V době s nejintenzivnějším slunečním svitem je sluníčka občas tolik, že se před ním rádi schováme. Okna můžeme stínit spoustou způsobů, od žaluzií po závěsy. Jednu variantu představuje šití jednoduchí rolety. Snadno ji zhotovíme, a látku si vybereme tak, aby ladila s ostatním zařízením místnosti.
Při šití rolet vycházíme ze zkušenosti, že složitěji tvarované rolety vypadají lépe, když jsou z jednobarevné tkaniny. Jednodušší druhy mohou použitím pestrých vzorů získat. Nic ovšem neplatí absolutně.
Rolety
Rolety používáme v kuchyni a koupelně, v ozdobnějším provedení pak i v ložnicích nebo v obývacím pokoji. Můžeme zvolit jejich použití v kombinaci s rozhrnovacími závěsy nebo s tkaninami splývajícími ze závěsné tyče. Stavebnicovou sadu pro zhotovení rolet můžeme koupit a k ní pak jen vybereme barevně a vzorově odpovídající látku. Jestliže roletu právě neužíváme, je látka navinuta nahoru a světlo a vzduch do místnosti volně proudí.
Upevnění a příchytky
Čep obdélníkového průřezu na jednom konci rolety, zapadne do příchytky se štěrbinou. Na druhém konci je (kromě zakotvení šroubovité pružiny) uchycený čep kruhového průřezu, který zapadne do druhé příchytky. Když roletu instalujeme, nejprve přišroubujeme na místo jednu příchytku, pak do ní zasuneme příslušný konec rolety. Podle vodováhy vyrovnáme a přišroubujeme druhou příchytku.
Vyměřování
Rolety podle rozhodnutí připevníme buď dovnitř, nebo vně okenních výklenků. Je-li výklenek hluboký, umístíme záclonu do něj, blízko oknu. Změříme šířku výklenku a ubereme 1,5 cm na straně s kruhovým čepem. Obě příchytky rolety upevníme asi 3 cm od horní plochy výklenku tak, aby měl plně navinutý válec rolety dostatek prostoru. Musejí být obě umístěné ve stejné výšce, aby se roleta správně navíjela. Změříme vzdálenost od navíjecího válce ke dnu výklenku a přidáme nahoře i dole asi 7,5 cm. Upevňujeme-li roletu vně okenního výklenku, rozhodneme, o kolik má látka na každé straně přesahovat, a změříme celkovou šířku. U oken bez výklenku musme příchytky připevnit na podpěře nad oknem.
Hladká roleta
Nejjednodušší a nejlevnější je hladká roleta. Nevyžaduje téměř žádné šití a většinou je dostupná jako stavebnicová souprava. Její vyztužená tkanina je připevněna k tyči, na kterou se navíjí působením šroubovité pružiny. Volit můžeme libovolnou barvu, vzor nebo dekorační motiv, anebo ji můžeme doplnit lemováním – záleží na ostatním vybavení interiéru. Pro roletu můžeme zhotovit čelní kryt v příbuzné nebo kontrastní barvě. Nejprve připevníme podle pokynů výrobce závěsy pro konzole rolet.
Šití jednoduché rolety
- Není-li námi zvolená látka vyztužená od výrobce, nastříkáme ji na chráněném místě tužidlem a necháme důkladně vyschnout. Až bude suchá a natužená, odměříme ji na přesné rozměry, označíme krejčovskou křídou. Hlavně dáváme pozor, aby linie na sebe byly kolmé.
- Změříme obvod latě a podle získaných rozměrů našpendlíme na rubu rolety lem, do něhož vsuneme lať, abychom se ubezpečili, že půjde do lemu snadno zasunout. Na lati místo označíme, kde ji zkrátíme. Odřízneme ji pilkou a konec latě obrousíme.
- Lem sešijeme nejlépe na šicím stroji přímým stehem nití odpovídající barvě látky. Dáváme pozor, abychom natuženou roletu nepomačkali.
- Na moderních roletových tyčích kryje fólie lep, na který po sejmutí fólie látku rolety přilepíme. Musíme pracovat velmi pečlivě a látku připevnit k tyči zcela rovně. Několikrát přejedeme po přilepené látce dlaní, abychom ji pevně zafixovali a poté ji navineme na roletovou tyč.
- Do dolního okraje vsuneme laťku a připevníme koncovky. Roletu upevníme do konzolí a vyzkoušíme, zda s ní lze jednoduše manipulovat a že je připevněná opravdu rovně.