Vnitřní uspořádání šatníku vytvoříme tak, aby co nejlépe vyhovovalo našim potřebám. Někdo má hodně neskladného sportovního náčiní a oblečení, jiný množství šatstva, obuvi nebo klobouků. Velmi praktické jsou ve spodní části šatníku velké zásuvky opatřené kolečky. Montáž šatní skříně zvládneme nejlépe ve dvojici.
Regály si necháme zhotovit u truhláře, ale pokud budeme chtít ušetřit a použijeme levnější materiál, vyrobíme je sami. Šatník široký do 2,4 m rozdělíme například na čtyři standardní díly příčkami z dýhované nebo laminované dřevotřísky, přidáme tyč za zavěšení šatů na ramínkách, police z dřevěných desek 75 x 25 mm.
Montáž šatníku
Nejdříve nařežeme jednotlivé díly. V našem případě jsou všechny 300 mm široké. Potřebujeme dvě boční lišty dlouhé 193 cm, dvě police stejné délky, jako je celý šatník, a šest malých čtvercových poliček o délce hrany 300 mm. Všechny uříznuté hrany zabrousíme. Dále si připravíme dvě podpůrné lišty, které připevníme k zadní stěně a k bočním stěnám šatníku, popř. výklenku. Nejprve přibijeme na své místo podpůrné lišty tak, aby jejich horní hrana byla 214 cm nad podlahou. Druhou lištu připevníme 193 cm nad podlahou. Pak z obou bočních dílů a ze šesti poliček zhotovíme střední část skříně. Horní konce bočních lišt srovnáme se spodní podpůrnou lištou a postavíme na místo. Nejprve přišroubujeme spodní polici, potom horní.
Pracovní postup
- Na zadní straně a z boku šatníku nebo výklenku připevníme horní podpůrnou lištu. Její horní hrana by měla být 214 cm nad podlahou.
- Pak přišroubujeme spodní podpůrnou lištu, jejíž horní hrana bude ve výšce 193 cm nad podlahou. Vodováhou zkontrolujeme vodorovnou polohu obou lišt.
- Potom si vyznačíme šířku dílů a vyřízneme je okružní pilou s vodicím nástavcem, který k pile připevníme proto, aby byl řez dokonale rovný.
- Na příčkách si vyznačíme výšku a délku polic. Čáry, podle kterých jednotlivé poličky uřízneme, si vyznačíme podle přiloženého úhelníku.
Řezání a montáž
- Police a příčky uřízneme na požadovanou velikost okružní pilou neboli „maflem“. Pak vyřízneme šest poliček do střední části skříně.
- Slepíme nebo přišroubujeme police mezi bočními díly. Vzdálenost mezi jednotlivými poličkami si upravíme podle potřeby, čímž dokončíme střední část.
- Postavíme střední část ke zdi šatníku nebo výklenku. Vyznačíme si její pozici na podpůrné liště. Boční stěny začistíme, aby byly v rovině s podpůrnou lištou.
- Střední část postavíme do její konečné polohy a položíme spodní polici. Přibijeme ji nebo přišroubujeme k podpůrné liště i k příčkám střední části. Pod spodní polici připevníme úchytky na věšák. Chceme-li, přimontujeme o kus níž další věšák. Skříň dokončíme připevněním horní police.
Prostor na drobnosti
Pro drobnější nebo neskladné předměty jsou ideální různé koše a krabice na mírů přihrádek šatní skříně. Ty si můžeme pořídit z nejrůznějších materiálů.
- Plátěné – textilní přihrádky, lehké a skladné, se zavěšují na tyč uvnitř šatny nebo na kovovou konstrukci na kolečkách. Jsou praktické do malých bytů, zejména garsonek nebo do podkrovních pokojíčků. Kromě toho jsou na trhu i rozličné textilní košíky vhodné pro uskladnění mnoha drobností.
- Proutěné – ratan, rákos, vrba, sláma a další přírodní materiály jsou stále velmi módní. Předměty z nich najdou uplatnění snad v celém bytě. Používáme-li hranaté koše na prádlo, měli bychom jejich vnitřek vybavit plátěnou podšívkou, která ochrání prádlo před prachem. Šikovné jsou tyto koše na sportovní náčiní, hračky i různé textilní doplňky.
- Kartónové krabice různých formátů jsou pro ukládání drobných předmětů velmi výhodné. Zejména pro potřebné doplňky, jakými jsou rukavice, opasky, kabelky, klobouky a mnoho dalších. Do krabic se na rozdíl od proutěných košů nepráší.
- Plastové – výběr nádob z plastu je opravdu široký. Nejvhodnější jsou pro uskladnění hraček, neboť se dobře udržují v čistotě. Velké plastové kontejnery bývají vybaveny kolečky, mají různou hloubku a i mohou být opatřeny zásuvkami. Ty jsou velmi vhodné na nářadí a materiál.