Opravy kuchyňské linky

kuchyňská linka s otevřenými svířky
Kuchyňská linka, foto med

Starší kuchyňskou linku s drobnými vadami nemusíme hned měnit za novou. Často stačí jen opravit poškozená dvířka, vyměnit zničené kování, upevnit madla, či jiné opravy kuchyňské linky. Tak bez vážného dopadu na rodinný rozpočet získáme opět funkční kuchyňský nábytek. A pokud chceme, aby i vypadala jako nová, polepíme dvířka samolepicí fólií. Anebo zachováme korpus a vyměníme dvířka.

Drobné chyby povrchu dvířek kuchyňské linky snadno zakryjeme samolepicí fólií. Vyrábějí se v desítkách vzorů od imitace dřeva přes kůži až po stříbřitě lesklý kovový vzhled. Při aplikaci musíme dávat pozor, aby pod fólií při nesprávném postupu nevznikly bubliny. Protože opravy nepřesné práce jsou obtížné, neuškodí, začít s prací na těch vnitřních částech dvířek, jež nejsou právě na očích.

Kuchyňská linka, foto med

Výměna dvířek

Jsou-li dvířka kuchyňské linky ošuntělá, odřená, poničená apod. a korpus skříněk zachovalý, můžeme linku zrenovovat novými dvířky. Taková oprava je nákladnější, ale stále malá ve srovnání s pořízením zcela nové linky. Cena závisí na zvoleném materiálu – jiná bude za dvířka z masivu, jiná za laminát. K výrobě kuchyňských dvířek se používají zejména tyto materiály: MDF (prolis jemnozrnné mikropilinové desky s povrchovou PVC fólií), lamino, dřevotřískové desky potažené laminem v nejrůznějším provedení, nebo masiv – především buk, dub, jasan, javor a jilm.

Výměna a oprava pantů

Výměna a oprava pantů. foto med

Všechny materiály na opravy kuchyňské linky mají jedno společné – vnitřní vrstvu. Ať už zvenku použijeme lak, lamino nebo dýhu, uvnitř je téměř vždy dřevovláknitá deska, na níž se všechny typy materiálu dobře drží. Někdy se ale může stát, že se vylomí panty. Pokud jsou panty poškozené, můžeme je v případě některých typů skříněk nahradit zásuvkami s tzv. plnovýsuvy, které příjemně usnadní manipulaci s nádobím. Jsou-li pouze vytržené, ale jinak v pořádku, budeme je muset zalepit a znovu zašroubovat. Postupujeme tak, že do vylomeného otvoru v boku skříňky zasuneme čepovací kolík, do něhož upevníme nový vrut. Nový, protože ten, na němž dvířka původně držela, použít nelze.

Pracovní postup

Připravíme si vrtačku s vrtákem do dřeva, odpovídajícího průměru, asi dvoucentimetrový vrut se širokou hlavičkou, šroubovák, pilku, dřevěné kolíčky a lepidlo na dřevo.

  1. Nejprve vymontujeme dvířka tak, že uvolníme vruty, jimiž jsou panty upevněny k montážní podložce. Dvířka vyjmeme a odšroubujeme montážní podložku.
  2. Vybereme vrták ve velikosti odpovídající průměru kolíčku.
  3. Vrtáme skoro 2 cm hluboko do vylomeného otvoru a vyzkoušíme, zda lze kolík zasunout dostatečně hluboko a jestli i bez lepidla relativně pevně drží.
  4. Dřevěný kolík smočíme v lepidle nebo lepidlem potřeme a vsuneme ho do vyvrtaného otvoru. Lepidlo necháme důkladně zaschnout.
  5. Kolíček seřízneme jemnou pilkou rovně se stěnou skříňky.
  6. Malým vrtákem si předvrtáme ve středu kolíčku otvor asi 15 mm hluboký. Poté zašroubujeme nový vrut.
  7. Z montážní podložky odstraníme staré vruty a upevníme ji novými vruty ke stěně skříňky. Nakonec nasadíme dvířka.
Přejít nahoru