Klívie, Řemenatka pochází z Jižní Afriky a v Evropě se objevila až kolem roku 1800. Ve své domovině se jí dobře daří na vlhkých místech v lesích. Nápadná rostlina má tmavě zelené řemenovité listy. Počátkem jara kvete nádhernými oranžovými nebo červenými květy, pro které je odedávna oblíbenou pokojovou rostlinou. Při dobré péči se dožívá až padesát let a čím je starší, tím víc kvete.
Klívie, Řemenatka suříková nebo také červená, (Clivia miniata) je z čeledi amarylkovitých (Amarylidaceae). Dlouhé řemenovité listy vytvářejí tvar vějíře velikosti až výšky 60 cm a šířky 90 cm. Část masitých kořenů Klívie je nad zemí. Koncem zimy vyroste mezi listy vysoký cibulovitý stvol, na kterém vykvete kulovité květenství s až dvaceti nálevkovitými květy velikosti 25-40 cm. Většinou jsou oranžové se žlutým jícnem, existují ale i odrůdy se sytě červenými, krémovými nebo žlutými květy. Květy rozkvétají postupně, vydrží až několik týdnů, a to od stáří rostliny okolo tří až pěti let. Květy se objevují od ledna do dubna a nevoní. Rostlina je jedovatá.
Druhy a odrůdy
Clivia miniata Variegata má listy celokrajné a vzpřímené, krémově žíhané. C. nobilis má listy jemnější, úzké, s nerovnými okraji, slabší květní stvol a zvonkovité květy, které zůstanou svěšené i po rozkvetení. C. ‚Golden Dragon‘, nebo ‚Vico Yelow Stunning‘, mají krémově bíložluté květy.
Stanoviště
Klívie upřednostňuje světlé stanovišti bez přímého dopadu slunečních paprsků, které by jí mohly popálit listy. Ideální je parapet na okně orientovaného na východ nebo na sever. Klívie na jaře a v létě potřebuje i hojnou zálivku, pravidelné přihnojování a má ráda letnění na lehce zastíněném místě. V období vegetačního klidu potřebuje chladnější stanoviště. Na příliš teplém málo kvete a trpí škůdci, jako např, štítenky a červci. Na příliš chladném místě neroste.
Pěstování
Klívie není náročná, odolává i suchu. Ve stejném květináči může být až pět let. V době vegetace jí vyhovuje běžná pokojová teplota. Poté potřebuje období klidu v chladnu. Před zimou zajistíme stanoviště s teplotou okolo 10-15 ºC, např. světlou chodbu. V době květu a růstu hnojíme 2x měsíčně tekutým hnojivem, a potřebuje hojnou zálivku. V zimě substrát udržujeme téměř suchý a nehnojíme. Květináč dáme do misky s vlhkými kamínky. Listy otíráme od prachu vlhkým hadříkem. Pokud bychom rostlině dopřávali teplo, zálivku i hnojení celoročně, sice dobře poroste, ale nevykvete, anebo nevyroste stvol a květy zůstanou natěsnané mezi listy. Rostlinu víc zaléváme teprve poté, co stvol dosáhne požadované výšky. Jakmile začne rostlina kvést, víc vláhy naopak potřebuje. V době vývinu poupat a květu s květináč nepřemisťujeme. Po odkvětu stvol odstraníme, neboť tvorba semen by rostlinu vysilovala. Klívii přesazujeme tehdy, když už květináč prorůstá hodně kořenů, a to po odkvětu.
Množení
Klívii lze množit semeny nebo dělením při přesazování na jaře. Odnože opatrně oddělujeme, každá z nich musí mít své vlastní kořeny, bez kterých jinak neporoste.
Použití a přínos
Klívie, Řemenatka ve větším okrasném květináči se stane ozdobou každého interiéru nejen květy, ale i listy. V zemi původu vyla tato rostlina přidávána do nápojů lásky a používala se k usnadnění porodu. Ovšem pozor! Celá rostlina je jedovatá. Obsahuje lykorin a příbuzné alkaloidy, které po požití vyvolávají silné zvracení a průjmy, při dotyku pak podráždění pokožky.