Lopatkovec, Spathiphyllum

bíle kvetoucí pokojovka v okně do zahrady
Spathiphyllum, Lopatkovec, foto HKK

Lopatkovec, Spathiphyllum je půvabná a elegantní kvetoucí pokojová rostlina. Tmavě zelené listy vytvářejí pozadí pro toulce bílých květů se smetanovými palicemi. Květy zdobí Lopatkovce mnoho měsíců a v určitou denní dobu dokonce krásně voní. Kromě poměrně vysokých nároků na vlhkost je rostlina na pěstování nenáročná a vhodná i pro začátečníky. Při správném pěstování pokvete většinu roku a čím více se rozroste, tím více květů tvoří.

Lopatkovec, Spatiphillum, foto HKK

Lopatkovec, Spatifylum (Spathiphyllum) je původně tropická rostlina, která roste v trsech ve stínu stromů v oblastech Kolumbie a Venezuely. Název je složen ze dvou řeckých slov (spathe = čepel a phyllon = list). Lopatkovec dorůstá do výšky 25 – 75 cm. Má velké lesklé vejčité listy, které se sklánějí v elegantních obloucích od středu rostliny. Bílé květy vyrůstají vzpřímeně na dlouhých stopkách. Před uschnutím květů se jejich barva pozvolna změní na zelenou. Patři k pokojovým rostlinám, které zlepšují prostředí v interiéru – více ZDE.

Odrůdy a kultivary

Spatiphillum, foto med

Spathiphyllum wallisii dorůstá až 30 cm. K vyšším odrůdám patří Petite a Mauna Loa, která obvykle dorůstají do výšky 60 cm. Mezi nejkrásnější odrůdy, které jsou k dostání, patří ,Alfa‘ a ,Sensation‘.

Stanoviště

Lopatkovec vyžaduje co nejvíce světla, a to zvláště v zimě, ale v létě je pro něj vhodnější polostín. Nevystavujeme ho slunci, neboť žár slunečních paprsků by mohl poškodit listy, ani průvanu, který nesnáší. Rostlina dobře prospívá při pokojové teplotě 18 – 24 °C, přezimuje nejlépe na okenním parapetu při teplotě 15 – 18 °C.

Pěstování

Lopatkovec, foto med

Spatifylum vysazujme do vlhké, kypré zeminy – nejlépe do rašelinového substrátu. Nádobu opatříme dobrou drenáží. Rostlina se brzy trsovitě rozroste a květy se mohou objevit již v druhém měsíci. V době květu potřebuje dostatek vody, do které přidáváme každé dva týdny tekuté hnojivo. Lopatkovec miluje vzdušnou vlhkost, proto ho rosíme (přičemž vynecháme květy), a také sprchujeme, případně listy otíráme vlhkým hadříkem. Také můžeme nádobu s rostlinou postavit do misky s vlhkými oblázky. Pokud rostlinu zapomeneme zalít, nic se neděje, většinou přežije, i když jí zcela vyschne zemina. Pak jí to ale musíme vynahradit nejen zálivkou, ale i rosením. Odkvetlé květy odstraňujeme, podpoříme tím násadu dalších květů. Přesazujeme obvykle každý rok na jaře.

Množení

Lopatkovec množíme dělením trsů při přesazování. Množení semeny je možné, ale poněkud obtížné.

Použití a přínos

Lopatkovec, foto HKK

Lopatkovec kvete od jara do zimy a při dobré péči bude elegantní ozdobou našeho interiéru dlouhé roky. Je velmi vhodný pro hydroponické pěstování – o něm ZDE. Květy můžeme využít i k řezu. Pokojová rostlina Lopatkovec zvlhčuje vzduch v místnosti a působí prosti stresu.

Přejít nahoru