Akvárium je živý obraz, který vnese do našeho domova nový prvek. Vzhledem k tomu, že se stane trvalou a nápadnou součástí domácnosti, měli bychom vědět, nejen kam ho umístit, ale i je, jak správně akvárium založit, aby vyžadovalo co nejméně práce a rybám i rostlinám se dobře dařilo. Jak založit akvárium? Potřebujeme vhodnou nádrž a nezbytnou techniku, jakou je osvětlení, topení, filtr a vzduchování.
Akvárium by nemělo stát před oknem ani v jeho těsné blízkosti tak, neboť pokud by do něj padalo sluneční světlo, podpořil by se růst řas. Akvarijní ryby vesměs mají rády klid, proto neuděláme chybu, když nádrž umístíme do tmavšího koutu na místo, které je nejméně frekventované. Akvárium není příliš vhodné stavět přímo na nábytek, podklad by měl být pevný, vodorovný a hladký. Každá nerovnost totiž působí tlak na sklo, a to by mohlo mít fatální následky. Proto akvárium podložíme tenkým polystyrénem, kusem koberce nebo karimatkou, případně kartonem. Tato vrstva chrání nádrž před prasknutí dna, stojí-li na nerovném povrchu. Chceme-li se akvaristice opravdu věnovat, můžeme si koupit speciální stojan. Při umisťování akvária bereme v úvahu, že poblíž něj (ale ne pod ním) potřebujeme zásuvku elektrického proudu. Zapojit do ní budeme filtr, topení, osvětlení, atd.
Výběr nádrže
Dřívější rámová akvária se nahradila lepenými, nebo odlitými z jednoho kusu. Jestliže si pořizujeme nádrž z „druhé ruky“, zkontrolujeme, zda neteče, nemá-li poškrábaná skla, a také nesmí být lepidlo ve spojích prorostlé řasou. Začátečníci se často mylně domnívají, že pro začátek je vhodná malá nádrží. V malém objemu vody se však obtížně udržuje stabilní prostředí pro ryby i rostliny a jediné překrmení ryb v teplém prostředí může způsobit vyhynutí všech živočichů a někdy i rostlin otravou produkty rozkladu a udušením. Malá se využívají pro odchov malých rybek. Za nejmenší přijatelnou velikost akvária se považuje objem kolem 100 litrů: Čím větší objem vody, tím snazší údržba. Skvěle vypadají akvária, jejichž délka mnohonásobně přesahuje šířku i výšku. Nevhodná jsou akvária, v nichž výška několikanásobně přesahuje hloubku. Hloubka vytvořeného obrazu přispívá k výslednému dojmu. Při volbě tvaru akvária nejsou omezení, pokud zajistíme jeho biologickou rovnováhu.
Zabudovaná akvária
Pro mnohá akvária nabízejí i vhodné skříně, k zabudování nejen akvárium, ale i veškerou techniku a příslušenství. Tyto skříňky nejsou sice levné (díky velké váze akvária musí být velmi stabilní), ale jsou praktické a dekorativní. Vyrábějí se z různých materiálů a dají se tedy přizpůsobit každému typu interiéru.
Instalace základní techniky
Bez technických pomůcek by provoz akvária byl nemyslitelný. Potřebujeme:
- Osvětlení: to znamená osvětlovací těleso s krytem a s dostatečným výkonem. Zářivky, které simulují sluneční světlo, mají na následek přemnožování řas. Umělé osvětlení akvária je nezbytné.
- Topení: Teplota akvária by se měla pohybovat okolo 22 – 25 °C, proto je topení nezbytné. Jeho umístění v nádrži je vhodné tak, aby přes něj proudila voda z filtru, čím dosáhneme rovnoměrného prohřátí akvária. Vhodnou teplotu zajistí ponorné elektrické topítko se zabudovaným termostatem. Pro většinu nádrží v běžně vytápěných místnostech postačí výkon kolem 0,5 W na 1 litr objemu nádrže. Nezbytným doplňkem akvária je teploměr, který nám dá jistotu, že se teplota nastavená na stupnici termostatu a skutečná teplota vody neliší.
- Filtr: v akváriu musíme zajistit dostatečnou biologickou filtraci vody. Kapacita filtru se odvozuje nejen od velikosti akvária, ale i od počtu, velikosti a druhu ryb.
- Vzduchování: Voda v akváriu musí být nejen čistá, ale také provzdušněná. Nejsnadnější a nejlevnější variantou vzduchování malého prostoru s množstvím živočichů je vhánět do nádrže vzduch hadičkou z membránového vzduchovacího motorku přes vzduchovací kamínek. Jejich nevýhodou některých bývá hlučnost.
Čištění akvária
Filtr nám pomáhá udržet biologickou rovnováhu v akváriu, ale ani přes ten nejvýkonnější se nevyhneme čas od času práci s čištění dna a částečnou výměnou vody. Dno čistíme od rybích výkalů, zbytků potravy a odumřelých rostlin nejlépe odkalovačem ve tvaru zvonu. Odkalovač je napojený na hadičku, zvon ponoříme na dno nádrže, koncem hadičky nasajeme ústy vzduch (ale ne tak, abychom se napili!) a konec rychle vložíme do kbelíku, který umístíme níže než dno akvária. Kal ze dna volně vytéká do kbelíku a odkalovačem jezdíme po celém dně. Následně odčerpanou vodu dolijeme. Nejlépe odstavenou, a měla by mít teplotu 22 – 26 °C. Jestliže naléváme vodu do akvária kbelíkem, položíme na dno hluboký talíř, nebo jinou hlubší nádobu, a vodu přelévat přes něj. Zabráníme tak zvíření dna.
Moc hezký článek, ale jelikož jsem zastáncem toho, že čím víc víte, tím líp, tak doporučuji přečíst si ještě alespoň tento http://www.zverimex-rybarske-potreby.com/jak-spravne-zprovoznit-akvarium/ (ne autorovi, ale čtenářům 😀 ).