Obří dýně na Halloween i na vaření

Obří dýně plazivá se v zemích, které slaví Halloween používá k tvorbě strašidel a lucerniček.
Obří dýně Goliáš, foto med

Obří dýně plazivá se v zemích, které slaví Halloween používá k tvorbě strašidel a lucerniček. Dýně se stále častěji vyřezávají i u nás a tvoří tak půvabné dekorace u vchodů do domů, v předzahrádkách, nebo za okny bytů. Tento sytě oranžový plod má dužina příjemné nasládlé chuti, ze které můžeme připravit množství nejrůznějších pokrmů, až již slaných nebo sladkých. Už naše babičky dělaly z této obří dýně kompoty, džemy a také dužinu kandovaly.

Pěstování velkoplodé dýně, foto med

Obří dýni, neboli Tykev velkoplodou (Big Max,Gargantua) si můžeme vypěstovat na zahrádkách ze semínek, která vysejeme v květnu na slunné místo do vyhnojené půdy. Chceme-li získat co největší plod, ponecháme na rostlině pouze jeden a ostatní během vegetace průběžně vyštipujeme. Tak rostlina zaměří všechnu sílu a energii do tohoto plodu, který může narůst do gigantických rozměrů. Letošním rekordem v USA byla dýně, která vážila bez několika kilogramů téměř tunu.

Výběr a uskladnění dýně

Gigantické dýně, foto med

Dýně sklízíme na podzim. Pokud je nepěstujeme, můžeme si je koupit. V takovém případě vybíráme takovou, která má co nejdelší stopku (zaschlou), a to alespoň 5 cm – plod vydrží déle. Slupka zralé dýně je matná a velmi tvrdá. Koupenou (nebo sklizenou) dýni k uskladnění necháme dozrát nejlépe venku (šikovným umístěním vytvoříme zajímavou podzimní dekoraci, případně ji vyřežeme strašidelný obličej na Halloween. Nemáme-li takovou možnost, necháme ji v bytě na teplém místě, ve sklepě ve slámě apod. Dýně tak vydrží čerstvé až do předjaří.

Dýně velkoplodá v kuchyni

Velkoplodé dýně, foto med

Cenné jsou i semínka z dýně velkoplodé. Pečlivě je vybereme a usušíme, případně upražíme. Dýňová semena obsahují látky, které regenerují tělesné buňky. Dužina dýně obsahuje množství vody a vlákniny, to znamená, že napomáhají trávení, detoxikaci organismu, léčbě chorob ledvin, srdce i obezitě. Velkoplodou dýni můžeme vařit, dusit, smažit a zejména zavařovat nasladko nebo i nakládat jako zelí.

Recepty

Dýně na smetaně

Ingredience: 600 g dýně, 1 cibule, šťávu z jednoho citrónu, olej, 1 PL cukru, sůl, pepř, 200 ml zakyselé smetany, 2 PL hladké mouky, 1 PL čerstvého kopru, ocet.

Příprava: Dýni oloupeme, odstraníme semínka i s jaderníkem a pevnou dužinu nakrájíme na hranolky. Pokapeme je citronovou šťávou a odložíme. Cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno a necháme zesklovatět na oleji. Přidáme dýni, osolíme, opepříme, podlijeme vroucí vodou a dusíme doměkka, ale nerozvaříme. Připravíme si zátřepku z kysané smetany a mouky a vlijeme na dýni. Krátce povaříme a nakonec přidáme nadrobno nakrájený kopr. Podle chuti dosladíme, dokyselíme, dosolíme. Podáváme s brambory a vařeným vejcem.

Dýňové zelené kari ze Staré školy v Harszi

Dýňové zelené kari, foto Fan

Ingredience: 500 g očištěné dýně, 1 malá cuketa, 2 cibule šalotky, 2-3 stroužky česneku, malé balení krevet (pro vegetariány tofu), kousek čerstvého zázvoru, kvalitní olej, kokosové mléko, zelená kari pasta.

Příprava: Nakrájíme dýni a cuketu na hranolky. Očištěnou cibuli nakrájenou nadrobno a zázvor i česnek na drobné nudličky osmažíme na dobrém oleji. Přidáme dýni, cuketu a krevetky, vmícháme zelenou kari pastu a za stálého míchání smažíme. Když jsou všechny ingredience měkké, přidáme kokosové mléko. Necháme ho částečně odpařit při nízké teplotě a nakonec osolíme. Podáváme nejlépe s rýží Basmatti.

Příloha k masu

Ingredience: 500 g dýně, 2 cibule, 2 stroužky česneku, 2 chilli papričky, 1 PL sádla, 2 PL sójové omáčky, malá konzerva rajského protlaku, sůl, pepř.

Příprava: Na sádle osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli, na drobné nudličky chilli papričky a česnek. Přidáme na kostičky nakrájenou dužinu dýně, osolíme, zakápneme sójovou omáčkou a zvolna dusíme doměkka. Ke konci varu přidáme rajský protlak a dochutíme solí a pepřem. Podáváme ihned k masu, anebo plníme do malých sklenic a zavaříme.

Anny slaný dýňový koláč

Slaný dýňový koláč, foto Fan

Ingredience: Křehké těsto – 300 g polohrubé mouky, 150 g Hery a ½ sklenice vody; náplň – pečená dýně, sýry ricotta, gorgonzola, mozzarella.

Příprava: Nejprve uhněteme křehké těsto, natlačíme ho do koláčové formy a pečeme 30 minut při 200 °C. Současně upečeme dýni. Upečené těsto pomažeme ricottou, poklademe kousky pečené dýně a kousky gorgonzoly. Navrch klademe plátky mozzarelly. Dáme zapéct na 30 minut do horkovzdušné trouby a nakonec zapneme gril na nejvyšší teplotu, aby mozzarella zrůžověla.

Dýňový kompot s ananasovou příchutí

Ingredience: 3 kg očištěné dýně, 1 kg cukru, 1,5 l vody, 2 lžičky kyseliny citronové, ananasová tresť, 3 PL octa, hřebíčky, kousky celé skořice.

Příprava: Očištěnou dýni nakrájíme na asi 1,5cm plátky, a ty pak tvarujeme podle svého záměru – skvěle bude vypadat, když je vykrájíme malými formičkami na cukroví – např. hvězdičkami, srdíčky apod., nebo je jen nakrájíme na kostky. Vložíme je do hrnce, zalijeme vodou tak, aby byly všechny ponořené, přidáme ocet a necháme dvě hodiny louhovat. Pak uvedeme do varu a povaříme 8 minut. Poté slijeme a dýni propláchneme. 1,5 l vody svaříme s cukrem a kyselinou citronovou. Do sterilovaných sklenic vložíme 2 hřebíčky a kousek skořice, naskládáme dýni, zalijeme ji vroucím cukerným roztokem a přikápneme několik kapek ananasové tresti. Zavíčkujeme a sterilujeme při 80 °C 40 minut.

Přejít nahoru