Macešky na oknech, balkonech a terasách

fialovo-bílé macešky na oknech v truhlíku z proutí
Macešky na oknech, balkonech a terasách, foto med

Macešky, violky jsou ve světě zahrad stálicemi a jejich využití je mnohostranné počínaje obrubou na předzahrádce, přes ornamenty ve formální zahradě, osázení hrobu až po osázení okenních truhlíků a různých přenosných nádob, kterými zdobíme balkony či terasy u domu. Každoročně jsou vyšlechtěny nové odrůdy a kultivary s dalšími kombinacemi barev i velikosti květů pro působivá aranžmá. A pěstovat macešky na oknech je snadné.

Macešky, Violky, foto med

Macešky, Violky (Viola L.) jsou dvouleté rostliny, přičemž některé druhy violek jsou vytrvalé nebo i jednoleté. Rostou v mírném podnebném pásu od Evropy přes Asii po Ameriku a Austrálii. Dorůstají kolem 10-15 cm výšky, listy jsou řapíkaté, květy mají štítovité kališní lístky s trojúhelníkovou přední částí a v dolní ostruhu vybíhající z korunního lístku. Plodem je tobolka se semeny, která často roznášejí mravenci. Květy zahrnují všechny možné barvy – bílou, žlutou, oranžovou, růžovou, červenou, purpurovou, rezavě hnědou, modrou a téměř černou – a jejich odstíny. Některé jsou jednobarevné, jiné dvou a vícebarevné, korunní lístky mohou mít hladké i zvlněné. Macešky pěstovaly už naše prababičky a jejich obliba ani v současnosti neklesá, a to nejen pro jejich barevnou pestrost, ale i pro dlouhou dobu květu.

Odrůdy a kultivary

Macešky na oknech, balkonech a terasách
Violky, foto med

Planě rostoucí druhy rodu Viola najdeme i u nás, např. Violku rolní (Viola arvensis), V. vonnou (V. odorata) nebo V. trojbarevnou (V. tricolor). Zahradní Maceška velkokvětá (Viola x wittrockiana) a V. ostruhatá (V. cornuta) vznikly křížením několika druhů. Vyšlechtilo se na několik set kultivarů. Ke známým patří např. Adonis – modrá s bílofialovým středem; černá Black King; Bílá – bílá s purpurovým okem; Clear Crystals – oranžová nebo purpurová; Červená – červená s černým okem; Modrá – světlemodrá s fialovým okem; Oranžová – oranžová s purpurovým okem; Žlutá – žlutá s tmavým okem; zkadeřená; Frilly F1 – bílá až purpurová. Vícebarevné jsou Joker Blue Yellow – žlutá s tmavě modrou; Joker Violet Gold F2 -fialová se žlutým stříkáním; Giant Foreruner Ruby – růžová s modrými proužky uprostřed; Rippling Waters – tmavofialová s bílým lemováním; vlnitá Rococo – směs žluté až purpurové barvy; směs barev – Směsi bez oka a Směsi s okem – např. Weseler Eis Mix nebo XXL F1.

Stanoviště

Maceškám se daří na stanovišti s dostatkem světla i v mírném polostínu. Nevhodné je přímé slunce, zvláště polední úžeh. Okna, balkony a terasy jsou ideální ty, které jsou orientované na severovýchod nebo severozápad.

Pěstování

Macešky, foto HKK

Macešky do truhlíku a jiných přenosných nádob vysazujeme nejlépe jako předpěstované kvetoucí sazenice. Chceme-li osázet proutěné koše nebo dřevěné nádoby, vyložíme je nejprve nepropustnou fólií. Dno pak opatříme drenáží (hrubý štěrk, kamínky, keramzit apod.), na kterou položíme netkanou textilii a teprve na ni navrstvíme zeminu (aby se zemina nemísila s drenáží). Zemina by měla být propustná a bohatá na živiny. Sazenice dáváme do truhlíku v asi 10cm rozestupech. Macešky potřebují dostatečnou zálivku, ale nepřemokřujeme je, jinak uhnijí kořeny. Zaléváme, než začne povrch osychat. Substrát však nesmí zcela vyschnout. ani delší sucho. Při hrnkovém pěstování zaléváme do podmisek. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme, podpoříme tak násadu nových poupat. Jednou za 20 dní rostliny přihnojíme hnojivem pro balkonové rostliny.

Množení

Macešky, foto HKK

Macešky, violky, předpěstováváme ze semínek na konci léta (srpen/září). Semínka smícháme s pískem a při výsevu trochu rozemneme, aby snáze vyklíčily. Pěstební nádoby držíme ideálně ve skleníku, zimní zahradě nebo v místnosti s teplotou kolem 15 °C. Substrát průběžně udržujeme vlhký. Na jaře vysadíme vzrostlé sazenice do venkovního prostředí v době, kdy už nehrozí mrazy, tedy asi v dubnu. Macešky pokvetou až do zámrazu.

Použití a přínos

Macešky v kamenném korytě, foto med

Macešky se výborně hodí do jarních i podzimních truhlíků, před a po klasických   balkonovkách (na letní období je přesadíme třeba do zahrady nebo do nádob v kompozici s dalšími květinami podle výběru). V nádobách na terase je úspěšně kombinujeme například s afrikány, narcisy, sedmikráskami, tulipány, astrami, kamzičníky a mnoha dalšími.

Přejít nahoru