Jak si vyrobit jednoduchou paspartu jsme detailně popsali ZDE. Zajímavěji a profesionálněji ale vypadá trojrozměrná pasparta s výřezem. Nejsou nijak obtížně zhotovitelné, jen to chce přesně měřit a řezat. 3D paspartu vyrobíme papírovou, nebo ji polepíme knihařských plátnem, což vypadá opravdu efektně. Výsledek rozhodně bude stát za trochu námahy.
Začátek postupu práce na 3D paspartách s výřezem je shodný s předcházejícím jednoduchým paspartováním , odlišnost je pouze při výřezu okénka.
Pasparta s výřezem ze silnější čtvrtky
Na rub čtvrtky, ze které okénko vyřezáváme, si narýsujeme rámeček, rozměry určíme tak, že k šířce i výšce krajky připočteme 1 cm, odečteme od šířky celé čtvrtky a vydělíme dvěma. Získaný výsledek je šířkou levého a pravého okraje a zároveň i horního okraje. Rozměr dolního okraje získáme sečtením výšky krajky (apod.) a horního okraje a součet odečteme od výšky čtvrtky. Získaný výsledek by měl být přibližně o jednu třetinu vyšší než zbývající tři shodné okraje. Tenkým špendlíkem propíchneme vrcholy rámečku do líce a po lícové straně vyřízneme okénko. Dále již postupujeme jako u pasparty předcházející.
Pasparta s výřezem lepenky polepené knihařským plátnem
Nejméně 24 hodin před samotným paspartováním si připravíme lepenku pro výřez. Potřebujeme poměrně silnou lepenku. Z jedné strany je hladká a z druhé má hrubou strukturu. Knihařské plátno lepíme na hladší stranu. Lepenku uřízneme asi o 2 cm na každou stranu delší, než bude čistý rozměr obrázku. Knihařské plátno naopak ustřihneme o kousek kratší, než je zmíněná lepenka, kterou polepujeme.
Lepení plátna
Lepidlo Herkules zředíme tak, aby se snadno roztíral a po natírané ploše nedrhl štětec. Plochu lepenky rovnoměrně natřeme, pečlivě roztíráme hlavně do krajů, aby se plátno neodchlipovalo, a necháme malou chvíli zavadnout. Plátno na kratší straně pečlivě umístíme a zatím zlehka středem přitiskneme na plochu lepenky. Pak směrem od středu do stran začneme uhlazovat, ale tak, abychom hřbetem ruky nezasahovali přes okraj. Přiložíme čistý papír a opět silou uhlazujeme, tentokrát i přes okraj, abychom vytlačili případné zbytky lepidla. Pokud jsme přesvědčeni, že plátno k podkladu v celé ploše přilnulo, vložíme lepenku mezi čisté papíry a hodně zatížíme. Necháme schnout 24 hodin. V průběhu této doby můžeme lepenku vložit mezi suché papíry a přesvědčit se, že plátno skutečně drží.
Postup při výřezu
- Po zaschnutí lepenku seřízneme podle skla a po rubu narýsujeme okénko pro výřez. Zde je potřeba brát v úvahu, že hrana výřezu bude skosená a ještě vylepená čtvrtkou, proto přičteme z každé strany krajky nejméně 1 cm. Špendlíkem v rozích propíchneme do líce a pustíme se do výřezu. Musíme mít řádně ostrý nůž!
- Pravítko položíme do okénka, protože hrana směrem dovnitř je skosená. Nejprve zlehka prořízneme vrstvu plátna a pak silou a jedním tahem prořízneme lepenku skrz. Řežeme kolem dokola (ne strany proti sobě). Pokud se nám stane, že lepenku neprořízneme, tak ji mírně nadzvedneme v jednom místě, projedeme nožem skrz a snažíme se ho udržet již v naznačené stopě a průřez dokončit.
- Jemným smirkovým papírem zbrousíme lehké nerovnosti výřezu. Připravíme si proužky čtvrtky k vylepení. Tloušťku lepenky je třeba přeměřit, ale předpokládejme, že to jsou 3 mm, pak tedy naměříme pruh o šířce 3 mm + 3 mm + 2 cm. Pruhy si připravíme vždy o kus delší, než je velikost okénka, po lícové straně zlehka nařízneme a pečlivě přeložíme. První 3 mm jsou nalepeny na horní straně okénka, druhé 3 mm tvoří hranu a zbylé 2 cm zalepíme do rubu.
- První proužek seřízneme pod úhlem 45 stupňů. Naměříme čistý rozměr okénka, a také pod úhlem 45 stupňů seřízneme. Rámeček vylepujeme opět kolem dokola a proužky sestřihujeme postupně. Rozměr se vždy trochu mění s ohledem na sílu čtvrtky. Tímto způsobem si můžeme zapaspartovat grafické listy či vlastní kresby. Plocha obrázku (lépe řečeno arch, na kterém je) by měla být schována pod okraji okénka.
- Zbývající úkony jsou stejné jako u jednoduchého paspartování.
Tipy
- Pokud použijeme na zadní stranu pasparty silnější karton, z rubové strany ho kolem prořezu po protažení tkalounu trochu seřízneme, aby se nevytvořila boule.
- Paspartujeme-li křehký materiál, např. krajku, vyřízneme podle tabulky skla ještě jednu vrstvu lepenky, aby se nalepený kroužek neprotlačil do obrázku.
- Sklo obkreslujeme na lepenku z toho důvodu, že nemusí být vždy dodržen pravý úhel a pak by nám jednotlivé vrstvy přesahovaly nebo naopak chyběly pod sklem!
- Pokud zvolíme velurovou tapetu, ustřihneme ji asi o 1 cm na šířku i výšku kratší. Děláme to proto, aby vlas tapety nepřesahoval přes obrázek. Barevnou čtvrtku seřízneme opět přesně podle skla – je třeba si uvědomit, že sklo obkreslujeme vždy na tu stranu, kterou ke sklu budeme přikládat.
- Dáme pozor, aby papírová lepenka, kterou obrázek přichytíme, nezasáhla příliš daleko od okraje do plochy skla. Při přelepení knihařským plátnem by se nám nemuselo podařit ji schovat.