Kamenná sůl v domácnosti

Sůl a její využití v domácnosti
Sůl, foto med

Jak všichni známe z pohádek, sůl je nad zlato, a jídla připravovaná bez soli nejsou příliš chutná. Ale sůl kamenná může v domácnosti nalézt daleko širší uplatnění. Nepříliš známé jsou její čistící, pachy absorbující, dezinfekční i konzervační účinky. Sůl v domácnosti využijeme zejména tehdy, když nemáme po ruce chemické čistící prostředky, nebo nechceme chemii z ekologických či ekonomických důvodů používat.

O využití soli při ekologickém čištění v kuchyni jsme psali ZDE, kde kamennou sůl použijeme především při úklidu kuchyně. Kromě toho s ní vyčistíme předměty z mosazi, například hmoždíř. Nejprve je jemně obrousíme pemzou, pak omyjeme ve vodě s odmašťovacím prostředkem a nakonec dočistíme hadříkem namočeným ve směsi soli s octem. Měděné předměty zase snadno vyčistíme tak, že je přetíráme překrojeným citrónem namočeným do hrubé kuchyňské soli. Broušeným vázám vrátíme lesk, když je omyjeme roztokem ze čtvrt litru octa a šesti lžic soli. Slaměné předměty budou jako nové po vydrbání měkkým kartáčkem a vodou, do které přidáme citrónovou šťávu a sůl, pak je opláchneme vlažnou čistou vodou a necháme pozvolna oschnout. Pokud vydrhneme silným slaným roztokem kokosové rohože, nejen že je oživíme a předejdeme jejich žloutnutí, ale navíc je výrazně zpevníme.

Sůl v kuchyni

Vaření vajec, foto med

Aby sůl nevlhla a snadno se sypala, vložíme do slánky pár zrnek suché rýže nebo hrachu, které vzdušnou vlhkost absorbují. Sůl má schopnost absorbovat zápach ze spáleného masa, tuku a dalšího jídla. Překypí-li mléko, zastavíme šíření zápachu spáleniny tak, že posypeme plotýnku solí. Zachování barvy vaječného žloutku dosáhneme jeho osolením před přidáním do pokrmu. Špetka soli zabrání zkyslému mléku v hořknutí a my z něj pak můžeme vyrobit chutný tvaroh. V osolené vodě uvaříme i naťuknutá vajíčka. Čerstvá vejce ve skořápce uchováme delší dobu, zasypeme-li je celá solí. Sníh z bílků se špetkou kamenné soli našleháme rychleji a také bude tužší. Nové brambory jdou snadněji oškrábat, když je předem namočíme do slané vody.

Sůl při praní

Použití soli při praní. foto med

Sůl pomáhá čistit nejrůznější skvrny na textilu. Skvrny od čaje a kávy zmizí, jestliže je navlhčíme, posypeme solí a přepereme. Látku potřísněnou krví namočíme do slané vody a poté mneme do zmizení skvrny. Šaty polité pivem vypereme ve slané teplé vodě. Skvrny od rzi vyčistíme kašičkou z lžičky soli, lžičky kyseliny citrónové a půl lžičky vody. Rezavou skvrnu potřeme a směs necháme působit a látku propláchneme studenou vodou. Oblečení pocákané inkoustem potíráme solí s citrónovou šťávou. Vylité červené víno zasypeme solí a vypereme. Zašedlé záclony budou znovu bílé, když je přes noc namočíme do studené vody se solí. Kožešiny znečištěné mastnotou vyčistíme roztokem půllitru vody, čajovou lžičkou denaturovaného lihu a třemi lžičkami soli. Ztvrdlý povrch kožešiny změkčíme roztokem tří lžic octa a tří lžic soli, který naneseme na rub. Po asi čtyřech hodinách opatrně promneme. Aby se škrobené prádlo nelepilo na žehličku, přidáme sůl do ztužovacího roztoku.

Přejít nahoru