V obývacím pokoji je většinou rozhodujícím požadavkem navození příjemné atmosféry. Správně Osvětlení obývacího pokoje nebývá jednoduché, protože pokoj plní řadu různých funkcí. Ideální je takové světlo, které odpovídá stávajícím okolností – buď jasné anebo tlumené. Jeden zdroj světla však nestačí různá jednotlivá svítidla by měla být instalována tak, aby ozařovala důležitá místa pokoje a také flexibilně sloužila tak, kde světlo právě potřebujeme.
Při pořizování svítidel se v první řadě řídíme pravidlem, že žárovky nemají být vidět. Výjimkou jsou jen designová svítidla s zvláštními tvary žárovek. Vybíráme proto z nabídky odpovídajících stínidel a rozptylovačů světla.
Nepřímé osvětlení
Měli bychom pamatovat na to, abychom v celé místnosti zajistili dostatečné množství vedlejšího nepřímého osvětlení a tak se vyhnuli velkým a tmavým zastíněným plochám. Osvětlením zvýrazníme jednotlivé osobité rysy pokoje, jako je zajímavý výklenek nebo bytové dekorace – zde využijeme bodové světlo. Osvětlení vždy uzpůsobíme funkci prostoru – místa, kde se více soustředéme, kde klademe vyšší nároky na zrak, osvětlujeme velmi dobře. Plocha zvýrazněná osvětlením na psacím stole s okolím tonoucím v pološeru je dobrým stimulem k vyšší psychické zátěži, umožňuje lepší soustředění.
Více světelných zdrojů
Obývací pokoj je prostorem pro mnoho odlišných činností, proto zde potřebujeme dostatečně variabilní osvětlení. Pro vytvoření různých nálad používáme i různé žárovek, které dotváří celkově zajímavou atmosféru. Pro tuto flexibilitu osvětlení namontujeme na některé světelné zdroje stmívače. Při navrhování osvětlení je důležitá představa, kam konkrétně daný světelný paprsek dopadá. Lampa zavěšená od stropu nad konferenčním stolkem, dohromady se stolní lampou po každé straně křesla vytvoří dohromady propojenou plochu světla. Bodová světla ve stropě vytvoří další světelnou plochu. Pět světel většinou postačí, a pokud je správně zkombinujeme, rozptýlíme a nasměrujeme, vytvoříme dokonalou světelnou harmonii. Několik lamp rozmístěných po místnosti nám obyčejně dodá příjemné celkové osvětlení.
Vzhled svítidel
Tvar a vzhled svítidla se podřizuje vkusu majitele a měl by ladit s celkovým zařízením. Pokud máme nižší strop, pak nelze, s ohledem na oslnění, doporučit použití lustru s žárovkami bez stínítek, které mají vyvolat dojem osvětlení svíčkami. Jako světelné zdroje lze doporučit úsporné zářivky teple bílého odstínu (2700 Kelvinů, na výrobcích často označovaná číslem 827). Pro zdůraznění různých detailů – vázičky v poličce, akvária apod. jsou vhodné malé reflektory. Bodová světla existují i v energeticky úsporném provedení, například LED. Pro místní přisvětlení se nám hodí různé přenosné lampičky, které by měly mít dostatečně hluboké neprůhledné stínítko, aby nás přímé světlo žárovky nebodalo do očí.
Tipy pro osvětlení obývacího pokoje
- Kromě pohodlného křesla potřebujeme pro příjemné čtení knihy nebo časopisů i dobré světlo. Lampa na čtení by měla poskytovat přímé koncentrované světlo. Také by měla mít nastavitelnou výšku a úhel dopadu světelných paprsků. Kontrast silného světla doladíme tak, že zapneme poblíž další světelný zdroj s měkkým světlem.
- Při sledování televize je pro naše oči dobré, když lampa vrhá mírné světlo na stěnu za televizí. Změkčuje to prudký kontrast mezi jasným světlem a stínem v pohledu na obrazovku.
- Pokojové rostliny potřebují také ke svému životu dostatek světla. Prodávají se i speciální světla, ale většině pokojových kytiček se dobře daří pod zářivkami vytvářejícími studené světlo, na rozdíl od přírodního denního světla. Je to osvětlení ekonomické a dlouhou životností.