Parožnatka opět v módě

zelenošedá barva listů pokojovky Parožnatky
Parožnatka, foto HKK

Móda se mění někdy až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vrací. Platí to i o rostlinách. Pokojová rostlina, která v současnosti prodělává svůj comeback, je Parožnatka. U nás byla velmi populární na začátku osmdesátých let, kdy patřila společně s Monsterou, Asparágem či Tchyniným jazykem k nejčastějším rostlinám v domácnostech. Pak o ní nebylo dlouho slyšet a najednou je zase tady a je o ní velký zájem.

Parožnatka, foto med

Parožnatka (Platycerium bifurcatum) pochází z Afriky, Asie a Austrálie, kde roste na stromech, k nimž se přichytí kořeny. Tak se živí rozkládajícími se zbytky rostlin, které se hromadí v dutinách. Parožnatka je vlastně kapradina, ale má masivní, rozvětvené listy, které bývají až metr dlouhé. Neobvyklé tvary listů jsou přizpůsobeny svému epifytickému způsobu života na stromech. Nejprve vyrostou sterilní listy, okrouhlé a celokrajné, těsně přitisknuté k podkladu. Starší listy postupně usychají a zůstávají dlouho na stromech jako hnědé pod nově se tvořícími zelenými. Vzniká miskovitý útvar zachycující dešťovou vodu a různé organické částečky. Fertilní listy jsou vzpřímené nebo převisající, pevné, zelené nebo šedozelené a vidličnatě větvené – podle druhu. Husté hvězdicovité chlupy zabraňují vypařování. Kupky výtrusnic vyrůstají, podle druhu, buď na koncích listů (Platycerium bifurcatum), nebo na plochách listů pod vidličnatým větvením (Platycerium grande). Kupky výtrusnic tvoří velké tmavě hnědé nebo až černé plochy. Parožnatky patří do čeledi Polypodiaceae, osladičovité.

Druhy a kultivary

Platycerium bifurcatum ve skleníku, foto med

Rod má téměř dvacet druhů. V prodeji bývá většinou kapradina Platycerium bifurcatum s některými kultivary. P. vidlicovitá (P. bifurcatum) má parohovitě větvené fertilní listy. Na svém původním stanovišti tvoří velké porosty; P. pyšná (P. superbum) tvoří velké jedince; P. věncová (P. coronarium) má až třímetrové (na délku i na šířku) fertilní široké, hluboce vykrajované listy; P. obrovská (P. grande) má vzpřímené listy, na okraji laločnaté; P. angolská (P. angolense) má nedělené fertilní listy, na okrajích zvlněné, P. madagaskarská (P. madagascariense) má listy se zajímavou žilnatinou.

Stanoviště

Parožnatka potřebuje ke svému růstu světlé až polostinné místo. Potřebuje sice dostatečné množství světla, avšak nemá ráda přímé sluneční paprsky. Jako každá kapradina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, ale snese také sušší prostředí.

Pěstování

Parožnatka, Platycerium bifurcatum, foto med

Parožnatce se nejlépe daří na kusu kůry nebo na epifytních kmenech. Je ji možné pěstovat v květináči na okně nebo ji zavěsit v ozdobném košíčku ze stropu. Aby její listy byly skutečnou dominantou, je dobré jednou týdně ponořit květináč na půl hodiny do odražené vody. Lázeň může obsahovat také živiny. Zaléváme mírně, nerosíme. Rostlina nesnáší přemokření. Po celý rok udržujeme teplotu mezi 18 °C až 25 °C, v noci může klesnout k 15 °C. Odumřelé listy přitisklé k podkladu nikdy neodstraňujeme, neboť bychom tím narušili vrstvu vosku na listech, která chrání rostlinu před silnějším vypařováním.

Množení

Množíme výtrusy nebo dělením rostlin. Platycerium bifurcatum se množí ve specializovaných zahradnictvích tkáňovými kulturami.

Použití a přínos

Platycerium bifurcatum, Parožnatka, foto med

Parožnatka je zajímavá exotická pokojová rostlina, která svým tvarem může připomínat paroží. Do prostředí vnáší klid, uvolnění a harmonii.

Přejít nahoru