Škůdci v podobě mravenců faraónů se v našem bytě ocitnou zcela nečekaně a jestliže usoudí, že jim poskytujeme, byť nevědomky, dostatečné množství potravy, zabydlí se a velmi rychle se začnou rozmnožovat. Prevencí před těmito nájezdníky – mravenci v bytě je čistota a kvalitní obaly na potraviny, do nichž se nedostanou, a dobře těsnící okna i dveře.
Do našich domácností se škůdci mravenci faraóni dostali ze západní Afriky, odkud je nevědomky ve svých zavazadlech rozvezli do všech kontinentů cestovatelé. Jantarově vybarvení odolní mravenci faraóni mají dokonalé rozmnožovací schopnosti a dokáží se zabydlet takřka všude.
Proč jsou problémem?
Faraoni jsou přenašeči bakterií, a proto je z našeho bytu vypudíme co nejrychleji. V ohrožení se octnou i dřevěné podlahy, zdivo, nábytek, stoupačky, izolační materiály… Problémem je, že vypuzení nadobro, vůbec není snadné. Nejdůležitější je odstranění veškerých potravin v bytě z jejich možného dosahu. Faraónům chutná snad všechno, ale především bílkoviny – mléko a maso, dokonce i to naše. Nepohrdnou ani odpadky. Co jde proto zavřeme do ledničky nebo do uzavíratelných dóz z plastu, skla či plechu apod. Papírové sáčky a krabičky mravenci prokoušou.
Jsou jich tisíce
Pustíme-li se do boje s faraóny, mnohdy netušíme, že ty, co vidíme, jsou jen špičkou ledovce. I v tom nejobyčejnějším faraóním mraveništi žije několik set tisíc dělnic a stovky královen. Odtud pak vedou mravenčí cestičky do naší spižírny apod. Dalším problémem při jejich odstraňování je, že se zabydlí naprosto všude. Když se do nich pustíme chemií, přes veškerou naši snahu zlikvidujeme právě jen tu špičku ledovce. A nepotrvá dlouho a zas mašírují po našem příbytku. Je důležité dostat se až do centra mraveniště, tedy spíše vyslat do něj dělnice s otrávenou potravou. Tento způsob likvidace funguje, ale trvá několik měsíců.
Pasti na mravence
Na běžné černé mravence můžeme nastražit pastičky. Houbu na mytí necháme nacucat sladkou vodou (cukr, sirup…) a položíme ji na talířku na mravenčí dálnici. Poté, co mravenci v bytě nalezou do houby, ponoříme ji do vroucí vody. Faraony ale tímto způsobem nezlikvidujeme, pořád to bude neopatrná špička ledovce. Účinná je vhodně narafičená mucholapka na cestě k nějaké jejich oblíbené pochoutce.
Boj vůněmi a dalšími domácími prostředky
Vyzkoušíme různé tzv. babské rady, kde se tvrdí, že mravence odpudí vůní různých rostlin a koření, které jsou jim tak nepříjemné, že raději odtáhnou k sousedovi. Na mravenčí cestičky nasypeme samostatně nebo ve směsi:
- Skořici, drcený hřebíček, majoránku, listy jalovce, sušený kerblík, bazalku, mátu, pepř, ostrou papriku, sůl, nastrouhanou křídu…
- Prášek do pečiva prý funguje tak, že ho faraóni snědí, prášek se začne roztahovat a mravenci prasknou, v podstatě vybuchnou. Trochu morbidní, ale prý účinný způsob.
- Vhodné je přidání octa do vody na vytírání.
Deratizace
Na mravence faraony nakonec s největší pravděpodobností musíme volat deratizéra, protože do jejich centra se jen těžko dostaneme. Pokud bydlíme v paneláku, musí deratizace proběhnout naprosto u všech partajích, což bývá problém, protože se vždycky najde někdo, kdo odmítne s tím, že žádné mravence doma nemá. Tady záleží na přesvědčovacích schopnostech ostatních obyvatel. Po dokončení likvidace mravenců je důležité všechny štěrbiny a díry, jimiž se k nám dostávali, utěsnit silikonovým tmelem.