Dveře rozdělují i spojují, záleží na úhlu pohledu. Měly by ale být s interiérem sladěné tak, aby náš domov logicky dotvářely, a s tímto vědomím je také budeme vybírat: montáž klasických dveří pak bude spíš záležitostí pečlivosti, než mimořádné zručnosti. Jiné to je u zasouvacích dveří, tam budeme muset začít u stavebních pouzder. Nové dveře – jejich výběr a nákup – je dobré řešit již ve fázi hrubé stavby nebo na počátku rekonstrukce.
S projektantem dohodneme jaké dveře kde chceme, a také stavební firmu s našim záměrem seznámíme s dostatečným předstihem. Nicméně ani když se pro zasouvací dveře rozhodneme dodatečně, šikovný řemeslník by měl realizaci zvládnout.
Jaké dveře vybrat
Klasické vnitřní dveře mohou být z různých materiálů s velmi rozmanitými povrchy: z fólie, dýhy, mohou být z masivu či celoskleněné. Nejlevnější jsou foliované. Snadno se udržují, ale životnost mají kratší. Dražší jsou s povrchem z lakované dýhy, kvalitativně na ještě vyšší úrovni je laťovina a králem (ale i cenově) je masivní dřevo. Tím spíš, že celodřevěné výrobky bývají obohaceny kazetami nebo masivní dveřní rám má skleněnou výplň.
Před nákupem
Pro tradiční dveře nejdřív změříme světlou šířku a výšku dveřního otvoru, a změříme i tloušťku stěny nejméně na třech místech. Výšku vnitřních dveří stanoví česká norma na 197 centimetrů, ale pozor: ve světě se, zřejmě jak populace roste, prosazuje trend vyšší – 210 a více centimetrů. Náčrtek si vezmeme na nákup nových dveří sebou. Pozor samozřejmě musíme dbát na to, na kterou stranu se budou dveře otvírat.
Usazení zárubně
Zkontrolujeme vodováhou svislé části zárubní i jejich čelní část. Pokud zjistíme odchylky, musíme vše upravit. Ve výšce závěsů a zapadacího plechu se spára mezi zárubní a stěnou na obou stranách vyplní. Pak vložíme mezi bočnice zárubně tři rozpěry, a to nejlépe ve výšce závěsů a zapadacího plechu. Světlé vzdálenosti musí být stejné. Když dveře zavěsíme, můžeme rozpěry odstranit. Spodní části závěsů (vrchní jsou na dveřích) odšroubujeme. Ozdobné obložky zárubně se také montuje předem – v bodech naneseme lepidlo a pak je zasuneme do drážky v zárubni tak daleko, že rovnoměrně přiléhá na stěnu.
Zavěšení dveří
Zárubeň postavíme do otvoru ve zdi. Spodní části závěsů, které jsme dříve odstranili, opět nasadíme a napevno přišroubujeme ve vzdálenosti asi 2 mm od obložení s drážkou. Zárubeň v horních rozích zafixujeme dřevěnými klínky. Křídlo dveří nyní na zkoušku zavěsíme a případně ještě upravíme usazení zárubně. Prostor mezi zárubní a dveřmi vyplníme montážní pěnou, jejíž přebytky snadno odřízneme.
I u zasouvacích dveří je z čeho vybírat
Plné dveře s dýhou, s laminátovou fólií ale i z masivu můžeme použít i do všech typů stavebních pouzder. Kde třeba chceme mít možnost velkého otevřeného prostoru, volíme dvoukřídlé dveře. Jednokřídlé se hodí převážně tam, kde potřebujeme ušetřit místo. Prosklený design oceníme v průchodových částech mezi obývacím pokojem či kuchyní. Sklo můžeme volit od klasického čirého, přes ledové – průsvitné, až ke sklům barevným. Zajímavě působí sklo s nádechem bronzu či modrých odstínů.