Patinování – dřevo s duší starých časů

 patinované dřevo
Patinování – styl Provance, foto med

Jestliže máme doma dřevěný nábytek, který není ani starý ani nový, a raději bychom, aby vypadal starší, než je, můžeme si ho poměrně snadno vytvořit technikou patinování. Komoda, stůl, truhla, skříň nebo i jen rám obrazu s patinou starých časů se může stát dominantním kusem naší domácnosti.

Nejkrásnější patina vzniká dlouhými roky užívání dřevěného nábytku a vykazuje charakteristické znaky. Starobylé kusy zrají jako víno, ale je třeba s nimi stejně pozorně zacházet.

Jak získat starožitný nábytek

policka-patina
Styl Provance, foto archiv

Takový vzácný nábytek získáme tak, že ho buď zdědíme, nebo si ho koupíme ve starožitnostech. Napodobeniny vyrábějí některé firmy, jsou sice levnější, ale ne dost na to, že nejde o originál. Ne každý si může starožitný nábytek dovolit, nebo ho prostě nechce a požaduje nový, moderní, který bude mít ovšem patinu. Máme-li však jen trochu šikovné ruce, můžeme si patinu na dřevěný nábytek udělat sami.

Jak se patinuje

stolek
Patinování stolu, foto med

Většinou se jedná o nanášení několika vrstev laků, které se ručně přebrušují, přičemž někdy se brousí celé plochy, jindy pouze rámečky a hrany. Měkká dřeva se patinují tak, že se drátěným kartáčem vytvářejí ruční vrypy do povrchu, a nakonec se dřevo ošetří lakem. Pro získání starobylého vzhledu jsou na trhu k dispozici různé prostředky – patinovací základy, které můžeme kombinovat se zkrášlovacími vosky i barvami k docílení patiny. Pracuje se s nimi tak, že na povrch naneseme základovou vrstvu, a když zaschne, aplikujeme na ni štětcem vybraný odstín vosku. Ten ihned leštíme měkkým hadříkem, dokud se „neprodřeme“ na vrstvu s patinovacím základem. Zkrášlovací vosky lze ředěny ředidlem Gédéo, patinovací základy vodou.

Příprava patinování

patina
Roztírání barvy, foto archiv

Nejprve si připravíme plochu – řádně ji přebrousíme a zbavíme prachu. Připravíme si patinovací barvy, což jsou barevné roztoky připravené k přímému použití, proto je neředíme. Tyto barvy slouží také k barvení materiálů, které nelze dobře namořit, jako například dřevotřískové desky, výrobky z rákosu a podobných materiálů. Prostřednictvím patinovacích barev můžeme vytvořit světlostálé barevné stínování, zvláště pak přechody mezi světlými a tmavými tóny. K tomu, aby se práce s patinovacími barvami podařila, potřebujeme suché a bezprašné prostředí.

Tipy k patinování

poškrábání
Rýhy a škrábance, foto archiv
  • Rýhy a škrábance vytvoříme tak, že přejíždíme po dřevě náhodnými pohyby plátěným pytlíkem, do kterého vložíme kovové předměty, jako jsou šrouby, matice apod. Musí jich být tolik, aby jejich hmotnost pomohla povrch přiměřeně poškodit. Pak namoříme celou plochu vodovým mořidlem a udržujeme ji po celou dobu práce vlhkou. Vetřeme dostatečné množství mořidla i do poškozených míst – jejich vlákna se budou jevit o něco tmavší, než ostatní. Necháme zaschnout a poté povrch uzavřeme šelakovým plnidlem, které rovnoměrně rozetřeme po celé ploše táhlými pohyby měkkým hadříkem po směru vláken.
  • Skvrny od vody a horkých šálků – Starožitný nábytek mívá často na povrchu „kolečka“ od skleniček a šálků. Vytvoříme je snadno tak, že naplníme plechovku horkou vodou, zespodu ji navlhčíme a na deset minut položíme na dřevo. Rozmícháme lihové mořidlo s pigmenty a francouzskou politurou a roztok naneseme štětcem v dostatečném množství na celý povrch a zapracujeme jej tak, aby ztmavl. Po zaschnutí naneseme vrstvu transparentní politury a krouživými pohyby ji zapracujeme, až se přiblížíme vzoru plných vláken. Poslední tahy vedeme podélně a nakonec plochu opatříme vrstvou voskové pasty.
  • Styl Provance získáme tak, že plochu natřeme tmavou akrylovou barvou, necháme ji zaschnout a přetřeme světlou akrylovou barvou, kterou necháme zaschnout jen částečně. Pak lehce navlhčeným hadříkem barvu opatrně stíráme, aby prosvítala spodní tmavá barva. Případně přebrousíme brusným papírem, aby se částečně objevila kresba dřeva. Hrany můžeme přebrousit důkladněji. Tento způsob dekorace nábytku se nehodí zcela ke každému stylu bydlení – jde o venkovský styl. Kraj Provence je plný slunce, vína a vůně levandule…
Přejít nahoru