Lazury na dřevo

příprava natírání stolu lazurovacím lakem
Nátěr lazurou, foto med

Dřevo je v našich domovech prakticky všudypřítomné, a není divu. Je praktické, příjemné, teplé na dotyk a dokonce vyzařuje pozitivní energii, také mívá zajímavou kresbu i zabarvení. A právě pro svou kresbu by bylo škoda dřevěný výrobek natřít krycí barvou. Daleko vhodnější jsou lazury na dřevo, které dřevu dodají požadovanou barvu, ale jsou transparentní a kresba let proto zůstává zřetelná.

Lazury na dřevo pomáhají dřevo ochránit a prodlužují životnost dřevěných výrobků, ale současně zachovávají estetický vjem a dekorativnost povrchu.

Proč dřevo chráníme

Dřevu musíme poskytnout dobrou ochranu před několika faktory:

  • Biologickým napadením dřevokazným hmyzem, dřevokaznými houbami, plísněmi a houbami zbarvující dřevo
  • UV zářením – měli bychom bránit nevratnému tmavnutí dřeva,
  • Povětrnostními vlivy a vlhkostí. Při rozkladu dřevní hmoty má zásadní podíl voda, následně vznikají podmínky k biologickému napadení
  • Mechanickým poškozením
  • Chemickým poškozením

Nátěrové systémy

Lazurovaný nábytek, foto med

Nátěrové systémy obsahují buď všechny ochranné složky, nebo jen některé, různí se také intenzitou působení. Jiný se hodí na dveře v interiéru, jiný na plot či exponovaný jižní štít. Čím náročnějším podmínkám je dřevo vystaveno, tím vyšší ochranný faktor potřebuje a při použití jednoduššího přípravku musíme počítat s častější obnovou nátěru. Při výběru lazury tedy sjednotíme potřebné ochranné vlastnosti a naše estetické požadavky. Jsou oproti dřívějším lakům vesměs složitější a pracovně i finančně náročnější. Vyšší pořizovací náklady se však záhy vrátí.

Druhy lazur

Lazuru rozmícháme, foto med

Lazury dělíme podle rozpouštědla na syntetické rozpouštědlové a vodou ředitelné. Nabídka obou typů lazur se stále vyvíjí a obě nabízejí stále dokonalejší recept na ochranu dřeva. Další kategorie rozlišují lazury na tenkovrstvé, středněvrstvé, silnovrstvé a končí tixotropními, které také patří mezi silnovrstvé, ale jejich konzistence umožňuje silnější nátěr. Některé lazury obsahují složku proti hmyzím škůdcům, jiné ne a musíme je nanášet zvlášť. Existuje řada přípravků na insekticidní ochranu dřeva, např. Glichem, Lignofix, Bochemit. Další výrobci mají ucelené řady, počínající prvotními napouštěcími nátěry, na něž navazuje systém dalších nátěrových postupů.

Tenkovrstvé lazury

Natírání dřeva lazurou, foto archiv

Mezi nejznámější patří lazury tenkovrstvé, kde se podíl vosků, olejů a dalších složek hluboce vsakuje a impregnuje dřevo do hloubky. Jejich konzistence je velmi řídká, ze značek jmenujme Lazurol, Luxol, Belinku, Bondex, Sadolin, Herbol. Protože u některých dochází k sedimentaci, před prací je řádně promícháme. Tenkovrstvé lazury používáme do exteriéru i do interiéru. Co se barevnosti týče, můžeme je mezi sebou míchat – samozřejmě pouze odstíny od jednoho výrobce! V tenkovrstvé lazuře získáváme vláčný a pružný ochranný nátěr, jenž plně prosákl do vrchní vrstvy dřeva a zabraňuje vnikání vlhkosti, vody a UV záření. Umožňuje dřevu dýchat, kopíruje jeho nerovnosti, nepraská a poskytuje ochranu s možností snadné obnovy. Díky vzlínavosti se dostane lazura i do těžko přístupných míst. Určitou nevýhodou tenkovrstvé lazury je kratší životnost. Snadno se však obnovuje: dřevo s původní tenkovrstvou lazurou stačí jemně obrousit a oprášit a dalším nátěrem povrch oživit a opět prodloužit jeho životnost.

Středně a silnovrstvé lazury

Ošetřené trámy, foto med

Zde je podíl ochranných látek vyšší. Zároveň zůstávají více na povrchu a lépe dřevo chrání. Většina má shodně jako tenkovrstvé lazury dobré obnovovací schopnosti. Také způsob nanášení je podobný, jsou pouze konzistence o něco hustější. Silnovrstvé lazury najdeme pod značkami Oversol, Bondex, Lazurol, Gold, Belinka, Dulux, Sadolin. Přípravky obsahují vysoký podíl vosků, olejů a dalších složek a lazura se nanáší bez stírání. Receptura zajišťuje, že se sama dobře rozlévá. Vynikají dlouhou životností.

Přejít nahoru