Malování bytu chladnými barvami

Přestože zelená patří do skupiny studených barev, je barvou jistoty, spokojenosti a rovnováhy.
Zelené stěny pokojíku, foto med
Šedomodrá a bílá barva, foto archiv

Podle základní teorie o barvách si můžeme interiér vymalovat za použití jediné barvy v různě sytých odstínech, nebo využít kontrastu světlá-tmavá či studená-teplá. Jestliže se nám líbí pestřejší kompozice, měli bychom se držet osvědčeného pravidla – maximálně tři barvy v jedné místnosti. K tomu bychom měli ještě přihlédnout k tomu, jak budou barevně působit průhledy otevřenými dveřmi do sousedních místností. Co se týká vzorů, můžeme volit mezi jednoduchou kombinací jednobarevných materiálů odlišných struktur a pestřejší kombinací vícebarevných dekorů i materiálů. Podle dalšího pravidlo bychom měli pamatovat na to, aby každý vzor byl především úměrný ploše, na které se uplatňuje.  O teplých barvách ZDE.

Bílé stěny

Bílá malba na stěnách, foto med

Bílá je symbolem světla, pořádku a čistoty. Nevzbuzuje žádné výrazné kladné ani záporné emoce. Šíří vyrovnanost, klid a neutralitu. Protože odráží většinu dopadajícího světla, rozjasňuje a opticky zvětšuje plochy. Těší stálé oblibě, neboť bílé stěny nás neomezují ve výběru nábytku a bytových dekorací. Přednostně ji využíváme v tmavých nebo stísněných prostorech. Na velkých plochách ale působí bílá barva studeně, únavně a monotónně, proto ji raději kombinujeme s jinými barvami. V závislosti na odstínu ji s nádechem modré vnímáme jako studenější, s nádechem žluté, oranžové a červené jako živější, přirozenější, ušlechtilejší a současně i teplejší. V kombinaci se studenými barvami působí chladně.

Modrá

Ložnice v modrém odstínu, foto med

Modrá je barvou ticha, klidu, soustředění a meditace. Na stěnách i podlaze působí svěže a čistě a do interiéru vnáší chladnou eleganci a svěžest. Velmi však záleží na konkrétním odstínu. Na velké ploše může sytější a tmavší tón modré opticky výrazně zmenšit prostor. Modré stěny vhodně doplníme a odlehčíme nábytkem světlých barev a doplňky v hřejivých barvách – žluté, oranžové a červené. Chladnou exkluzivitu domácí pracovny v modrém tónu naopak zvýrazní kovový nábytek z nerezu nebo chrómu, případně zajímavé skleněné solitéry. Světle modrá je ideální v koupelnách, kuchyních a v prostorách, které opticky rozšíří. Zředěná bílou vytvoří pastelový tón vhodný pro dětský pokoj nebo v kombinaci s lehkými bílými závěsy do ložnice romantika či snílka.

Zelená

Jarní zelená stěna, foto med

Přestože zelená patří do skupiny studených barev, je barvou jistoty, spokojenosti a rovnováhy. Pocitově dokáže zklidnit hlučné místnosti. V našich myslích je spjata s přírodou, v symbolickém významu s pojmem obnovy, růstu a naděje. Oku je příjemná, napomáhá soustředění, psychické pochody však spíše zpomaluje. Řečené platí pro střední polohu barvy, tedy trávově zelenou. S příměsí modré je velmi studená, avšak v tzv. ostré podobě s příměsí bílé vzbuzuje aktivitu. Směrem ke žluté působí lehčeji a svěžeji, tmavé odstíny psychicky tíživěji a vážněji. Oblíbenou a v obytném interiéru optimální použitelnou škálu odstínů tvoří olivově zelené a žlutozelené tóny. V některých avantgardně pojatých interiérech se můžeme setkat se zajímavě působící hráškově zelenou nebo světlejšími odstíny přecházejícími dohněda.

Fialová

Výmalba v barvě lila, foto med

Fialová barva je v podstatě extravagantní, přesto nás naplňuje úctou a vážností. Má slavnostní ráz a přitom je barvou nostalgie, melancholie a tajemna. Přináší pocity hloubky, izolovanosti, zneklidňuje a tíží, jindy však naopak vyvolává spokojenost, dojem šlechetnosti a exkluzivitu. Je ideálně pro reprezentační místnosti, zatímco v běžném obytném interiéru je téměř nepoužitelná. To však neplatí pro malé plochy nebo na záměrně akcentovaných a výtvarně dominujících předmětech. Harmonicky ladí a dobře ji lze kombinovat se žlutými, okrovými a zelenými barevnými odstíny. Modrofialová nás nezve ani ke komunikaci ani k delšímu pobytu. Je vážná až meditativní a na stěnách působí výjimečně a slavnostně. V bytě se ve světlejším odstínu hodí tam, kde pobýváme sami nebo se chceme soustředit či relaxovat.

Šedá

Šedý interiér, foto HKK

Šedá barva nemá zvláštní účinky, je pasivní, neutrální a vyrovnaná a výrazně barevnému nábytku, koberci či doplňkům vytváří vhodné pozadí. Šedou barvu není dobré uplatňovat na velkých plochách a bez oživujících sousedících barev, protože může vyvolávat pocity smutku a beznaděje. Pod vlivem sousedících barev nabývá šedá naopak živosti a zdánlivě se zabarvuje k doplňkovému tónu vedlejší barvy. V sousedství zelené má například nádech do červena, v blízkosti modré ji vnímáme jako s fialových nádechem. Další informace o malování ZDE.

Přejít nahoru