Libeček lékařský v kuchyni používáme jako tradiční koření odedávna, a to čerstvý, sušený či zmrazený. Využijeme i kořeny, stonky a semena. Libeček výrazně ochutí polévky a omáčky, přidáváme ho i do salátů, pomazánek, marinád i do luštěnin. Z této aromatické byliny si můžeme vyrobit oblíbené tekuté polévkové koření maggi.
Libeček lékařský má kromě kořenění pokrmů i některé léčivé vlastnosti. Více ZDE. Jeho využití je široké, například působí léčebně na nervovou soustavu i svaly, zlepšuje trávení, napomáhá rozpouštění ledvinových a žlučníkových kamenů, je močopudný, užívá se i jako mírné afrodisiakum.
Pěstování libečku na balkoně
Libeček si snadno vypěstujeme nejen na zahrádce, ale i v přenosné nádobě za oknem či na balkoně. Buď si koupíme jednu až sazeničky na rodinu, nebo si ho předpěstujeme ze semínek. Sazeničky vysazujeme na jaře na polostinné stanoviště do mírně prohřáté, humózní a vlhké půdy. Podle potřeby zaléváme, po vyrašení přihnojujeme kombinovanými hnojivy. Libeček při občasné zálivce dobře přezimuje i v nádobě na balkonu.
Sběr a uskladnění libečku lékařského
Z libečku využijeme nejen listy, a stonky, ale i semena, přičemž vůbec nejúčinnější jsou kořeny. Ty sbíráme z rostlin přinejmenším dvou, raději tříletých rostlin. Po vyrytí oddenek omyjeme, vydrhneme kartáčkem, pečlivě osušíme, velké nakrájíme na menší části, a necháme usušit při teplotách do 40 °C. Správně usušený kořen se při ohýbání snadno láme. Sušený libeček uchováváme v dobře uzavřených nádobách, neboť snadno přijímají vzdušnou vlhkost a mohly by plesnivět. Listy sbíráme začátkem léta a sušíme ve stínu.
Využití libečku v kuchyni
V kuchyni můžeme používat nadzemní výhonky nebo jen listy libečku, které dodávají pokrmům typickou vůni a chuť. Nejvýraznější aroma libečku v pokrmech docílíme využitím čerstvých výhonků. Svěží sebrané lístky přidáváme do polévek, salátových zálivek, mletého masa, pomazánek a mnoha dalších pokrmů.
- Sušené lístky nemají již tak výraznou vůni, proto je raději mrazíme. V létě čerstvě nařezané listy pokrájíme na menší kousky a s trochou vody dáme zmrazit do formy na ledové kostky, které potom používáme v zimě.
- Čerstvě nasekané lístky přimícháváme do bylinkového másla nebo tvarohové pomazánky.
- Staré brambory vařené se snítkou libečku dostanou významně lepší chuť.
- Klasické karbanátky z mletého masa kromě běžných přísad ochutíme sekaným libečkem.
- Drobně pokrájenými lístky posypeme chleba s vajíčkovou pomazánkou.
Domácí Maggi z libečku
Připravíme si svazek libečku (listy i stonky), sůl, olej, čisté sklenice, ostrý nůž a prkénko. Na litr nakrájených bylinek přidáme asi 2 lžíce soli. Libeček nakrájíme na malé kousky. Ve větší míse nakrájený libeček prosolíme a zalijeme olejem. Pak vše napěchujeme do sklenice co nejtěsněji. Čím více a pečlivěji mačkáme, tím více získáme šťávy s vůní ‚Maggi. Po naplnění celé sklenice zalijeme olejem. Hotový výrobek skladujeme uzavřený v chladničce. Z dalších ingrediencí můžeme přidat také listy mladé kopřivy, čerstvou majoránku, celerové listy, česnekové výhonky apod. Samotnou šťávu využijeme jako domácí maggi. Drtí i se šťávou po lžičkách ochutíme polévky, či omáčky.
Libečkové pesto
Z většího svazku Libečku otrháme listy (stonky můžeme usušit a přidávat do polévek), dále asi 100 g vyloupaných slunečnicových semínek, 2 stroužky česneku, 100-150 ml oleje, nejlépe olivového, hrstku sušených rajčat a sůl podle chuti. Libeček vložíme do mixéru, přidáme semínka, nakrájený česnek, sůl a zalijeme olejem. Rozmixujeme. Podle potřeby ředíme olejem. Hotové pesto přendáme do sklenice a skladujeme v lednici. Pesto použijeme na špagety, na tousty, na pokrmy s mozzarellou, na pizzu apod.