Starou omšelou čalouněnou židli s područkami nám bylo líto vyhodit. Je totiž mimořádně pohodlná, zato její vzhled byl opravdu už pro ostudu. Čalounění bylo rozdrásané drápy kocoura, kterého již léta nemáme a z kostry židle se loupal zašedlý lak po pásech. Zdá se, že nás čeká důkladná oprava čalouněné židle Tak jsme se pustili do renovace a křesílko s novým čalouněním a natřenou kostrou zakrátko vypadalo jako nové.
Kostra židle je z masivního buku. Kupodivu všechny sklížené spoje jsou v dobrém stavu. Bude tedy třeba dřevo obrousit a znovu přelakovat. O stávajícím čalounění je zbytečné se zmiňovat, musí se udělat celé nové. Šrouby, které připevňují sedák zespodu povolíme. Práce se bude trochu podobat opravě křesla džínovinou ze starých kalhot.
Povrchová úprava kostry
Odstranit poškozenou vrstvu laku nebylo docela snadné, neboť oblé tvary nelze dost dobře brousit bruskou. Šlo to ručně a smirkovým papírem. Starý nátěr musí být bezezbytku odstraněn, jinak nový nebude dobře držet. Případné trhliny nebo prohlubně ve dřevě vytmelíme tmelem na dřevo odpovídající barvy, který koupíme ve většině hobby marketů nebo prodejnách s barvami. Tmel po zaschnutí přebrousíme. Kostru natřeme lazurovacím lakem ve dvou vrstvách, přičemž první jemně obrousíme. Lazura je výhodná v tom, že zachovává kresbu dřeva a přesto zakryje různé barevné nerovnosti.
Postup
- Odšroubujeme sedáku a celý povrch kostry důkladně obrousíme, vytmelíme případné trhliny dřevnou a přebrousíme.
- Odstraníme brusný prach, naneseme první vrstvu lazurovacího laku.
- Po zaschnutí nátěr přebrousíme.
- Naneseme finální nátěr lazurovacího laku.
Čalounění
Máme-li potřebný materiál, nebude výroba nového čalounění sedáku nic těžkého. Materiál koupíme v potřebách pro kutily nebo hobby marketech. Opatříme si potahovou látku – tak malý kus najdeme i ve zbytcích látek, které jsou cenově výhodnější; 3 cm silnou a těžší polyuretanovou pěnu (lehký molitan vhodné moc není, protože sedák by byl příliš měkký). Dále budeme potřebovat popruhy, čalounické rouno, sponkovačku nebo čalounické hřebíčky, lepidlo pro lepení pěnových hmot, řezák na koberce a čalounickou lepenku.
Postup
- Vytáhneme ozdobné čalounické hřebíčky z horní strany rámu sedáku a starým dlátem vytaháme všechny boční hřebíčky s plochou hlavou.
- Odstraníme potah, výplň, čalounickou lepenku a popruhy.
- Nový popruh připevníme hřebíčky k rámu zepředu dozadu – volný konec směřuje od rámu. Po zatlučení první řady hřebíčků popruh přehneme směrem dovnitř rámu a připevníme druhou řadou hřebíčků s plochou hlavou, která projde oběma vrstvami popruhu.
- Popruh napneme k protější straně rámu a připevníme ho jednou řadou hřebíčků. Přehneme ho a přibijeme druhou řadou hřebíčků skrz obě vrstvy popruhu. Konec popruhu odstřihneme a stejným způsobem připevníme i další souběžně probíhající popruhy.
- Pak propleteme příčné popruhy a každý z nich připevníme uvedeným způsobem.
Dokončení
- Z čalounické lepenky vyřízneme tvar, který odpovídá tvaru sedáku. Tuto lepenku zespodu přitlučeme k rámu židle. Slouží k rozložení tlaku působícího na popruhy.
- Z polyuretanové pěny řezákem vyřízneme tvar sedáku.
- Na lepenku poté rovnoměrně naneseme lepidlo pro lepení pěnových hmot a pečlivě přiložíme molitan. Na něj opět naneseme lepidlo a přiložíme čalounické rouno. Ponecháme přečnívající okraje.
- Rouno přehneme kolem rámu sedáku, uhladíme a připevníme sponkovačkou.
- Přehnutou potahovou látku připevníme zespodu k rámu sponkami nejprve na přední straně. Poté ji napneme dozadu a než ji přisponkujeme, přehneme ji v rozích dospodu. Vrstvy látky uhladíme prsty a přisponkujeme je nejprve shora. Natřikrát přeloženou látku v rozích odstřihneme a přehneme tak, aby nevznikly žádné varhánky. Látku napneme a připevníme.
Nejprve upevníme rohy, pak teprve strany. Nakonec přišroubujeme sedák ke kostře židle.