Jak vyřezat sošku kočky

vyřezaná soška kočky
Vyřezávaná kočka, foto med

Jestliže nás zaujala práce s řezbářskými dlátky, můžeme se pokusit vyřezat si sošku nějakého zvířete. Ukážeme si, jak vyřezat sošku kočky. Pro začátek se omezíme na tvarově jednodušší předlohu a do složitějších kompozic se můžeme pustit až po nabytí určité praxe a zručnosti. Dřevo, které použijeme, by mělo mít výraznou kresbou vláken nebo letokruhů, být dobře vysušené a bez prasklin, hniloby a dalších vad.

Figurky do Betléma jsme již vyřezávali, víme tedy, že potřebujeme stále ostrá dlátka, abychom při řezbě proti směru vedení vláken, vlákna nevytrhávaly.

Řezbářské nářadí

Živý model, foto med

Řezbářská dláta mají ostří buď rovné, nebo u dutých prohnuté, či s různě velkým poloměrem zakřivení. Úhlové dláto má ostří ve tvaru písmene V, ploché dláto se širokým ostřím je buďto rovné nebo zakřivené. Dláta s prohnutou čepelí připomínají lžíci. Alfou a omegou řezbářství jsou ostré břity dlát. Dláta koupíme buď profesionálně zpracovaná z výroby (tzn. nabroušená a s fází), ty musíme jen dohladit ručním broušením, nebo dláta zpracovaná hrubě, jejichž fázi a celé ostří musíme vyrobit na brusce. Dřevěné paličky na jemný příklep zakoupíme v potřebách pro výtvarníky. Plochým rovným dlátem vyhladíme zakřivené tvary. Duté dláto použijeme pro vyřezávání rýh, dobře se též hodí pro vydlabávání. Ještě hlouběji do dřeva vnikne dláto s prohnutou čepelí. Úhlovým dlátem ve tvaru V zhotovíme jemné linie. Pro opracovávání větších ploch se velmi dobře hodí ploché rovné dláto se širokým ostřím. Pro řezbáře-začátečníky postačí ploché dláto, duté dláto a úhlové dláto.

Vyřezávání sošky kočky

Jak vyřezat sošku kočky? K vyřezávání můžeme použít jakékoli dřevo, snadno se opracovává měkké dřevo lipové, ale i smrk nebo borovice, pokud nejsou příliš smolnaté. Velikosti zvoleného špalíku bude přibližně odpovídat velikost sošky.

Nákres a model

Šablona, kresba archiv

Začneme tím, že si kočku nakreslíme ve skutečné velikosti z předního a bočního pohledu. Vyřízneme dvě šablony, nejlépe z pevnějšího kartonu. Z plastelíny nebo jiné vhodné hmoty (modelářské hlíny, vosku…) vymodelujeme přibližný model kočky ve skutečné velikosti. Šablony nám pomohou udržet tvar a velikost. Model je důležitý pro celkové vizuální zhodnocení a pro měření. Zakreslíme hrubé tvary objektu a mřížku, jež se bude hodit k poměřování. Nejdůležitější je označení osy na modelu i obrobku. Stále kontrolujeme vzdálenost krajů od osy.

Úprava špalíku

Nahrubo ořezané, archiv

Na špalík dřeva podle šablon přeneseme základní obrysy kočky. Pilou (ruční nebo přímočarou) odřízneme největší kusy přebývajícího materiálu zepředu a zezadu. Držíme se za nakreslenou linií profilu a pak sérií menších řezů odebíráme materiál až k nakreslené čáře. Zabráníme tím praskání dřeva. Při vyřezávání jakéhokoli trojrozměrného výrobku vždy nejprve vyznačíme základní obrysy a vyřízneme základní tvar pilou. Pak teprve vypracujeme hrubý tvar a dominantní rysy. Do detailů se můžeme pustit až v okamžiku, kdy je základní tvar dokončen.

Pracovní postup

Vyřezaná kočka, foto med
  1. Po celé ploše začistíme boční profil dlátem a pravoúhlost mezi opracovávanými a dosud nedotčenými stranami kontrolujeme úhelníkem. Nakreslíme čelní profil.
  2. Části, které se mají odebrat, označíme šrafováním. Nejprve nahrubo pilou a posléze načisto dlátem odstraníme přebytečný materiál stejně, jako jsme to udělali u bočního profilu. Vytvořili jsme hrubý základní tvar. Umíme-li dobře zacházet pilou, můžeme oba profily vyříznout.
  3. Kusy přebytečného materiálu větším odstraníme rovným dlátem, srazíme hrany. Cílem nyní je vytvořit hrubý tvar kočky s naznačením vyvýšených míst a prohlubní.
  4. Žlábkovacími pilníky na dřevo tvary začistíme a zahladíme stopy po nástrojích. Tenkou čarou si nakreslíme dvě osy, jednu přes střed hlavy a čenich a druhou v pravém úhlu k ní v úrovni středu očí. Poté detaily jako oči a čumák vyřežeme. Ubíráme vždy jen tenké kousky dřeva.
  5. Opatrně vypracujeme všechny detaily očí, uší, čumáčku, pacek a ocásku. Dokončíme vlastní řezbářskou práci.
  6. Posledním krokem je broušení a povrchová úprava sošky. Výrobek obrousíme do dokonalé hladkosti jemným smirkovým papírem. Tato práce je zdlouhavá, ale nezbytná, aby byla dobře patrná kresba dřeva. Sošku sedící kočky jemně dokončíme povrchovou úpravou. Můžeme ji namořit, nebo nechat přírodní, můžeme ji voskovat, nebo napustit francouzskou politurou. Vždy počkáme, až jednotlivé vrstvy zaschnou, jemně přebrousíme a opakujeme až třikrát.
Přejít nahoru