Nádherný Nevadlec hřebenitý využijeme nejen jako pokojovou rostlinu, ale můžeme ji pěstovat jako velmi dekorativní rostlinu na zahradě nebo v přenosných nádobách. Kohoutí květy ve tvaru hřebene můžeme nařezat do vázy, anebo je usušit a přidávat do oblíbených suchých aranžmá. Nevadlec se snadno pěstuje a líbí se mu i na sluncem rozpáleném parapetu.
Nevadlec hřebenitý (Celosia Argentea) je tropická rostlina, jejíž domovinou je východní Afrika, Jižní Amerika a jihovýchodní Asie. České rodové jméno vzniklo odvozením od slova „neuvadá“ – neboť hustá, nahloučená květenství Nevadlce velmi dlouho neuvadají. Podle zploštělých květů se také někdy nazývá „kohoutí hřebínky“. Zajímavostí je, že tato květina často vyrůstala na spáleništích, na místech, kde předtím hořelo. Vědecký název Celosia je údajně odvozený od řeckého slova kèlos – spálený, u nás se nevadlci říká také „ohňová květina“, v Anglii „ohnivý plevel“. Listy nevadlce jsou kopinaté, lodyhy jsou hustě olistěné, květ zbarvený sytě žlutě, oranžově, růžově nebo červeně.
Druhy a odrůdy
Existují vyšší i poměrně nízké odrůdy s květy červenými, oranžovými, žlutými i fialovými. Odrůdy jsou v podstatě dvě – Plumosa, která má husté, klasovité a jakoby péřovité květenství, a Cristata, jejíž květenství je nahloučené do hřebenovitého útvaru.
Stanoviště
Nevadlec je rostlina afrických tropů, což znamená, že ideální stanoviště je horké místo s celodenní sluneční výhní. Na zahradě vybereme teplé, výslunné místo s propustnou půdou, bohatou na živiny.
Pěstování
Nevadlec je náročný na vydatnou zálivku, kterou omezujeme jen v době kvetení. Má rád čerstvý vzduch a asi jednou týdně mírné přihnojení tekutým hnojivem. Sazeničky dobře snášení přesazování. Na zahradu je vysazujeme až po „ledových mužích“, tedy ve druhé polovině května, a to ve vzdálenosti asi 25 centimetrů od sebe. Pokojové Nevadlce pokud možno sluníme na balkoně nebo v truhlíku za oknem. Nádherné květy se objevují od června do září.
Množení
Celosii množíme nejlépe semínky, která klíčí již při teplotě 18 °C. Vysejeme je koncem března do pěstební nádoby na parapetu nebo ve skleníku. Do týdne se objeví první malé lístky, které přepícháme do nádob. Rostlinky potřebují stále vlhké prostředí, proto je často rosíme.
Použití a přínos
Druh s kohoutím hřebenem pěstujeme častěji jako pokojovou květinu. Také je vhodný do vázy a k sušení. Nevadlec je ideální květinou do smíšených kytic, ve váze vydrží až čtrnáct dní, průběžně seřezáváme konečky a měníme vodu. Sušíme ne zcela rozvinuté plody tak, že je zavěsíme vzhůru nohama. Na zahradě vyniká klasovité květenství, zvláště je-li nevadlec vysazen skupinovitě. Uplatní se podél cest, ale i na osázení hrobů.