Jaká zvolit okna pro příjemné bydlení? Samozřejmě, že by měla s domem ladit, tedy odpovídat charakteru stavby. Většina z nás logicky zohledňuje i cenu. Ale pozor: důležité jsou samozřejmě parametry této výplně stavebního otvoru ve vztahu k izolačním vlastnostem. Oknem totiž nejen koukáme ven na svět, ale také nás chrání před nepříznivými vlivy zvenčí, například hlukem. Mizernými okny nám také utíká teplo – čili peníze.
Součinitel tepelné propustnosti skel a okenního profilu udává izolační vlastnosti okenní konstrukce jako celku. Nabízíme malou procházku typy oken, respektive rámů, jimiž můžeme okenní otvor osadit.
Jaká okna pro příjemné bydlení vybrat
U nás se běžně používají tři druhy oken. Špaletová okna mají vzdálenost mezi okenními křídly minimálně dvanáct centimetrů, ale spíš víc, takže průchod tepla zdí kolem okenního rámu probíhá v dostatečné vzdálenosti. Kdo rekonstruuje dům, neměl by je vyměňovat za jednoduchá okna s dvojsklem, tepelně technické vlastnosti totiž mají skoro stejné. U těchto zdvojených oken jsou křídla spolu sešroubována a zasklená dvěma jednoduchými skly. Dnes už je nikdo rozumný nedoporučí, protože jimi uniká značné množství tepla a kvůli jejich konstrukci nelze osadit do vnějšího křídla dvojsklo. Jednoduchá okna s dvojsklem z dřeva nebo z plastu patří k těm nejpoužívanějším. Dvojskla dosahují obecně dobrých tepelně izolačních vlastností, konkrétně pak podle jejich speciální úpravy – pokovení, vakuování nebo třeba výplní inertním plynem.
Dvojskla a trojskla
Teplo nám může utíkat rámem, dutinami mezi skly, ostěním – tedy pod parapetem i nadpražím, nebo samotným sklem. Když měníme okna, měli bychom dbát na to, abychom rámy zazdili opravdu kvalitně. Ale někdy uděláme lépe, když místo výměny celých oken přidáme do zachovalého rámu další sklo. Prostě když zasklíme vnější okenní křídlo dvojsklem, okna řádně utěsníme, případně vybouráme pouze vnější okno a místo něj osadíme nové okno s dvojsklem. A co teprve okna s trojskly vykazujícími trojnásobný tepelně-izolační účinek? Ta frčí. Variantou jsou dřevěná nebo plastová okna zasklená tepelně izolačními dvojskly v kombinaci s přidaným vnějším hliníkovým proskleným rámem.
A co rám?
Moderní okna s okenními profily (rámy) ze dřeva a plastu a hliníku dnes již patří k běžnému standardu. Zatím nejlepší vlastnosti dosahuje kombinování jednotlivých materiálů. Důležité pro kvalitu okna je kování, jež bývá zpravidla celoobvodové, se snadným ovládáním. Z hlediska tepelně izolačních vlastností patří k dokonalým dvoukomorový rám vyplněný PUR pěnou. Dřevo-hliníková okna s vysoce izolující pěnou jsou určená pro pasivní domy.
Kam plastová okna
Náklady na plastová okna pro příjemné bydlení patří k nejnižším. Nepatří však do stylových rodinných nebo činžovních domů. Mají slušnou odolnost bez údržby. Plastové rámy se stále vyvíjejí, platí, že čím více dutých a uzavřených komor profil má, tím je lepší jeho tepelně-izolační schopnost a bůh ví, kam až konstruktéři zajdou. Běžně se užívaly tříkomorové profily, ale evropským standardem jsou profily čtyřkomorové nebo pětikomorové. K údržbě plastových oken patří jejich pravidelné mytí, promazávání kování a kontrola těsnění.
Dřevěná okna
Dřevěné rámy mají dobré zvukové a tepelně-izolační vlastnosti, ale háček může být v jejich povrchové úpravě, protože hůř odolávají působení počasí. Standardem jsou eurookna, vyráběná z třívrstvého lepeného dřevěného hranolu, který zajišťuje jejich tvarovou stabilitu. Používá se smrk, dub a tropické dřevo meranti a k povrchové úpravě dvoufázový nátěrový systém z impregnace a lazury. Tu budeme muset po pěti až sedmi letech obnovit, ale na rozdíl od klasicky lakovaných oken nemusíme nic opalovat a stačí je jen lehce přebrousit.
Okna z hliníku
Přirozeně dobře odolávají vodě a slunečnímu záření. Vlastnosti mají výborné, což by mohlo lahodit ekologickýmn fundamentalistům hlídajícím izolační vlastnosti – ale nelahodí. Trnem v oku je jim jejich výroba, na kterou se spotřebuje velké množství energie. Uživatelsky jsou ovšem komfortní, což si ovšem zaplatíme. Vyrábějí se v úzkých profilech, neboť materiál je pevný, a díky nim mohou být místnosti dokonale prosvětleny.
Kombinace také mají něco do sebe
K trendům patří systémy kombinovaných oken dřevo-hliník. Dřevěnou konstrukci z vnějšku zcela zakrývají speciální hliníkové profily a dokonale ji chrání před nepřízní počasí. Tyto vnější hliníkové rámy mohou být v různých tvarech (skosené, pravoúhlé, obloukové), barvách (odstíny RAL, imitace dřeva, moderní metalíza), snadno se udržují, nepotřebují nátěr, jsou odolné vůči počasí, mrazu, UV záření i stárnutí. A vnitřní rámy ze dřeva jsou zase optimální pro zdravé bydlení, jsou hezké a mají i vynikající tepelně-izolační a protihlukové vlastnosti. Cenově dostupnější je kombinace dřevo-plast. Plastový kryt dřevo nejen chrání, ale výrazně snižuje koeficient prostupu tepla. Rámy plast-hlinikové nabízejí kombinaci, která nejméně podléhá stárnutí – plast není v interiéru namáhán počasím a dobře se udržuje a zvnějšku rám chrání hliník.
Jednoduchý vzor pro počtáře
Následující příklad je jen orientační, okna, respektive profily, se totiž mohou konstrukčně velmi lišit. Pro základní orientaci se ale použít dá. Vezmeme-li cenu průměrného plastového okna jako základ sto procent, za standardní dřevěné eurookno zaplatíme asi sto čtyřicet procent této částky, za hliníkové provedení či kombinaci dřeva a hliníku dáme asi sto osmdesát procent. Samozřejmě je důležitý u každého konkrétního výrobku atest, protože šejdíři jsou i v této oblasti celkem aktivní!