Panenky z kukuřičného šustí

Panenky vyrobené
 z kukuřičného šustí
Panenky z kukuřičného šustí, foto archiv

Když si z trhu nebo či z pole přineseme kukuřičné klasy, kukuřici si uvaříme a obal, ve kterém je, většinou vyhodíme. To je ale škoda, protože toto kukuřičné šustí můžeme využít k výrobě nejrůznějších předmětů, například dekorativních figurek. Panenky z kukuřičného šustí můžou být i milým dárkem pro někoho blízkého.

Lidová výroba předmětů z kukuřičného šustí se v našich zemích nejvíce rozvinula v oblastech, kde se kukuřice pěstovala, tedy na Moravě. Pro zpracování používáme čtyři vnitřní vrstvy listů kukuřice, svrchní odstraníme – bývají přesušené sluncem a lámou se a ty zcela u zrn jsou zase příliš jemné.

Příprava šustí

Nasbírané šustí opatrně vypereme ve vlažné vodě, do které přidáme lžičku prostředku na praní, jemně pomačkáme a necháme na volném vzduchu dva dny sušit. Správně suché šustí. Skladujeme ho v tenkých vrstvách na suchém místě. Občas ho ale kontrolujeme – mne to také nenapadlo, ale v krabici na skříni se do mého skladovaného šustí pustili potravinoví moli. Připravíme si kukuřičné šustí, které na pár minut namočíme do vlažné vody – pracujeme s vlhkým materiálem. Dále budeme potřebovat kousek vaty, světlou čalounickou nit, jehlu, nůžky, fix na dokreslení očí.

Výroba panenky

Nejčastěji se z šustí vyrábějí panenky a jiné postavičky. Tvoří se ze dvou svazků šustí. Jeden vytváří hlavu, trup a nohy, druhý ruce.

Panenka s nůší, foto archiv
  1. Postupujeme tak, že proužky svážeme, přetočíme a znovu svážeme v místě krku. Anebo šustím omotáme kuličku vaty a pod kuličkou svážeme. Tak vytvoříme hlavičku. Jako vlasy například upleteme z několika tenkých proužků copy a připevníme je k hlavě.
  2. Druhý svazek ovážeme pevně uprostřed. Pro posílení trupu ovineme svázané místo několika listy. Pak vsuneme svazek pod hlavičku a svážeme trup.
  3. Ruce z kousku šustí ovážeme v patřičné délce a zastřihneme. Dobře vypadá, když do rukou vložíme třeba drobné sušené květy nebo košík upletený z proužků šustí.
  4. Nakonec vyrobíme oblečení z širokých lístků. Na ramínka položíme pruhy šustí a zformujeme je do tvaru živůtku nebo kabátku, kolem boků zhotovíme širokou sukni.
  5. Pokud jsou ovázaná místa vidět, zakryjeme je proužky listu stočenými jako provázky, nebo vyrobíme šátek, mašli a podobně.
Přejít nahoru