Myčka nádobí oproti mytí ve dřezu šetří vodu, energii, náš čas i dobrou náladu. Při ručním mytí nádobí se teplota vody v dřezu pohybuje kolem 40 °C, v myčce je to při standardních programech 60 °C (ale také 75 °C), což zničí mikroorganismy. Vybrat ale do kuchyně přesně takovou myčku, jakou potřebujeme, je trochu věda.
Při mytí nádobí ve dřezu spotřebujeme zhruba 40 litrů teplé vody, při mytí pod tekoucí vodou dokonce až 70 litrů. Myčka potřebuje pro jeden cyklus, při němž umyje asi trojnásobek toho, co obvykle představuje jedno ruční mytí, podle typu spotřebiče a použitého programu pouze 11 až 26 litrů vody. Tak při energeticky úsporném programu na 50 °C ušetříme 60 % energie a 50 % vody. Myčky mívají kromě základního programu, většinou pracujícího na 60 °C, intenzivní program pro mytí silně zašpiněného nádobí, rychlý a energeticky úsporný program pro slabě znečištěné nádobí, nebo program, zacílený na sklo. Špičkové modely myček disponují senzorickým programem, který vyhodnotí míru znečištění nádobí a sám nastaví vhodné parametry mytí.
Druhy a funkce myček
Myčky se dělí podle vnějších znaků na volně stojící nebo vestavné (zabudované do kuchyňské linky). Výhodou větších myček je nejen kapacita, ale zároveň úspornější provoz. Podle velikosti existují v zásadě tři typy: – velká myčka o rozměrech 60x60x85 cm, která podle výrobců pojme 12-14 sad nádobí, – užší myčka 45x60x85 cm, do které se vejde 8-9 sad nádobí a – stolní myčka 55x45x45 cm pro 4 sady nádobí.
Energetický štítek
Při výběru myčky se podíváme na energetický štítek. Zjistíme, jakou má myčka spotřebu energie a vody. Zjistíme parametry hlučnosti – u moderních myček se pohybuje okolo 50 dB, u těch nejlepších je 42 dB a při zabudování myčky do kuchyňské linky se snižuje o další 2 dB. Zvážíme, jak velkou myčku vlastně potřebujeme: např. užší typ je vhodný i jen pro dvě osoby. Spotřeba vody na jeden mycí cyklus je od 11 do 25 litrů (nejvíce u nejstarších a nejlevnějších typů), nejúspornější je mytí při plném naložení spotřebiče.
Jak myčky pracují
Princip mytí je v každé myčce stejný. Myčka zbaví nádobí zbytků pokrmů, oplachuje ho a suší. Ze špinavého nádobí v drátěných koších nečistotu strhává voda, stříkající pod tlakem z rotujících trysek. Teplá je od 40 do 70 °C, v myčce cirkuluje a průběžně se filtruje. Filtrační vložky jsou nejméně dvě – na hrubou nečistotu a na jemnější kal. Mycí účinek zesiluje mycí přípravek. Na konci opláchne nádobí čistá voda s přídavkem leštidla, takže po usušení nezůstanou stopy po kapkách. Sušení probíhá buď naakumulovaným teplem, nebo topnými tělesy. U myček s turbo sušením žene vzduch ventilátor. Do myčky by měla přicházet voda zbavená vápenatých a hořečnatých solí. Proto jsou vybaveny iontoměničem, který na sebe tyto látky váže. Jeho údržba probíhá pomocí speciální soli, kterou musíme do myčky doplňovat a kontrolovat její množství na indikátoru. Sůl tvrdost vody na hodnotu, při které nejlépe účinkují mycí prostředky, upraví, a současně vnitřek myčky regeneruje.
Výběr myčky na nádobí
Při výběru si všímáme, zda myčky mají přestavitelné koše na nádobí a jestli nechybí košík na příbory. Důležitá je životnost spotřebiče – dobrá myčka by měla bez oprav vydržet až 2000 mycích cyklů. Zavedení výrobci dokonce předpokládají první opravu až po deseti letech provozu. Je dobré, je-li u zásobníku mycího prostředku vyznačené dávkování a elektronický ukazatel informuje o stavu zásob leštidla a soli. Výhodou je větší množství filtrů: čím více tím lépe. Špičkové myčky jsou vybaveny dokonce vodním senzorem, který změří znečištění vody z předběžného oplachu. Rozhodne, zda může být použita znovu. Aqua Control by na myčce neměl chybět – chrání před škodami způsobenými přetečením vody, či jejím unikání z poškozené hadice. Aqua Control Alarm případnou poruchu oznámí varovným signálem.