Nejdůležitějším citem v lidském životě je láska. Iracionální, nevysvětlitelné „něco“ vznikající někde uvnitř nás. Náhle se objeví „někdo“, s kým jsme šťastní a po kom se nám stýská, když tu není. Den sv. Valentýna, svátek zamilovaných, se 14. února slaví v mnoha zemích světa. U nás sice ještě nepatří k českým tradicím, ale i tak je příležitostí připravit pro svého miláčka co nejkrásnější den. A protože láska prochází žaludkem, zařadíme do programu i přípravu dobrého jídla. A nezapomeneme na květiny, valentýnské menu se bez nich neobejde.
Valentýnské květiny a valentýnské menu již nemusí být pouze součástí romantické večeře. Svátek všech zamilovaných trvá celý den, tak proč toho nevyužít… Dobrým tipem je Valentýnský dort.
Ráno s narcisy a tulipány
Ráno můžeme svou lásku překvapit něžnými narcisy, tulipány či hvězdníky. Snídani připravíme třeba sladkou – mufiny a kakao, anebo vydatnou – šunku s vejci a čerstvým pečivem. Jídlo, které za normálních okolností v rychlosti odbýváme, zpestříme květinovou výzdobou. Součástí snídaně by mělo být i ovoce – jahody, které tvarem připomínají srdce, nebo jablko se srdíčky.
Čokoládové mufiny
Ingredience: 125 g změklého másla (Hery), 3 PL jogurtu, 100 g moučkového cukru + vanilkový cukr, špetka soli, 2 vejce, 150 g polohrubé mouky, 1 KL prášku do pečiva, 100 g čokolády na vaření, 2 PL kakaa, forma na muffiny nebo papírové košíčky.
Postup: V míse utřeme změklé máslo tuk s cukrem a solí do pěny. Postupně přidáme vejce a jogurt. Mouku prosejeme, smícháme s kypřicím práškem a kakaem a přidáme do mísy. Všechno vyšleháme nejlépe elektrickými metlami dohladka. Čokoládu nalámeme na malé kousky a vmícháme do těsta. Trochu si necháme na posypání. Formu na mufiny naplníme do 2/3 výšky. Navrch je posypeme zbytky rozdrobené čokolády. Pečeme v troubě na 180 °C asi 30 minut.
Oběd s orchidejí Vandou
K obědu připravíme něco, co máme oba rádi. Třeba řízek s bramborovou kaší, čočku na kyselo s plátkem uzeného anebo kuřecí řízky v bramboráku. Pokrm ozdobíme květem jedlé orchideje, například žlutou Vandou.
Kuřecí řízky v bramboráku
Ingredience: 2 kuřecí plátky, asi půl kila brambor, 100 – 150 g hladké mouky, 2 stroužky česneku, 1 vejce, sůl, pepř, majoránka, olej na smažení.
Postup: Oškrábeme a najemno nastrouháme syrové brambory. Česnek utřeme se solí. Smícháme všechny přísady, množství mouky se řídí hustotou těsta. Jemně naklepeme kuřecí plátky, osolíme je a opepříme. Na pánvi rozehřejeme olej, rozprostřeme na něj placičky velikosti kuřecích plátků. Ihned na ně položíme plátky masa a navrstvíme na ně opět trochu bramborákového těsta. Smažíme na nižší teplotu, aby se maso dobře propeklo. Poté řízky pomocí obracečky otočíme a smažíme z druhé strany.
Večeře s hyacintem
V únoru se stále ještě stmívá poměrně brzy a nadcházející Valentýnská noc přichází s příslibem romanticky stráveného večera. Přichází ta pravá chvíle… Večeříme něco lehčího, na příklad palačinky se špenátem nebo chřest na grilu (v únoru ale není jeho sezona, proto můžeme stejně připravit řapíkatý celer). K večeři podáváme dobré víno nebo jiný oblíbený nápoj. Všechno by mělo směřovat k dobré náladě a hravosti.
Grilovaný chřest s anglickou slaninou
Ingredience: svazek chřestu, plátky anglické slaniny, sůl, kostka (lžička) cukru, kousek másla.
Postup: Chřest opláchneme a od hlavičky směrem ke stonku oloupneme. Zelený chřest se neloupe. Ze stonků odkrojíme asi 1 cm. Poté chřest uvaříme v páře nebo ve vroucí vodě (hlavičkami vzhůru), do které přidáme sůl a trošku cukru. Vaříme 15-20 minut. Necháme okapat a poté je podle velikosti po dvou nebo po třech obalíme anglickou slaninou a položíme na mřížku grilu. Grilujeme 2-5 minut a ihned podáváme. Nejlépe svařeným bramborem.
Korunou všech květin by na závěr příjemně stráveného dne měla být červená růže, která v květomluvě jednoznačně říká: Miluji tě!