Květináče zdobené mozaikou

květináče zdobené mozaikou
Mozaika na květináč,. foto med

Pokud se nám nelíbí naše obaly na květináče, ať už barevně, nebo proto, že jsou z plastu, anebo jsou na povrchu poškozené, případně květináče z pálené hlíny pokrývá solný výkvět, můžeme si všechny tyto nedostatky elegantně zamaskovat. Ozdobíme je mozaikou a vytvoříme si tak jedinečné květináče zdobené mozaikou.. Tvoříme obrazy nebo ornamenty. Nejčastěji používanými materiály jsou sklo, keramika a přírodní kámen.

Plastový obal pro hydroponické pěstování, foto med

Mozaiky jsou složené z malých kousků vhodného materiálu a jsou pevně spojené s podkladem. První mozaiky se vytvářeli již před 5000 lety v Mezopotámii a Egyptě. Slovo „mozaika“ je pravděpodobně odvozené z řečtiny a v překladu znamená Věnováno Múzám…

Materiál a nářadí

Mozaikové čtverečky, foto med

K ozdobení květináče mozaikou si opatříme skleněné mozaikové čtverečky různých barev (mívají rozměr 1 x 1 cm), které koupíme ve výtvarných potřebách. Odstíny volíme podle vlastního záměru. Vyrábějí se většinou skleněné, ale i keramické nebo kameninové, mohou být perleťové, kovové i transparentní. Také tvar nemusí být jen čtvercový, ale i kulatý, oblý. Dále potřebujeme pružné lepidlo na obklady nebo disperzní lepidlo, spárovací hmotu, na hliněné květináče i základní nátěr, štípací kleště a obaly či květináče. Kdo si chce motiv nejprve namalovat, připraví si ještě papír a pastelky nebo barvičky.

Úprava tvaru čtverečků

Mozaika, foto med

Základní tvar mozaiky vyskládáme čtverečků, ale s velkou pravděpodobností dojte k situaci, kdy budeme potřebovat jen část čtverečku nebo kuželovitý či kulovitý tvar. Čtverečky mozaiky do požadovaného tvaru upravíme štípacími kleštěmi. Kuželovité kameny potřebujeme především na spirálu. Získáme je rozpůlením štípacími kleštěmi čtvercového kamene a následným rozřezání vzniklého obdélníku na tři díly. Kulaté kameny například na oči živočichů. Oválný nebo kulovitý tvar získáme metodou mezikroků: kruhový tvar vyrobíme z čtverce, pak z osmiúhelníku, následně uštipujeme dokulata.

Tvary obrazců a ornamentů

Mozaika s kamínky, foto med

Jestliže budeme tvořit obrázek nebo ornament, nejprve si ho na obal nakreslíme. Snažíme se, abychom co nejméně čtverečků museli upravovat. Spirálu tvoříme z kamenů ve tvaru rovnoměrného lichoběžníku, stejně tak i kruhové motivy. Dobře budou vypadat různí mořští živočichové – ryby, mořský koník, hvězdice, škeble aj. Tyto tvary nalepíme nejdříve a orámujeme je nepravidelnými kamínky. S úspěchem můžeme použít i zajímavé kamínky, které jsme si nasbírali na procházce, případně mušle a drobné lastury.

Postup lepení mozaiky

Lepení mozaiky, foto med
  1. Pokud je to nutné, natřeme obal nebo květináč základním nátěrem, který se používá na mozaikou obkládaný sádrokarton. Koupíme ho ve stavebninách nebo v hobby marketu. Nátěr necháme uschnout.
  2. Načrtneme si základní tvary, případně zvolený motiv na květináč přeneseme přes kopírovací papír. Motiv na papíru upevníme na podklad lepicí páskou, případně při jeho přenášení na prohnuté části kresbu rozstříháme a přenášíme po částech.
  3. Připravíme si a nařežeme na míru mozaikové kameny.
  4. V nádobě na sádru namícháme trochu lepidla. Použijeme běžná lepidla na obklady v poměru 3:1 (3 díly práškového lepidla s 1 dílem vody). Hmotu promícháme a necháme odpočinout. Lepidlo by mělo být pastovité, nikoli tekuté. Namícháme si ho jen tolik, kolik spotřebujeme asi do 20 minut, jestliže práci přerušíme dřív, nanesené lepidlo setřeme. Můžeme použít také hotové namíchané lepidlo.
  5. Na část s hlavním motivem naneseme špachtlí asi 2 mm silnou vrstvu lepidla. Kámen by v něm měl úplně sedět, ale lepidlo by se nemělo dostat nahoru na povrch kamene.
  6. Aby měla mozaika hladký povrch, zatlačujeme čtverečky hladkým rovným předmětem. Dáváme pozor, aby se žádné kameny vzájemně přímo nedotýkaly a aby spára mezi nimi byla nejméně 1 mm široká.
  7. Po vysázení hlavního motivu čtverečky pravidelně polepíme i ostatní povrch. Necháme 24 hodin zaschnout.
Místa pro řezané dílky zatím vynecháme, foto med

Postup spárování mozaiky

Spárování, foto med
  1. Podle pokynů výrobce si namícháme spárovací hmotu. Práškovou hmotu přidáváme do vody po lžících. Vybrat si můžeme i barevnou.
  2. Spárovací hmotu naneseme na mozaiku a gumovou stěrkou nebo v případě nerovných ploch tlustým kulatým štětcem ji zatlačíme do spár. Na oblých tvarech kamínky do lepidla zatlačujeme dlaní. Rozetřeme všemi směry a necháme zavadnout.
  3. Namočíme a dobře vyždímáme houbu, kterou čistíme povrch. Odstraníme tak přebytečnou hmotu a uhladíme spáry, ale dáváme pozor, abychom hmotu ze spár nevymývali. Houbu průběžně pereme.
  4. Pokud na mozaice zůstane tenký povlak spárovací hmoty, odstraníme ho po zaschnutí dobře vyždímanou houbou, pokud ani poté povlak nezmizí, použijeme odstraňovač cementového povlaku. Stíráme opakovaně zlehka ve všech směrech.
  5. Spáry zaschnou do hodiny, pak mozaiku přeleštíme suchým hadříkem, případně ještě kamínek po kamínku čistícím prostředkem.
Přejít nahoru