Důvodů pro pouzdro pro posuvné dveře jsou přinejmenším tři. 1. nezanedbatelná úspora místa. 2. už žádné třískání dveřmi. 3.báječně vypadají a otevřené mohou vytvořit neobvykle vzdušný prostor. Ale pozitiv by se našlo víc. Svým způsobem zvětší malé byty a prakticky vymezí variabilní prostory ve velkých bytech a volbou samotných dveří (je totiž z čeho vybírat) pomohou z bytu vytvořit domov. Nejprve musíme zabudovat pouzdro pro posuvné dveře.
Relativně větší stavební práce spojené se zabudováním stavebního pouzdra pro posuvné dveří napovídají, že u novostaveb je dobré zohlednit zvolené řešení už v projektu. Přestavba starších bytů zpravidla také nepřináší problémy. Ale dveře zajíždějící do stavebního pouzdra lze instalovat i do rekonstruovaného bytu místo dveří klasických i při budování nové příčky. A trochu překvapivě i v panelovém domě, kde bude výsledný efekt asi nejpřekvapivější. Posuvnými dveřmi do stavebního pouzdra ušetříme asi dva čtvereční metry prostoru: tolik ho totiž na otevírání a zavírání potřebují klasická dveřní křídla.
Uzavíratelná otevřená kuchyně
V současnosti oblíbené uspořádání kuchyně otevřené do obýváku se k jejímu vymezení nejčastěji volí oddělení prostorů barovým pultem. Řešením může být i vybudování posuvné příčky nebo posuvných dveří mezi kuchyní a obytnou částí: vůně z vaření (někdy problematické) zůstanou v kuchyni, kde se o ně už postará digestoř, zatímco v pokoji můžeme klidně pálit vonné svíčky. A existují i speciální úpravy posuvných dveří – třeba pro sauny. Významné je využití zasunovacích dveří tam, kde z praktických důvodů potřebujeme byt řešit jako bezbariérový.
Stavební pouzdra
Tato stavební pouzdra lze zabudovat do zděných a sádrokartonových příček od deseti centimetrů. Jednokřídlý rám je klasika pro jednoduché dveře, dvoukřídlý je pro dvojité dveře, jejichž pohyb může (ale nemusí) být synchronizován. Teleskopický rám najde využití pro dvě souběžně zasouvané části dveří v atypických předělových stěnách. Antikorozní řešení patří do vlhkých prostor. Zapravení stavebního pouzdra do příčky zvládne přitom nejen stavební firma, ale i zručnější jedinec.
Zabudování stavebního pouzdra v paneláku
- V panelovém domě je větší problém než dveře postavit, vybourat pro ně příslušnou příčku. Vzhledem k tomu, jak se zvuk v konstrukci nese, užijí si stavbu v celém domě. Pracujeme bouracím kladivem a úhlovou bruskou. Vznikne neuvěřitelné množství stavebního odpadu.
- Sestavit koupené pouzdro podle návodu výrobce není složité. Vyplatí se pečlivost. Ve stavebním otvoru vložené a podložené pouzdro vyvážíme horizontálně i vertikálně a usadíme do zákrytu se stěnou. Dobře ho zafixujeme klíny.
- Pouzdro do zdi ukotvíme nízkoexpanzní pěnou, která se nerozpíná a prostor mezi pouzdrem a příčkou zcela vyplní.
- Po vytvrdnutí pěny můžeme pouzdro omítnout, a nebo ho překrýt sádrokartonem. To nejdůležitější tedy máme za sebou, a vlastní dveře vybereme na míru našeho vkusu i peněženky, což platí i obložkách, které celou práci ukončí.
Omezení
Jedno omezení pro některé paneláky nicméně platí: musíme se zříct posuvných dveří s prosklením a rámečky, protože ty vyžadují nejméně dvanácticentimetrovou příčku, zatímco většina panelů má sílu deset centimetrů. Ale vybrat se i tak dá dobře.
Tip:
Co ale v případě, že vedle dveří potřebujeme umístit vypínač? Plášť pouzdra je z plechu s prolisy. Jeden je posunutý tam, kam podle norem patří vypínač, a jeho rozměry odpovídají normované velikosti elektrického zařízení. To byl od výrobců nesporně dobrý nápad. V prolisu je navíc napevno instalován i zemnící drát.