Němý sluha – výroba

stojan na oblečení zvaný němý sluha
Němý sluha – pohodlný věšák na oblečení, foto med

Nejen mládež, ale i většina dospělých ocení, když nemusí denní oblečení uklízet do skříně, ale může využít služby stojanu, zvaného němý sluha. Někteří lidé místo němého sluhy používají židli, ale ta, obložená šatstvem, zvyšuje pocit nepořádku, kdežto designový němý sluha právě naopak. A všechno bude pěkně po ruce, i různé drobnosti, které můžeme odkládat do samostatné poličky.

Sluha, kterého vyrábíme, se skládá ze tří částí: ze stojanu s ramínkem, odkládacího roštu na obuv a konstrukce k přehození kalhot s poličkou na to, co bývá po kapsách. Dvě kolečka umožňují snadno přemístit užitečného dřevěného pomocníka tam, kde je ho právě nejvíc zapotřebí. Šikovní lidé zvládnou výrobu tohoto užitečného bytového doplňku za odpoledne.

Ohýbáme překližku

Zhotovit němého sluhu není nijak zvlášť obtížné, ale trochu šikovnosti vyžaduje práce s dýhovanou překližkou. Aby se dobře ohýbala, musí kresba probíhat napříč ke směru ohybu. Nasadíme desku rovně na příčnou lištu na přední straně přehozu na kalhoty (horní okraj poličky), dřevo sklížíme a upevníme svorkami. Abychom mohli překližku dokonale přitisknout, musíme použít dřevěný hranolek jako vložku. Poté celý díl otočíme, nejlépe ve dvou, a překližku velmi pomalu ohýbáme přes zaoblené horní okraje bočnic. Klihem nešetříme. Když se deska ocitne ve správné poloze, napneme přes hrany bočnic upínací popruhy, které překližku zafixují na místě. Přes upínací popruhy opět použijeme dřevěné hranoly jako vložky a šroubovací svorky.

Spojování

Jednotlivé díly můžeme sešroubovat, anebo slepit na kolíčky. Ve stojinách a bočnicích na patřičných místech vyvrtáme otvory – 10mm vrtákem vyvrtáme asi 10 mm hluboký slepý otvor, doprostřed nasadíme 4mm vrták a provrtáme otvory skrz. Do slepých otvorů vsadíme kolíčky opatřené vrstvou klihu. Jejich přečnívající části zbrousíme.

Seznam potřebného materiálu

Vrtačka, foto med

Z lepené borovice tloušťky 18 mm potřebujeme 2 bočnice 870 x 120 mm, 1 poličku 340 x 120 mm a 2 kolečka o průměru 120 mm; z borovice 30×30 mm to budou 2 stojiny délky 910 mm, 2 příčné lišty délky 340 mm, 4 lišty rámu délky 340 mm a 1 příčnou lištu délky 340 mm; opatříme si také desku z překližky asi 376 x 700 mm; hliníkovou tyč o průměru 10 mm: 5 příček roštu délky asi 300 mm, 2 držáky ramínka délky asi 80 mm (zkosení horního konce přizpůsobíme podle tvaru ramínka); plochý hliníkový profil 30 x 2 mm: 2 diagonální pásky délky 190 mm; překližkové šrouby; dřevěné kolíčky o průměru 10 mm; lepidlo, klih na dřevo. Z nářadí využijeme vrtačku, pilu, brusku, akušroubovák a truhlářské svěrky.

Pracovní postup

Němý sluha, foto med
  1. Z dřevěných hranolů nařežeme stojiny a lišty pro stojan a odkládací rošt na obuv. Ve stojinách vyvrtáme po dvou slepých otvorech a pak otvory provrtáme menším vrtákem.
  2. Stojan sešroubujeme a sklížíme dohromady. Kontrolujeme, zda máme v pořádku pravé úhly. Pak naneseme klih do slepých otvorů a zasuneme do nich kolíčky odpovídajícího průměru.
  3. Pilkou na železo uřízneme z hliníkové tyče dva kusy, které budou dlouhé 80 mm.
  4. S pomocí hloubkového dorazu vyvrtáme do horních konců obou stojin otvory o průměru 10 mm. Vsadíme do nich hliníkové tyčky, přiložíme k nim dřevěné ramínko a vyznačíme si odstup mezi nimi.
  5. Ramínko položíme na prkno s přišroubovanými dřevěnými hranoly, upevníme svorkami a vyvrtáme otvory. Naneseme do nich dostatečné množství lepidla, které spojí kov a dřevo.
  6. Ke zhotovení koleček použijeme klížené dřevo. Vyznačíme je kružítkem a poté vyřízneme. Předem navrtaná kolečka přišroubujeme ke stojinám tak, aby jimi šlo volně otáčet.
  7. Pro odkládací rošt na obuv pilkou na železo nařežeme hliníkovou tyč na 5 tyček o délce 300 mm. Do dvou ze čtyř lišt rámu vyvrtáme vždy 5 slepých otvorů a lišty spojíme hliníkovými tyčkami.
  8. Předvrtáme si dvě boční lišty rámu, sklížíme je se smontovaným roštem a sešroubujeme. Rošt na obuv vsadíme vodorovně do stojanu a oba díly sešroubujeme. Předem vyvrtáme otvory pro šrouby.
  9. Pro zpevnění odkládacího roštu na obuv spojíme stojiny s lištami rámu předvrtanými plochými profily, které provrtáme 4mm vrtákem.
  10. Část pro přehození kalhot s odkládací poličkou se skládá ze dvou bočních dílů vyříznuté nahoře dokulata. Bočnice po vyznačení a vyvrtání otvorů spojíme s příčnou lištou a se dnem odkládací poličky.
  11. Překližku lepidlem, svorkami a dřevěným hranolkem připevníme k příčné liště. Poté překližku opatrně ohýbáme a postupně ji skližujeme s bočními díly. Pomohou nám svorky a dřevěné hranoly.
  12. Bočnice se zkrácenými kolíčky obrousíme. Hotový díl sešroubujeme a spojíme kolíčky s odkládacím roštem na obuv. Němý sluha je hotový. Nakonec ho ještě přetřeme lazurou nebo lakem.
Přejít nahoru