Častou příčinou toho, že přestane fungovat žehlička, stolní ventilátor, kulma, vysoušeč vlasů, holicí strojek, mixér, varná konvice a mnoho dalších drobných elektrospotřebičů, je přerušený drát u zástrčky. Většinou se jedná o tak zvanou únavu materiálu, zvláště když se elektrický kabel používáním přístroje kroutí. Kvůli této závadě není nutné přístroj vyhazovat, oprava elektrické zástrčky, je poměrně snadná.
K přenosným spotřebičům používáme kabely s pružnou gumovou či plastovou vidlicí. Pečlivě prohléhneme celý kabel spotřebiče, zda je poškozený opravdu jen v místě zástrčky nebo i jinde. Jedním řešením je koupení celý kabel i se zástrčkou. Nazývá se flexo-šňůra. Jde-li jen o zástrčku, koupíme jen tu. Běžně ji dostaneme v prodejnách s domácími potřebami, v elektro nebo v některém z hobby marketů.
Výměna zástrčky
Vidlice čili zástrčka je protikusem zásuvky a je součástí pohyblivého přívodu (kabelu) k elektrické zásuvce. Pokud je vidlice se kabelem z jednoho kusu a má přelomený drát či ne jinak poškozená, je nutné ji vyměnit. Před jakoukoli opravou musíme vypnout spotřebič – vyjmout vidlici ze zásuvky. Zkontrolujeme pojistku a kontakty kabelu. Zjištěné nedostatky opravíme. Při montáži je důležité odhalit dráty, které upevníme v zástrčce jen tolik, aby izolace jednotlivých drátů sahala až ke svorkám. Ve vidlici nesmí být žádná nepřichycená kovová vlákna a kabel musí být vybaven příchytkou, která zamezí jeho vytažení z vidlice.
Pracovní postup
- Poškozený kabel i s vidlicí odřízneme.
- Nožem odstraníme poplastovaný kryt (bužírku) kolem drátků v délce asi 1 cm, a to tak, abychom drátky nepoškodili.
- Novou vidlici rozšroubujeme a drátky upevníme do svorek.
- Zástrčku sešroubujeme. A je hotovo.
Výměna elektrického kabelu
Při výměně elektrického kabelu dáváme pozor na správný průměr drátů a jejich umístění. Kabel by neměl být příliš dlouhý, délka by měla být obdobná, jako u původního kabelu. Kabel poškozený třeba v polovině většinou opravujeme tak, že poškozenou část odřízneme a napojíme na něj vidlici. Tím si ale podstatně zkrátíme přívodovou šňůru, což např. u takové žehličky je problém. Proto si raději koupíme flexo šňůru neboli flexo kabel, ukončený vidlicí. Jeho cena se pohybuje okolo stokoruny. Flexo kabel napojíme na přístroj tak, jak byl původní kabel. Při nákupu bychom měli vybrat průřez vodičů stejný, jako byl v originálním přívodu. Konce vodičů bývají zakončeny dutinkami a my musíme správně napojit barvy. Fázová barva je černá nebo hnědá. Zeleno-žlutá je spojená s pevnou částí spotřebičů. Modrá je nulák, střední pracovní vodič, který uzavírá pracovní obvod proti černému vodiči.
Pozor!
Pokud se na opravu necítíme, svěřte ji raději odborníkovi. Zavolejte si třeba hodinového manžela. Podle zákona se smí v elektrice „vrtat“ jen odborník, a jestliže jimi nejsme, neseme za jakékoli následky za neodbornou manipulaci my sami!