Mytí a čištění podlah

jak správně umýt podlahu
Mytí a čištění podlah, foto archiv

Ať již máme podlahy z masivu, korku, laminátu, vinylu, PVC, linolea, nebo dlažbu z keramiky, kamene, břidlice či mramoru, měli bychom se je snažit udržovat čisté a pěkné. Někdy si ale nejsme jisti, jak konkrétní povrch ošetřovat. Ve skutečnosti se totiž způsob mytí a čištění podlah podle druhu podlah od sebe liší.

Jestliže chceme mít podlahy v bytě čisté, měli bychom především pravidelnou udržovat v čistotě podlahu v předsíni a v kuchyni. To jsou většinou místa, odkud se špína roznáší po celém bytě. Všechny podlahy začínáme čistit tak, že je důkladně zameteme, vyluxujeme nebo necháme vysát robotickým vysavačem.

Dřevo – podlahy z masivu

Dřevěná plovoucí podlaha, foto med

Dřevěné plovoucí podlahy, parkety i palubky vytíráme mýdlovou vodou. Mop nebo hadr, kterým vytíráme, musí být hodně vyždímaný. Chceme-li obnovit hedvábný vzhled podlahy, natřeme ji koncentrátem tekutého mýdla na dřevěné podlahy a poté vyleštíme bavlněným hadrem. Podlahu napuštěnou olejem ošetřujeme tak, že je první měsíc pouze vysáváme. Každého čtvrt roku ochozená místa znovu ošetříme tenkou vrstvou nového oleje (plocha bude pochozí po 24 hodinách). Na stírání používáme přírodní měkké materiály, umělým materiálům se raději vyhneme, neboť rozdírají ochrannou vrstvu. Lakované podlahy voskujeme a leštíme zpravidla dvakrát ročně, a to nejlépe tekutým voskem. Voskovanou podlahu pravidelně leštíme měkkým hadrem.

Korek

Korkové plovoucí podlahy nesmíme příliš namočit, protože by mohly nabobtnat. Stíráme se vlhkým mopem vodou s přípravkem na čistění (a leštění) korkových podlah. Údržba je snazší, když je korek lakovaný.

Laminátové plovoucí podlahy

Mytí podladhy, foto archiv

Laminát je také nutné chránit před namočením. Stíráme ho vlhkým mopem teplou vodou se saponátem. Pokud tuto podlahu leštíme odpovídajícím leštidlem, je nutné ho dobře rozleštit, aby na povrchu nezůstaly šmouhy.

PVC

Tuto podlahu čistíme teplou vodou s libovolným saponátem. Podlahu můžeme také leštit leštidlem na PVC.

Linoleum

Mytí podlahy z tohoto materiálu je podobné jako mytí PVC. Tento přírodní materiál je velmi choulostivý a například zvířecí exkrementy nadělají neodstranitelné skvrny (vyžerou barvu). Zato černé šmouhy od některých bot jednoduše vygumujeme školní gumou.

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha, foto archiv

Čištění vinylové podlahy je téměř bezproblémové, opět platí, že plovoucí podlahy nesmíme příliš namáčet, ale to souvisí s konstrukcí zámků, ne se samotným materiálem. Vinyl je choulostivější na poškrábání. Kolečkové židle a další pohyblivý nábytek by měly mít kolečka typu W.

Keramická dlažba

K mytí keramické dlažby použijeme mop nebo hadr a mýdlový roztok, který poté vytřeme dosucha nejlépe jelenicí. Tuto dlažbu neleštíme, neboť by hrozilo uklouznutí a úraz.

Kamenná dlažba

Kamennou dlažbu čistíme s ohledem na druh kamene. Mramor umýváme houbou a mýdlovým roztokem (mýdlové vločky), který následně opláchneme. Suché čištění je ale vhodnější. Na břidlici mýdlo není vhodné. Tu raději čistíme vodou se saponátem. Na nerovný kamenný povrch použijeme rýžový kartáč. Mytí podlahy ze žuly je snadné – stačí voda a saponát na nádobí. Pro čištění vápence a aragonitu používáme výhradně alkalické nebo neutrální přípravky. Nakonec je vhodné kamennou podlahu impregnovat. Chráníme ji tak před vniknutím vlhkosti a nečistot. Vhodně zvolená impregnace velice usnadní další čištění, prodlouží životnost kamene a uchrání jeho vzhled. Zvolit můžeme impregnace, která buď nemění barvu kamene, nebo naopak jeho barvu zvýrazní, že kámen vypadá, jako by byl mokrý.

Druhy leštidel

  • Leštící pasty – jsou na bázi rozpouštědla, použití na PVC, dřevo a korek. Nanášejí se ručně, lesk vydrží dlouho.
  • Tekutá leštidla s rozpouštědlem – jednodušeji se nanášejí, ale nevydrží tak dlouho. Hodí se rovněž na PVC, dřevo a korek.
  • Emulzní leštidla na bázi vody – obsahují silikon, kromě neošetřeného dřeva, korku a PVC ho můžeme použít na všechny ostatní druhy podlah. Nanášení je snadné a vydrží dlouho.

Každé leštidlo je po čase nutné odstranit speciálním čistícím prostředkem a nahradit novým.

Přejít nahoru