Ze staré odřené dřevěné židle si můžeme vytvořit originální kus nábytku. Pokud se v naší domácnosti nenachází, můžeme se pokusit získat ji například z bazaru s nábytkem, od příbuzných apod. Pak už jen stačí akrylové barvy a dobrý nápad, abychom z židle vytvořili jedinečný unikát, jakým je ručně malovaná židle.
Přihlédneme ke stavu restaurované židle. Možná se bude viklat a my ji budeme muset nejprve sklížit nebo slepit. Židle, kterou restaurujeme my, je dostatečně pevná, ale pokrytá mnoha vrstvami nátěrů, které jsou částečně oprýskané.
Co budeme potřebovat
Opatříme si opalovací pistoli, kterou vrstvy laků změkčíme a škrabku, jíž tento změklý lak odstraníme. Poté židli ohladíme brusným papírem. Bude-li mít židle praskliny ve dřevu, zahladíme je tmelem na dřevo. K samotnému natírání a malování židle si opatříme jako základovou barvu Latex vnitřní, vodou ředitelné barvy (Balakryl) v základních odstínech, které chceme použít (ostatní si namícháme) a bezbarvý lak ve spreji nebo bezbarvý lak (Sportakryl) v plechovce. Neobejdeme se ani bez kvalitního tenkého štětce a štětce na natírání, obyčejné tužky nebo tenkého fixu a kružítka. Na vodou ředitelné barvy a laky (např. Balakryl, Sportakryl) je vhodnější používat štětce z umělých vláken, které se netřepí a déle vydrží. Nemáme-li kružítko, můžeme obkreslit skleničku, pokličku, hrnec apod.
Pracovní postup
Příprava podkladu
- Ze židle musíme odstranit starý nátěr. K této práci použijeme horkovzdušnou (opalovací) pistoli, kterou nátěr zahříváme a škrabkou ihned odstraňujeme.
- Postupně jsme odstranili veškerý starý nátěr až na holé dřevo. Brusným papírem omotáme špalíček dřeva a povrch celé židle zbrousíme do hladka.
- Ze židle odstraníme prach z broušení. Základovou barvu Latex vnitřní naředíme vodou v poměru 1:3, pečlivě rozmícháme a případně přecedíme. Židli natřeme.
- Zatímco nátěr schne, rozmyslíme si barvu středového kruhu na sedáku židle. Na suchou plochu si kružítkem vyznačíme kružnici, ve které bude stěžejní kresba.
Malovaná židle
- Současně kružítkem narýsujeme druhou kružnici, jejíž poloměr je asi o 5 cm větší. Středový kruh natřeme žlutým Balakrylem, okraj světle zeleným.
- Okraje židle natřeme černým Balarkylem. Na jednotlivé příčky opěradla a na nohy použijeme střídavě Balakryl žlutý, světle zelený a oranžový.
- Ve vybarveném kruhu sotva znatelně naznačíme menší pomocné kružnice. Ty nám poslouží k tvoření ornamentů. Zapojíme fantazii a tužkou nebo fixem vykreslujeme vzory.
- Obrázek předkreslený tužkou dotvoříme tak, že nejprve obtáhneme tenkým štětcem namočeném v černém Balakrylu jednotlivé linky a pak zamýšlené plošky.
- Je-li třeba, opravíme plochy, které jsme nechtěně přetáhli. Hotový ornament zafixujeme bezbarvým lakem ve spreji. Natřenou židli necháme řádně vyschnout.
- Podle síly opěradla můžeme na něm část ornamentu zopakovat. Po důkladném vyschnutí natřenou židli celou (dle návodu) přetřeme bezbarvým Sportakrylem.
- Životnost štětců prodloužíme, umyjeme-li je po každém použití mýdlem na ruční praní.