Kdy přesazovat pokojové rostliny

Červeně kvetoucí Pobyška po přesazení
Pobyška, Ixora, foto med

Jaro bývá obdobím, kdy se přesazují pokojové květiny. Proč tak činíme? Má to víc důvodů, ale hlavní je, aby rostliny dál správně rostly a vyvíjely se. Ideální doba pro přesazování je vždy na začátku růstového období, což pro mnohé pokojovky bývá začátek března. V tomto vegetačním období se začínají ukazovat nové výhonky. Kdy přesazovat? Nikdy ne v době, kdy rostlina kvete, anebo naopak, v době vegetačního klidu.

Přesazování orchideje, foto med

Rostliny v nádobách mají zcela odlišné podmínky od rostlin v přírodě, které na rozdíl od nich jsou samy se sebou v růstové rovnováze, a to počínaje pampelišku, či lišejníkem a konče obrovským ořešákem nebo baobabem. Mohutnost jejich kořenového systému odpovídá potřebě nadzemní část rostliny správného vyživována.

Pokojové rostliny a květináče

Oleandr obecný, Nerium oleander, foto med

Jestliže rostlinu pěstujeme v nádobě, je její omezení dané prostorem, který mají kořeny k dispozici a ten většinou neodpovídá jejich genetickému růstovému programu. Také živiny obsažené v půdě jsou rychle spotřebované a pouhým hnojením to nezachráníme. Taková pokojová rostlina, kterou včas nepřesadíme, začne očividně chřadnout, nepřirozeně se deformuje hrozí jí zánik. Chceme-li, aby se naše pokojové rostliny rozrůstaly do výšky a do šířky, měli bychom jim dopřát každým rokem o kousek větší nádobu a nový, na potřebné živiny bohatý substrát.

Kvetou jen ve zmenšeném kořenovém prostoru

Je dobré vědět, že jsou pokojové rostliny jako např. Hvězdník (Hippeastrum) a Řemenatka (Clivia miniata), které pokvetou jen v případě, že mají poněkud stísněný prostor pro kořeny. Takové rostliny sice přesadíme do nového substrátu, ale ponecháme je v původním květníku.

Hydroponie

Přesazování hydroponicky pěstovaného Cyperu papyru, foto med

Hydroponie a kultury v granulátech sice nejsou závislé na výživnosti půdy, neboť je pěstujeme ve vodě, kterou asi jednou za měsíc doplníme výživou pro hydroponie. Ale přesto i takto pěstované květiny musíme občas přesadit. I keramzit, v němž se hydroponie pěstují, bývá zasolen,  někdy natolik, že se musí zcela vyměnit.  Taktéž vyvíjející se kořeny dokáží zdeformovat pěstební nádobu.

Znaky potřeby přesazení

Květináč je malý, kořeny pokojovky ho roztrhly, foto med

Podle nádoby:

  • Květináč tlakem kořenů praskl.
  • Na hliněných květináčích vytvářejí bílé usazeniny.
  • Hliněný květináč se potahuje zeleným povlakem řas.

Substrátu:

  • Na substrátu roste mech.
  • Zůstal-li delší dobu přemokřený.

Kořenů:

  • Kořeny vyrůstají z otvoru pro odvádění vody v květináči.
  • Špičky kořenů vyčnívají z povrchu substrátu.
  • Po vyjmutí z květináče vidíme jen kořeny – půda je strávena.
  • Kořeny rostou kolem dokola a jsou hustě propletené.
  • Kořeny zapáchají, jsou pórovité, černé nebo jinak nemocné.

Nadzemní části rostliny:

  • Mladé listy nových výhonků zůstávají malé.
  • Rostlina správně neroste a nekvete.

Přesazováním likvidujeme škodlivé látky

Alokázie, Alocasia, foto med

Rostliny přijímají kořeny vodu a živiny a naopak vylučují odpadní produkty látkové výměny. Ve volné přírodě si s těmito odpadními produkty poradí mikroorganismy v půdě, které je zhodnocují, a tím odbourávají. V pěstební nádobě tento proces nenastává a odpadní produkty nehromadí v tomto malém a uzavřeném prostoru. Další škodlivé látky vznikají ze zálivky a hnojení (samozřejmě je více těch, které jsou pro rostlinu nezbytné). Z vody se vysrážejí minerální soli a ty se postupně ukládají v substrátu, který tím zasolují. To zapříčiňuje, že rostlina nedokáže správně přijímat živiny a její růst a odolnost jsou oslabeny. Tomu všemu předejdeme, když každé dva roky, nejpozději tři, celý substrát vyměníme a pěstební nádoby vydrhneme.

Obři, pro které již větší nádoby nejsou

Fíkus dubolistý, Ficus lyrata. foto med

Může se stát, že naše pokojová rostlina dosáhla maximálního rozměru, dosáhla stropu a roste po něm, kořeny jsou mohutné, že větší květináč již neseženeme… Pokud máme dostatek místa a jsme s velikostí rostliny spokojeni, přesazujeme následným způsobem:

  • Rostlinu jednou za dva až tři roky vyjmeme z květináče, ten vydrhneme a opět použijeme, vyměníme ale substrát a rostlinu zasadíme zpět.
  • V případě nutnosti zkrátíme kolem dokola kořeny a rostlinu zasadíme také do stejné nádoby, ale nové zeminy.

2 názory na “Kdy přesazovat pokojové rostliny”

  1. Ann

    Dobrý den,
    moc by mne zajímalo, jak se jmenuje květina na druhém obrázku odshora, už drahnou dobu marně pátrám po jejím názvu a návodu na pěstování. Předem díky za odpověď.

    1. KB

      fíkus pryžodárný

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru