Kreativní malování bytu

stěny vymalované kreativním dvojválečkem
Kreativní malování bytu, foto med

Bílá barva stěn je čistá a snadno se s ní pracuje, ale někdy chceme stěny svého domova ozvláštnit barvou nebo vzorem. Doba tmavých sytých odstínů pomalu odeznívá, a pokud chceme jít s dobou, volíme barvy světlejší. Přesto bychom se neměli bát experimentovat a vyzkoušet si kreativní malování bytu.

kreativní dvojváleček
Do každé misky nalijeme jinou barvu, foto med

Málokdo má takovou představivost, aby si na základě barvy ze vzorníku, kterou vidí ve velikosti 2×4 cm, dokázal představit, jak působí v ploše stěn celého pokoje. Proto, když si mícháme barvu sami, nejprve na zkoušku několikrát natřeme místo, které není tolik vidět a pomocí horkovzdušné pistole nebo fénu urychlíme vyschnutí. Podle výsledku můžeme ještě tónovací barvu přidat nebo ji naopak zředit základní nátěrovou hmotou. Moc se nezdržíme a získáme tak lepší představu o výsledku. Dobré je, když si najednou namícháme veškerou potřebnou barvu, při pozdějším domíchávání nechytíme stejný odstín.

Linky

Barvícím provázkem vyznačíme linku pod stropem, foto med

Vybereme si způsob malování, z nichž nejznámější je začít malovat kousek pod stropem nebo u nižších místností dotáhnout rovnou linku až k stropu. Linku si vyznačíme, dělají to i mistři. Buď namočíme provázek v křídě, sádře, okru nebo třeba v popelu ze spálených novin, anebo si koupíme již hotovou pomůcku na značení linek s provázkem napuštěným výraznou červenou nebo modrou suchou barvou. Rovnou linku získáme tak, že namočený provázek napneme na dvou vyznačených koncích (pracujeme ve dvojici) a takzvaným brnknutím (jako tětiva u luku) vytvoříme rovnou čáru. A tu pak oblepíme zakrývací pásku.

Lepení pásky

Vybranou část stěny podél linky oblepíme malířskou páskou, foto med

Podklad musí být suchý a pevný. Pásku bychom neměli používat na problematické stěny s více nánosy barev hlinkového typu, protože by mohlo dojít k odtržení staré malby, která se k pásce přilepí. Pokud se nám nechce stěny nejprve škrábat, je vhodnější použít lepenku s menší lepivostí. Nepříjemnost hrozí také v případě, že se barva dostane pod pásku. Proto při lepení pásku v místě napojování barev prstem přimáčkneme a tlakem uhladíme. Při práci pak natíráme štětcem kolmo k pásce tak, aby štětiny (nebo váleček) barvu netlačily pod pásku, ale raději spíše od ní. Pásku necháváme na stěně jen do uschnutí barvy, pak ji ihned odstraníme. V případě, že se někde barva přece jen dostala pod pásku, retušujeme ji až do zaschnutí malým štětečkem.

Jak malovat

Dvojlálečkem po stěně pohybujeme různými směry, foto med

Nátěr válečkem nanášíme do kříže nebo alespoň do více stran a teprve pak ho stahujeme směrem dolů. Pokud je již vidět zakončení válečku, pak jemným tlakem čáru opět přejedeme a tím ji zahladíme do stran. Samozřejmě je důležitý i výběr válečku. Ceny nejsou tak vysoké, tak raději koupíme dražší a kvalitnější nástroj.

Kreativita

kreativní malování bytu
Postupujeme kousek po kousku, foto med

Ale nejen v zakončení stěn, ale i v technice malby můžeme předvést svou osobitost. Na rozmývané malby je dobré využít omyvatelných barev, které poslouží jako základ. Pak natírací rukavicí (chlupatá) nebo jen froté staré žínky vytvoříme podobným odstínem nejen rovné tahy, ale krouživými pohyby s různým přitlačením a namáčením vzniknou rozmývané fleky. Pozor: u nových štuků se nám tento způsob moc nepodaří. Hrubost štuku drhne hadr či rukavici a narušuje vzhled.

Kreativní dvojváleček

Dvojváleček Wall Magic Italianatte, foto med

Zajímavé vzory na stěně získáme, použijeme-li dvojváleček Wall Magic Italianatte. Válečky se namáčejí do dvojmisky naplněné odlišným barvami. Po namočení válečkujeme do různých stran tak, aby se barva prolnula, a tak vzniká množství různých odstínů vycházející z dvou základních tónů. Nejlépe malba vypadá jen na jedné stěně, případně na její části. Plochu, kterou kreativně vymalujeme, oblepíme nejprve malířskou páskou.

Přejít nahoru