Ledviník ztepilý – čistička vzduchu

Ledviník ztepilý upoutává pozornost záplavou jasně zelených listů,
Kapradina Ledviník ztepilý, foto med

Ledviník ztepilý upoutává pozornost záplavou jasně zelených listů, které se sklánějí v ladných obloucích. Dobře snáší světlo a hodí se do všech typů interiérů. Tato statná a pohodová rostlina se zakroucenými listy přirozeně zapadá do současného životního stylu a můžeme ji umístit do obývacího pokoje, koupelny, kuchyně i do kanceláře.

Ledviník ztepilý  (Nephrolepis exaltata) pochází z tropických oblastí Asie a Nového Zélandu a je jednou z nejznámějších kapradin. Každá odrůda má své typické znaky, ale žádná nezapře jednoznačnou příslušnost ke svému druhu. Název ledviník vznikl spojením řeckých slov nephros – ledvina, a lepis – váha. V pozdějším věku dorůstá do větších rozměrů, jeho listy mohou být až 75 cm dlouhé. Roste velmi rychle − v nejlepších podmínkách může velikost během jednoho roku až zdvojnásobit.

Stanoviště

Ledviník, foto HKK

Kapradina Ledviník ztepilý velmi dobře vynikne v závěsných koších nebo na podstavci jako solitéra. Pěstujeme ho na světlém místě, chráněném před přímým slunečním zářením, ale bude se mu dobře dařit i v polostínu.

Pěstování

Kapradina Ledviník, foto med

Substrátem pro ledviník by měla být rašelinná zemina. Ideální teplota, kterou upřednostňuje, se pohybuje okolo 20 °C. V létě, při vyšších teplotách bychom měli ledviník rosit. V zimě by teplota místnosti, kde pěstujeme ledviník, neměla klesnout pod 15 °C. Ledviník zaléváme měkkou odstátou vodou. Zálivka by měla být na jaře i v létě bohatá, v zimě jen mírná, ale půda v kořenáči by neměla zcela vyschnout. Vzhledem k tomu, že kapradiny brzy bude plný květináč, usnadníme si zalévání tím, že vodu lijeme po misky, v ní květináč stojí. Hnojíme jednou za dva měsíce hnojivem pro pokojové květiny a každý rok ledviník přesadíme do většího květináče.

Množení

Ledviník množíme převážně dělením trsu nebo výhony. Jde to ale i vysetím jeho výtrusů.

Použití a přínos

Kromě obohacení dojmu z celého interiéru má ledviník ještě jednu velkou výhodu. Jeho listy dokážou čistit vzduch. Zachycují škodlivé látky a zvyšují vzdušnou vlhkost, čímž vytváří zdravější prostředí.

Přejít nahoru