Dětský pokoj je místem, kde se odehrává velké množství nejrůznějších činností, jejichž charakter se mění s přibývajícím věkem dětí. Pokoj slouží jako ložnice, pracovna i herna, čítárna a tomu bychom měli přizpůsobit osvětlení. Mnoho rodičů se domnívá, že stačí jedno centrální světlo na celou místnost. Tak to rozhodně nestačí! Odborníci naopak mají za to, že správné osvětlení dětského pokoje je důležitější, než správné osvětlení ostatních místností.
Pro dostatečné osvětlení pokoje bychom měli kombinovat tři druhy osvětlení. Základem je osvětlení centrální, to je ale důležité doplnit lokálním osvětlením hracího a pracovního prostoru. Dalším užitečným svítidlem je noční lampička, zvaná bludička.
Osvětlovací tělesa
Tvar osvětlovacích těles, intenzita a barva světelných zdrojů ovlivňují kvalitu vidění a mají vliv na pohodu dětí. Při výběru je nutné dbát i na bezpečnost dětí aby nedošlo k poranění od žárovky nebo rozpáleného stínítka. Také je důležité, aby dětská svítidla splňovala estetické představy a rozvíjela obrazotvornost.
Centrální osvětlení
Centrální osvětlení s kvalitními úspornými žárovkami je nejdůležitější v raném věku, kdy dětský pokoj slouží spíše jako herna a většina aktivit se odehrává na podlaze. Stropní svítidla můžou být závěsná nebo zapuštěná do stropu, propouštějící světlo po celém povrchu, směrová anebo bodová. Většinou jsou umístěná uprostřed stropu, bodová jsou pak rozmístěná v pravidelných rozestupech po celém stropu nebo v jeho částech. Velice vhodným světelným zdrojem do dětských pokojů je také úsporná zářivka tzv. „2v1“, která poskytuje dva druhy světla: noční světlo produkované LED diodou a tradiční měkké bílé světlo. Tato úsporná zářivka je ideálním zdrojem světla, neboť přispívá ke klidnému spánku dětí, které se často bojí tmy. Noční světlo snižuje spotřebu elektrické energie pod 1 W díky použití moderní technologie LED. Její měkké bílé světlo se pak opět uplatní například při hraní.
Noční lampička – bludička
Tzv. bludička slouží nejprve k nočnímu vstávání k miminku. Jedná se o stíněné slabé světlo, které dítě neruší, ale umožní potřebnou manipulaci. Později slouží dítěti, které se bojí tmy, klidně usínat, ale i v případě, že potřebuje v noci na toaletu, zorientovat se v pokoji, aniž by muselo rozsvěcet.
Polohovatelá lampička
Při stolních hrách, malování, později psaní úkolů a podobných činností potřebuje dítě lokální osvětlení, nejlépe směrové svítidlo, neboť více namáhá zrak. Na pracovním stole pevně připevníme polohovatelnou lampičkou, a to na opačné pracovní straně stolu než je ruka, kterou dítě píše. Lampička měla by mít dostatečně velké stínítko, aby žárovka nevyčnívala a dítě neoslňovala. Světelný zdroj by neměl být při pohledu ze strany vůbec vidět.
Lampička na čtení
V žádném případě nesmíme zapomenout na lampičku, která umožňuje čtení dítěte na lůžku. Osvětlení by mělo být jasné a směrové, aby světlo na knížku či časopis dopadalo od hlavy z boku či zezadu. Z tohoto hlediska jsou opět vhodné polohovatelné lampičky, například s halogenovou reflektorovou žárovkou.