Molice, Rýmovník, Moud – léčivá pokojovka

dužnaté zelené listy Molice, Rýmovníku neboli Moudu
Rýmovník, Molice, Moud, foto med

Pomneme-li list Rýmovníku mezi prsty, ucítíme vůni, která připomíná směs různých bylin od máty přes šalvěj až po kafr. Pokojová rostlina Molice získala svůj název Rýmovník od schopnosti uvolnit zduřelou nosní sliznici a ulevit tak od rýmy. Její léčivé účinky jsou však daleko širší. Navíc odhání hmyz, a dokonce ji můžeme využít jako koření. Molice Rýmovník je vhodná pokojová rostlina zvláště do ložnic a dětských pokojů, hodí se i jako doplňková zeleň do truhlíků a závěsných košů.

Plectranthus purpuratus, foto med

Molice, moud, rýmovník (Plectranthus) patří do rodu teplomilných bylin z čeledi čeleď Lamiaceae – hluchavkovité. Příbuzná je s Coleus.  K dalším jejím názvům patří např. mexický eukalyptus nebo kubánské oregano. Domovinou je v Austrálie, jiné druhy v jižní Asii a v Africe. Dorůstá výšky asi čtvrt metru, převislé šlahouny mohou dosahovat 80-100 cm. Oválné až srdčité zubaté listy mají na povrchu chloupky a vydávají silné léčivé aroma. Rýmovník kvete v různých odstínech fialové barvy, a to asi týden mezi listopadem a únorem.

Druhy a odrůdy

Rostlin rodu Plectranthus existuje přes tři sta druhů:

Molice, moud, rýmovník , foto med
  • Australský druh Molice, Rýmovník (Plectranthus argentatus), zejména Rýmovník eukaliptový (P. amboinicus) obsahují vonné silice, které zlepšují problémy s dýcháním. Jsou hojně využívány v lidovém léčitelství zejména při rýmě, bolestech břicha, nevolnosti, zvracení a průjmu, ale i některých kožních problémů a dalších neduhů.
  • Moud purpurový (P. purpuratus) je stejně jako předchozí rýmovník vhodný i inhalaci proti rýmě a ucpanému nosu.
  • Molice Forsterova (Plectranthus forsteri syn. P. coleoides) – nejčastěji se pěstuje odrůda ‘Marginatus’ jako převislá balkonovka, může být panašovaná nebo s bíle lemovanými listy.
  • Molice Kopřivěnka psí (P. caninus) funguje jako repelent proti kočkám a psům, kteří se vyhýbají místům, kde roste. Vysadit ji můžeme např. u dětských pískovišť.
  • Rýmovník citronový (P. amboinicus) v kuchyni spolehlivě nahradí oregano-dobromysl.
  • Molice Indický (Čínský nebo Africký) brambor (P. rotundifolius) se pěstuje pro jedlé hlízy, které se bramborám podobají, jsou jen menší. Používají se stejně – vaří, praží, pečou, smaží…

Stanoviště 

Rýmovník je tropická rostlina, u nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Stanoviště je vhodné na okenním parapetu, kam nedopadá přímé slunce (zvláště ne v poledne) a kde nevzniká studený průvan. Můžeme ho letnit, ale teplotu pod + 15 °C nesnáší.

Pěstování 

Molice, Plectranthus argentatus, foto med

Molici Rýmovník pěstujeme v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Zálivku vyžaduje normální, snese spíš krátké sucho než přemokřování – to jí začnou černat listy. V zimě zaléváme jen málo. V létě občas rosíme. Hnojíme od jara do podzimu jednou za tři týdny tekutým hnojivem pro rostliny ozdobné listem nebo hnojivými tyčinkami. Rýmovník průběžně zastřihujeme – můžeme jej tvarovat do oválu nebo koule. Odštípnuté výhony s listy použijeme k přípravě léku, také je můžeme nechat zakořenit. Květy po odkvětu odstřihujeme, aby rostlinu nevysilovaly. Přesazujeme na jaře, používáme vždy o kousek větší květináč a čerstvou zeminu. Více ZDE.

Množení 

Molici Rýmovník množíme vrcholovými řízky, které necháme zakořenit ve sklenici s vodou nebo pěstební nádobě s pískem, a to nejlépe na jaře.

Obsahové látky

Molice Rýmovník obsahuje vonné silice a glykosidy, které mají dezinfekční účinky a hojí především sliznice. Dále obsahuje polyfenoly (flavonoidy, kyselinu rozmarýnovou), diterpeny, částečně i triterpeny a mastné kyseliny, z vitamínů A a C.

Co léčí Molice Rýmovník 

Co léčí Molice Rýmovník, foto med 
  • Respirační problémy
  • rýmu, nachlazení, astma, zánět průdušek
  • horečku, bolest hlavy z nachlazení
  • snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol
  • drobné ranky, popáleniny a alergické reakce např. po bodnutí hmyzem
  • zažívací problémy, bolest břicha, zvracení, průjem
  • infekce úst a krku
  • infekci močových cest a dalších zánětlivých procesů v těle včetně vaginální infekce

Příprava léků z Rýmovníku

Molice-Rýmovník, foto med
  • Promnutím nebo zlomením listu Rýmovníku se uvolňuje vonná silice, kterou je vhodné vdechovat při rýmě, nachlazení nebo jiných problémech s dýcháním, např. astmatu. V zimě můžeme polámané lístky vložit do odpařovače na radiátoru či do misky s vodou na topném tělese, v této místnosti se bude nachlazeným nebo astmatikům mnohem lépe dýchat.
  • Odvar připravíme z 200 ml vroucí vody a 2 čerstvých lístků Rýmovníku. Pijeme při respiračních problémech, při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích.
  • Výluh polámaný list zalijeme asi 100 ml vlažné vody a necháme vylouhovat několik hodin. Léčí kožní problémy, např. drobné ranky, spáleniny, alergické reakce… a má dezinfekční účinky.
  • Sirup pomuchlané listy Rýmovníku prosypáváme ve sklenici cukrem, necháme několik dní pouštět šťávu, kterou pak přecedíme přes plátno a uschováme v chladnu. Užíváme při nachlazení.

Použití a přínos

Molice Rýmovník je rostlina vhodná do ložnic, dětských pokojů i obýváků, kde zlepšuje vzduch. Listy uplatníme i v kuchyni jako koření do marinád na pečená a grilovaná masa, nasekané lístky ochutí dušené nebo pečené jehněčí, zvěřinu, hovězí i drůbež a také různé saláty. Pěstovaný v na parapetu okna působí jako repelent proti mouchám a komárům, na zahradě odpuzuje od pěstovaných rostlin mšice a další škůdce. Jako dekorativní rostlinu využijeme Rýmovník jako pokojovou rostlinu i jako převislou doplňující zeleň v truhlíku, závěsném košíku nebo v přenosných nádobách na terase.

Přejít nahoru