Krasule, Tlustice je sukulent příbuzný s africkými baobaby a ve volné přírodě jako strom nebo keř i roste. Z těchto dřevin bylo vyšlechtěno několik set odrůd pokojových květin. Většinou se velmi snadno pěstují a přežijí zpravidla takové chyby začátečníků, jakými je zapomínání na zálivku, přímé slunce, suchý vzduch, tmavé místo – nesnesou jen, když stojí v misce plné vody. Krasuli také můžeme úspěšně tvarovat a pěstovat jako bonsaj.
Krasule, tlustice (Crassula) má ztluštělé, dužnaté listy a tvar jako miniaturní strom 10 – 100 centimetrů vysoký. Sukulent Crassula ovata Horn Tree pochází z jižní Afriky a jižní Ameriky. Některé druhy tlustice kvetou v létě jiné v zimě, a to drobnými bílými nebo růžovými květy, z nichž některé (podle druhu) voní. Někteří jedinci rodu Crassula (Crassula arborescens, Crassula coccinea, Crassula ovata aj.) jsou si velmi podobné, jiné velmi odlišné. Listy má každá odrůda jiné některé mají listy dlouhé i deset centimetrů, jiné drobné, sotva pár milimetrů. Jejich společným znakem ale je způsob, jakým jsou listy na stonku rozmístěné, a to naproti sobě a každý další pár listů roste kolmo na pár předcházející.
Druhy a odrůdy
Nejčastěji se pěstuje Crassula ovata. Crassula (z latinského crassus = tlustý, tučný), tlustice má své jméno odvozené ze vzhledu dužnatých listů a druh ovata = vejčitý, se odkazuje na tvar listů. Tato odrůda má lesklé, oválné, dužnaté listy zelené nebo stříbrošedé barvy. Patří k těm vysokým druhům které dorůstají i více než metrové výšky. C. falcata má podlouhlé zahnuté, šedozelené listy a kvete červeně; C. arborescens má šedozelené listy a kvete bílými květy; C. argentea tvoří malý stromek se zelenými listy s červeným okrajem a narůžovělými květy; C. columnaris vypadá jako šupinaté stonky, listy mají trnité okraje, květy bílé; C. lycopodioides má drobné listy a vypadá jako trsy úzkých pokroucených kaktusů; C. lactea má bílé květy, které voní; C. luederitzii kvete červeně a zelené listy mají načervenalé okraje; drobná C. barklyi kvete bíle stejně jako C. marchandii a další.
Stanoviště
Tlustice má ráda dostatek světla, je vhodná i pro suché byty v panelových domech. V létě je vhodné ji umístit na balkon nebo do zahrady na suché místo, v zimě, v období vegetačního klidu vyžaduje chladné teploty, ale jasné světlo, nejlépe na okenním parapetu.
Pěstování
Krasule je nenáročná rostlina, která snáší sucho, nepravidelnou zálivku, suchý vzduch, na živiny chudou zeminu, krátkodobě i málo světla, ale uhyne, necháme-li ji dlouho stát v podšálku plného vody. Zeminu volíme dobře vysychavou, nejlépe substrát pro kaktusy a sukulenty. Můžeme si ho namíchat z jednoho dílu zahradní zeminy, jednoho dílu říčního písku a jednoho dílu hrubšího štěrku. Na dno květináče dáváme dřevěné uhlí. Zálivka v létě by měla až po úplném vyschnutí substrátu, raději častěji a málo. Nerosíme. V zimě nezaléváme, nebo jen velmi omezeně. Zálivka ale závisí na teplotě stanoviště, pokud nemáme možnost umístit rostlinu do chladu, zaléváme stejně jako jindy. V létě hnojíme minerálním hnojivem pro kaktusy asi dvakrát do měsíce.
Další péče
Přesazujeme na jaře, když je květináč rostlině již malý, nemusí to ale být každý rok. Tlustice má ráda letnění, ven ji umístíme koncem dubna nebo v polovině května, kdy již nehrozí noční mrazíky. Vybereme místo chráněné před deštěm. Do bytu rostlinu vrátíme dříve, než nastane chladný podzim a zaléváme už jen jednou za měsíc. Na konci zimy může tlustice začít shazovat listy, ale nemusíme se znepokojovat, protože na jaře znovu obrazí. V té době ji seřízneme a začneme více zalévat. Rostliny se silnými stonky a dužnatými listy jsou tak těžké, že snadno převrátí květináč. Volíme proto nádoby stabilní těžké a široké nádoby, které při letnění zatížíme kameny.
Množení
Krasule množíme vrcholovými řízky, které odřízneme a necháme pár dní ležet volně bez vody, až konečky zaschnou., teprve pak je zapíchneme do zeminy. Předtím je můžeme namočit do stimulátoru růstu.
Použití a přínos
Tlustice je ideální pro bonsaj, vzhled stromku ji k tomuto využití předurčuje. Dobře se tvaruje drátem i řezem. Domorodci v Africe z kořenů této rostliny vařili kaši. V lidovém léčitelství se používá proti průjmu. Na dálném východě se Krasule pěstuje v hranaté porcelánové nádobě a údajně přináší bohatství do domácnosti. Dávají mladou rostlinku svému dítěti, aby tu svou mohlo pěstovat od dětství, a když ji neumoří, má jim to zajistit šťastný a bohatý život.