Na rozdíl od žaluzií, které chrání soukromí a zároveň brzdí průniku slunečních paprsků do místností, jsou markýzy vhodným stínícím prvkem zejména pro chvíle pohody na balkonech, lodžiích a terasách. Markýzy pro balkony a lodžie jsou konstruované především k stínění těchto prostor.
I markýza pro balkony a lodžie se skládá z nosné konstrukce a plachty. Montuje na zeď, nebo na strop. Venku upevněná sklopná ramena jsou pod velkým tahem pružin. To proto, aby se pevně vypnula látka, kterou je markýza potažená. Ramena je můžeme plynule nastavit pod úhlem 0 až 170 stupňů.
Materiál na plachtu markýzy
Většinou je plachta markýzy z textilního materiálu – ze speciálních látek s protiplísňovou úpravou i impregnací, která zaručuje vysokou životnost a odolnost. Konstrukce bývá z hliníkových profilů – nejběžnější výsuvné látkové markýzy ovládáme klikou. Markýzy mohou být i kazetové jako svislé clony, které jsou právě k zastínění balkónů vhodné. Kromě toho existují i markýzy s pergolovou konstrukcí, které se hodí například k zastínění teras a besídek. Ty můžeme namontovat na svislé i vodorovné základny – stěny, stropy, balkony, nebo střechy. Ruční ovládání markýz ustupuje v současnosti ovládání elektromotorem. To se spouští automaticky nebo dálkově, ale nejmodernější, (nepatří ale k příliš levným), je čidlo, které reaguje na slunce a vítr a automaticky při nepřízni počasí pergolu zatáhne..
Balkónové markýzy pro balkony a lodžie od profesionálů
Většina balkónových markýz byla vyvinutá také proto, že současný stav na našich sídlištích je z architektonického hlediska neutěšitelný. Většina lidí, bydlících v paneláku, cítí totiž potřebu ochrany před negativními účinky slunečního záření a volí druh ochrany po svém. Architekti doporučují, aby se uživatelé bytů dohodli s firmou, která jim zajistí jednotné provedení zastínění domu na vysoké estetické úrovni. Výrobci už totiž umějí nabídnout balkónové markýzy na míru a dokreslující vzhled fasády domu.
Balkónová markýza vlastními silami
Protože si ne každý může prodávanou markýzu na lodžii dovolit a zruční jedinci si stínění balkonu či lodžie zvládnou zhotovit sami, zkusíme to udělat poměrně snadno a levně vlastními silami: Využijeme k tomu jednoduchou plátěnou roletu, kterou zavěsíme na lehkou konstrukci. Samotoč upevníme v horní části lodžie a asi 20 cm od vnějšího okraje upevníme na boční stěny ocelovou tyč nebo tenkou trubku. Výška uchycení trubky by měla být asi ve výši očí dospělého člověka. Roletu přetáhneme přes trubku a na zábradlí lodžie uchytíme šňůru, kterou ji stahujeme a vytahujeme.