Pestré čisté a syté barvy máme nejraději v útlém věku – červená a žlutá patří k těm, které děti upřednostňují. Teprve s přibývajícím věkem si začneme uvědomovat i barvy ostatní a toto vnímání je ovlivněno barvami krajiny kolem nás. Tak jaké volit? Odpověď není snadná, protože vnímání barev je individuální a kombinace odstínů je spíše záležitostí citu, zaručený návod pro malování bytu teplými barvami, ani chladnými neexistuje.
Barvy mohou vzbuzovat pocit chladu anebo tepla. O tom, jak působí na lidskou psychiku chladné barvy – ZDE. Podíváme se na vliv těch teplých.
Žlutá
Žlutá působí vesele, lehce a bezstarostně. Vzbuzuje dobrou náladu, vybízí ke komunikaci. K příznivým účinkům na naši psychiku se přidávají stejně příznivé účinky na naše tělo, konkrétně žaludek, žlučník a játra, protože svědčí dobrému trávení. Uplatní se v jídelnách, v dětských pokojích, v malých a severně orientovaných místnostech a všude tam, kde je nedostatek slunečního svitu. S příměsí červené vyvolává převážně kladné pocity, zakalená a jakoby špinavá žlutá blížící se k zelené i příliš ostré odstíny navozují negativní dojmy a představy. Příjemně působící jsou odstíny okru, medu a zlata, které navozují pohodu, solidnost a vyrovnanost. Stěny nemusí být jednobarevné, určitě je zajímavá například technika tupování.
Oranžová
Kombinace žluté a červené je optimální kombinací jejich účinků. Je plná radosti ze života, dodává energii a povzbuzuje k činnosti. Při její aplikaci ve větším rozsahu vznikají pocity „slunečnosti“ a prozářenosti prostoru, s příměsí červené vyvolává pocity vzruchu a napětí. Tlumenější a zemitější odstíny hladinu napětí snižují. Světlé a ostré tóny nejsou vhodné k použití ve velkých plochách obytných místností, zemité a tlumené odstíny naopak velmi příjemně působí. V bytovém interiéru se oranžová dobře vyjímá v kombinaci s chladnými barvami nebo jako akcent k chladným barevným tónům.
Červená
Červenou barvu spojujeme s pohybem, aktivitou, dynamikou a bojem. Je smyslná a neředěná agresivní: zrychluje tep i dech, zvyšuje tlak, vzbuzuje emoce, u některých lidí až úzkost. Obzvláště dráždivě působí se stříbrnou a zlatou, které stupňují její účinek. V interiéru červenou uplatníme v jemnějších odstínech – do oranžové či jahodové. Lépe než na stěnách se vyjímá na podlaze, pokud její účinky zmírňuje světlá neutrální malba. Ve větším rozsahu místnost zmenšuje, červené předměty a stěny se k nám jakoby přibližují, což je nepříjemné a unavuje to. Pokud plochu rozbijí jinak barevné plochy, vnímáme červenou podnětně a harmonizačně. Působení odstínů červené se liší – světle červená je lehká a veselá, sytější a tmavší odstíny těžké a sugestivní. Růžový pokoj je v kombinaci s bílou okouzlující. Růžová vyzní i s ostatními pastelovými tóny (vanilkově žlutou jarní zelení). Purpur navozuje dojem vznešenosti, výsledný efekt však ovlivňují sousedící barvy. Ideálním partnerem je bílá – výraz svěžesti a optimismu. Zajímavého efektu dosáhneme s fólií.
Hnědá
Hnědá tíhne k realitě, zmírňuje napětí a celkově uklidňuje. Tmavší syté tóny opticky zužují a rámují prostor, do něhož vnášejí intimitu a vytvářejí v něm příjemnou atmosféru. Pozor však dáváme, aby hnědá nepřevážila barvy místnosti. Raději ji kombinujeme s bílou nebo decentněji se smetanovou, slonovou kostí nebo béžovou. Koňakové tóny hnědé v sobě slučují další teplé barvy – žlutou a červenou a vyzařují proto stejnou energii a radost ze života. Interiér koncipovaný v tónech hnědé působí velice kultivovaně – plochy, nábytek a prvky v místnosti jsou v odstínech hnědé, doplněné a změkčené smetanovou. Hnědobéžový interiér můžeme snadno oživit několika doplňky v chladných barvách – zelené, modrozelené či modré, fialová podpoří dojem luxusu. Jemnějšího kontrastu dosáhneme použitím doplňků v barvách okrové a oranžové. Hnědá barva a její kombinace se ve své zemitosti stala přirozeným partnerem přírodních materiálů ve velmi oblíbeném originálním a exotickém etnostylu.
Černá
Černá je tmavá, těžká a strohá barva, která výrazně zmenšuje prostor, pohlcuje velkou část dopadajícího světla a na většinu lidí působí nepříjemným až depresivním dojmem. Její použití v interiéru je vhodné omezit na minimum. Pokud se pro ni rozhodneme, použijme ji pouze pro jedinou stěnu nevelké plochy, která nechá vyniknout zajímavým a především barevným nábytkovým solitérům.