přízi různé síly. Z toho si lze odvodit, kolik asi punčocháčů budeme potřebovat k vytvoření konkrétního výrobku.
Co si uháčkujeme nebo upleteme z příze ze silonek
- Kobereček buď uháčkujeme silným háčkem nebo jednotlivé pramínky spleteme do copánků a vyrobíme si copánkový kobereček. Podobně si můžeme uháčkovat předložku do koupelny nebo rohožku.
- Máme-li tkalcovský stav, využijeme přízi ze silonek k tkaní hadráku.
- Houpací síť nebo tašku síťovku si zase můžeme vyrobit technikou síťování.
- Uháčkovat si můžeme retro bačkory – podobné dělávaly naše babičky z chemlonu.
Pletení rukama
Ze silonkové příze můžeme plést na silných jehlicích, anebo také jenom rukama, jak je tomu na videu na You tube.