Vánoční stromeček považujeme za symbol Vánoc, pod ním nacházíme dárky, vůně jehličí a zářící svíčky umocňují vánoční atmosféru. Většinou ho zdobíme v předvečer Štědrého dne a odstrojujeme na Tři krále, ale jsou i lidé, kteří se stromečku nemohou nabažit, začínají zdobit již na začátku Adventu a v pokoji stojí až do února. Ať již patříme k těm nebo oněm, rozhodně nestojíme o to, aby stromeček předčasně opadal. Péče o vánoční stromek, aby dlouho vydržel, je snadná.
Jisté je, že umělý stromek neopadá a veškerá práce s ním je očistit ho nebo osprchovat, je-li zaprášený. Umělý stromek ale nevoní… Pokud z nějakého důvodu nemůžeme mít přírodní stromek, pořiďme si na svátky alespoň větvičku z jehličnanu, protože uvolňuje éterické oleje, které dokáží zklidnit naši mysl a snížit vliv předvánočního stresu.
Řezaný stromek
Není nad živý smrček, borovičku nebo jedličku. Pokud však nechceme, aby jehličí žloutlo a opadávalo, měli bychom se držet některých zásad. Když stromek kupujeme, zkusíme, zda jsou větvičky pružné (nelámou se) a čerstvé (jsou jasně zelené). Až do použití skladujeme stromek ve venkovním prostředí, u domu nebo na balkoně. Pokud takovou možnost nemáme, uděláme lépe, když si stromek koupíme opravdu až na poslední chvíli. Přinesený stromek seřízneme o pár centimetrů, aby mohl lépe přijímat vodu, neboť jako každá rostlina i stromek potřebuje vláhu. Postavíme ho proto do kbelíku nebo do vhodně upravené velké plastové lahve s vodou, do níž přidáme lžíci glycerínu, aby nezmrzla. Stojan vybereme takový, v němž může stát stromeček ve vodě. Tentokrát do vody přidáme dvě lžíce lihu – díky této směsi zůstane stromek dlouho svěží i v suchém panelákovém bytě. Vodu s lihem podle potřeby doléváme.
Péče o živý vánoční stromek v kontejneru
Živý stromek v kontejneru bychom neměli držet v teplé místnosti déle než deset dnů. Umístíme ho na světlém místě, případně ho přisvítíme umělým světlem, a to alespoň čtyři hodiny denně. Nestavíme stromek do blízkosti topných těles. Zaléváme častěji a jen tolik, abychom nepřelili, nejlépe odstátou vodou. Zemina v květináči nesmí přeschnout. Stromku velmi prospěje rosení, ale ne tak, abychom poškodili ozdoby a už vůbec ne, máme-li na stromku elektrické svíčky. Při zdobení živého stromečku dáváme pozor, abychom nepoškodili pupeny, neměli bychom ani přetěžovat větévky a zcela vynecháme hořící svíčky a prskavky, které by mohly stromek popálit. Po skončení svátku necháme stromek postupně zvykat na chladné prostředí. Vystrčit ho z vyhřátého bytu rovnou na mrazivou zahradu by nebylo moudré, protože by to nemusel přežít.