Zvoneček z pedigu upletený může milým vánočním dárkem pro přátele nebo kolegy, anebo pěknou vánoční dekorací. Zvonky z tohoto přírodního materiálu můžeme pověsit na vánoční věnec na dveře anebo samotné do oken. Způsobů pro jeho využití je mnoho. Pedig použijeme v přírodní podobě, nebo ho obarvíme na různé odstíny. Také můžeme zvonek při pletení zdobit dřevěnými korálky.
Pro pletení zvonečku z pedigu potřebujeme pedig 1,5 nebo 2 mm, dřevěnou formu ve tvaru zvonku, která může být různých velikostí. My používáme dvě – jednu výšky 9 cm a průměru 7,5 cm (spotřeba, druhou výšky 6 cm a průměru 5,5 cm. Hodí se nám dřevěné korálky, jejichž otvorem lze pedig protáhnout, režnou nit nebo provázek na zavěšení srdce (korálku) zvonku. Z nářadí uplatníme nůžky, nůž a nějaký bodák, nejlépe šídlo.
Barvení pedigu
Chceme-li pedig barvit, připravíme si ještě požadované odstíny barvy na textil (Duha, Iberia…) nebo mořidlo na dřevo. Postupujeme podle návodu na výrobku. Barvu rozpustíme ve vodě a vlijeme do většího hrnce s vařící se vodou. Pedig smotáme do kruhu menšího, než je průměr hrnce a ponoříme ho do barvy. Necháme v horké lázni do vychladnutí, pak materiál opláchneme a rovnou začneme plést.
Co je pedig
Pedig je světlý přírodní materiál – jedná se o liánu Calamus rotag (ratan), dorůstající až sta metrů. Vnitřek této útlé popínavé liány Calamus se strojově vytlačuje oky různého průměru (jako u mlýnku na maso), čímž se získává pedig různého průměru. Tento materiál se používá k pletení košíků, ošatek, věnečků, nábytku, korby kočárků, dekorací a mnoha dalších výrobků. Koupíme ho ve výtvarných potřebách stejně jako formy zvoneček z pedigu, anebo v hobby marketech.
Před pletením
Pracujeme s mokrým materiálem, protože tak se pedig snadno ohýbá a nehrozí, že praskne, což by se rozhodně stalo, kdyby byl suchý. Pruty nastříhané na odpovídající délku namočíme do vlažné vody na asi 1 – 2 minuty (podle síly pedigu). Během pletení materiál průběžně navlhčujeme (ponořením do mísy s vodou nebo potíráním houbičkou).
Postup pletení zvonku
- Označíme si střed těchto prutů. Polovinu jich ve středu prořízneme nožem a druhou polovinu prutů tímto otvorem protáhneme.
- Vybereme si co nejdelší prut, tzv. opletový, který v polovině přeložíme a zahákneme za čtyři osnovní pruty. Zkřížíme ho přes další čtyři pruty osnovy a tak opleteme celý kříž v jedné řadě dokola. Takto vytvořený kříž ve středu přitáhneme matkou k formě. Stále pracujeme s navlhčeným materiálem.
Proplétání osnovy
- V druhé řadě osnovní pruty paprskovitě rozdělíme po dvou a opleteme kolem dokola. Ve třetí řadě a řadách následujících již osnovní pruty rozdělíme pravidelně po jednom a křížením opletových prutů pleteme stále kolem dokola, přičemž osnovní pruty i celou pleteninu tiskneme k formě a důkladně vše utahujeme.
Nastavení pedigu
- Opletový prut nastavujeme tak, že jeho konce zasuneme do pleteniny a tam, kde jsme skončili, zahákneme přeložený v půlce další prut.
- Pleteme další barvou, anebo na každý druhý osnovní prut navlékneme dřevěný korálek a pleteme až pod ním.
Zavírka – zvoneček z pedigu
- Dopleteme až k okraji formy zvonku a připravíme se na zavírku. Začneme kterýmkoli osnovním prutem a zahneme ho za sousední a vedeme ho ven, takhle pracujeme kolem dokola, až nám zbude jediný vztyčený prut, který provlékneme pod prvním zevnitř ven.
- Jsou-li osnovní pruty již krátké, použijeme zavírku zatloukanou. Všechny zastřihneme na stejnou délku. Krátké konce ohneme a zastrčíme podél vedlejšího osnovního prutu tak hluboko, aby se nevytahovaly. Můžeme si pomoci šídlem, kterým zvětšíme prostor, kam konec prutu zastrkáváme a kleštičkami, kterými ho zatlačíme.