Kalanchoe blossfeldiana, Kolopejka vděčná

růžové květy Kalanchoe blossfeldiana
Kalanchoe růžová, foto med
Kalanchoe ´Fortyniner´, foto med

Kolopejka vděčná (Kalanchoe blossfeldiana) je sukulentní okrasná rostlina z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae). Dorůstá okolo 30 cm, její tmavě zelené masité listy jsou vejčité, lesklé a hladké. Štíhlé vzpřímené květní stonky zakončují vrcholíky květů. Všechny druhy kolopejek kvetou ochotně, pokud mají alespoň dva měsíce v roce krátký den. Kvete v průběhu celého roku, květy nevoní. Kalanchoe obsahují jedovaté šťávy, které po požití mohou podráždit žaludek. Většina odrůd Kalanchoe pochází z oblastí Afriky a Asie okolo Indického oceánu, přičemž nejvíce jsou rozšířené na Madagaskaru a v jižní a jihovýchodní Africe.

Odrůdy a kultivary Kalanchoí

Kalanchoe , Kolopejka, foto med

Rod Kalanchoí, Kolopejek zahrnuje přes dvě stovky druhů. Najdeme mezi nimi i polokeře nebo až třímetrové keře. Do tohoto rodu patří jednak rostliny okrasné květem, jednak ozdobné listem, ty rostoucí vzpřímeně, pnoucí se i převislé. Je možné si vybrat z miniaturních nebo z větších exemplářů.

Kalanchoe žlutá, foto med
  • Kalanchoe blossfeldiana, Kolopejka vděčná a její kříženci je nejběžněji pěstovaným druhem v Evropě již od roku 1928. Květenství 20-50 trubkovitých kvítků se rozvíjí uprostřed zimy, kdy je krátký dena dlouhá noc. Tohoto jevu můžeme využít, chceme-li, aby vykvetla i jindy, budeme-li ji 4-6 týdnů zatemňovat tak, aby byla na světle pouze 10 hodin denně. Mezi křížence této Kalanchoe patří ´Calandiva´, která je obsypána drobnými květy ve tvaru růže; ´Mistral´ má květy barvy lila; ´Fortyniner´ kvete žlutě; ´Tarantella´oranžově.
  • Kalanchoe manginii má květenství tvořené 2-15 zvonkovitými květy. Aby dlouho kvetla, potřebuje na rozdíl od jiných kalanchoí pravidelné rosení.
  • Kalanchoe beharensis dorůstá až do výšky kolem tří metrů. Další odrůdy vznikly především komplikovaným křížením a označují se jenom ´Lucky Bells´ jménem odrůdy.
  • Kalanchoe taranta ´Pretty Wild´ má výrazně vykrojené listy, a po několika měsících opětovně kvete. Nesmíme však odstraňovat uschlé květy, ale čekat, až samy opadají.

Kolopejky okrasné listem

Kalanchoe thyrsiflora, foto HKK

Spousta odrůd je okrasná listem, například Kalanchoe tomentosa (kočičí ouško nebo pandí rostlina) tvoří nádherné růžice stříbřitě plstnatých listů s hnědým kropením při okrajích, květ je nenápadný, v bytě téměř nekvete. Kalanchoe thyrsiflora má silné, kožovité, jakoby ochmýřené listy, které na okrajích červenají a slouží rostlině jako zásobárna vody. Mívá nenápadné drobné žluté květy.

Odrůdy vhodné do závěsných košů

Kalanchoe porphyrocalyx má podlouhle zvonkovité růžové či červené květy se světlejším okrajem. Rostlina je plazivá až poléhavá a je vhodná do truhlíků a závěsných nádob. Zajímavým křížencem K. porphyrocalyx jsou např. ´Madagaskarské zvonky´. Do závěsů je vhodná také nízká a poléhavá Kalanchoe pumila, která má okrasné modro-zeleno-šedé povoskované listy a starorůžovou barvou květů.

Stanoviště

Kalanchoe, kolopeka pochází z teplých krajin, proto jí vyhovuje slunečné stanoviště, třeba na parapetu okně. Polední palčivé paprsky ale v lásce nemá. Kalanchoe je ideální pokojová rostlinou pro suché a slunečné interiéry. Není mrazuvzdorná, zimu nejlépe přečká v chladnější místnosti, kde je 10-15 °C.

Pěstování Kalanchoe, Kolopejky

Kalanchoe poupata, foto med

Kalanchoe, kolopeku pěstujeme nejlépe v substrátu rašeliny s příměsí písku nebo perlitu. Květináč opatříme drenáží. Zálivku potřebuje kolopejka mírnou, na slunci a době květu a bujného růstu zaléváme štědřeji, ale až po mírném vyschnutí balu. Ten však nenecháme vyschnout zcela, jinak začnou spodní listy žloutnout a opadávat. Nerosíme, nepřeléváme. Hnojíme v době vegetace jednou za tři týdny hnojivem pro sukulenty. V létě je možné umístit rostlinu na balkon, terasu nebo do zahrady a až do podzimu ji letnit. Po odkvětu končí Kalanchoe často v popelnici, ale nemusí tomu tak být. Dopřejeme-li jí zimní spánek v místnosti mezi 10-15 °C, bez hnojení a téměř bez vody a když ji na jaře přeneseme na teplejší místo a začneme opět zalévat a hnojit, pokvete. Kolopejku seřízneme tak, že odstřihneme všechny odkvetlé větvičky a vytáhlé stonky. Do měsíce obroste a nasadí poupata.

Množení

Kolopejka se snadno namnoží stonkovými i listovými řízky, které po odříznutí nejprve necháme na řezu několik hodin zaschnout, pak namočíme do stimulátoru a zapíchneme do substrátu.

Použití a přínos

Kalanchoe je kvetoucí pokojová rostlina, která nám pomůže navodit příjemnou atmosféru v interiéru. Velmi dobře ji lze kombinovat s dalšími pokojovými rostlinami nebo s různobarevně kvetoucími exempláři.

Přejít nahoru