Pavouček prý nosí štěstí, ale popravdě většinou jsme raději, když ho nosí někde mimo naše obydlí. Za spolubydlící nechceme ani šváby, rybenky, mravence, potravinové moly, octomilky ani nic podobného. Jsou dvě řešení, jak se jich zbavit, jedno je chemickou cestou, což je popravdě vyhánění čerta ďáblem, protože různé pesticidy jsou příliš jedovaté a nepříjemně páchnou. Druhé řešení, jak vyhnat pavouky je zcela ekologické, neboť použijeme přírodní prostředky.
Většinu věcí, které potřebujeme k vyhnání hmyzí havěti z našeho domu, a to na celé měsíce, v domácnostech běžně míváme. Použijeme jedlou sodu, cibuli, vodu a noviny, hřebíčky, bobkový list, mátu peprnou, olej, skořici, eukalyptový olej, prostředek na nádobí a praní.
Jak vyhnat pavouky
Pavouk (Araneae) v bytě, přestože se u nás i jedovatí nevyskytují, je pro mnohé z nás velký problém, a což teprve pro ty, co trpí arachnofobií. Můžeme se jich zbavit, aniž bychom je zabíjeli a rozmazávali po vymalovaných stěnách. Nejprve je nutné vymést všechny pavučiny. Už jen to, že je budeme pravidelně odstraňovat, pavouka odradí a odejde na méně uklízené místo. Vyrobit si můžeme speciální sprej, který nastříkáme do koutů a na místa, kde jsem pavučiny objevovali. Do 200 ml vody a lžičky octa nebo citronové šťávy přidáme 10 kapek vonného eukalyptového nebo mátového olejíčku. Tyto vůně pavoukům hodně vadí a na taková místa ani nepáchnou.
Jak vyhnat šváby
Švábi (Blattodea) jsou nejčastějšími škůdci v domácnostech. Žijí v tmavých, úzkých, teplých a vlhkých koutech, živí se téměř vším, i umělou hmotou, a škodí přenášením různých chorob. Můžeme je vyhnat nadrobno nakrájenou cibulí smíchanou s lžičkou jedlé sody a rozmístěnou do koutů bytu. Směs denně obměňujeme a zakrátko by švábi měli domácnost opustit. Víme-li, odkud v noc vylézají, nasypeme do spár směs z 1 dílu kukuřičného škrobu a 1 dílu sádry. Anebo je účinně zlikvidujeme tak, že je necháme nalézt do hadru namočeném do piva, který pak ponoříme do vařící vody (případně vyneseme daleko od domu). Více o švábech ZDE.
Jak vyhnat rybenky
Rybenka domácí (Lepisma saccharina) je bezkřídlý hmyz s tělem pokrytým stříbřitými šupinkami, který se běžně objevuje v domácnostech, nejvíce v koupelnách. Pokud jich je víc, než jsme schopni tolerovat, můžeme na ně vyrobit pastičky. Vhodné je předtím koupelnu uklidit a zazátkovat umyvadlo a vanu. Srolujeme noviny, na konci je zalepíme a namočíme je do vody. Vytvořili jsme tak pro ně skrýš i potravu. Necháme přes noc ležet na podlaze v koupelně. Další den noviny bez rozbalování (rozeběhly by se) vyneseme z domu a hodíme do popelnice. Po čase zopakujeme. Další pastičkou je papír, na který nastrouháme bramboru. Rybenky se v noci do hromádky zahrabou a my je i s pastičkou druhý den vyneseme z domu.
Mravenci
Mravenec obecný (Lasius niger L.) je náš nejběžnější mravenec, který často navštěvuje i lidská obydlí, kde hledá potravu, především sladkosti. Tohoto druhu se zbavíme celkem snadno, máme totiž něco, co nesnášejí – skořici. Nasypeme ji na cestičky, kudy k nám chodí, a přestanou. Podobné účinky má hřebíček, kajenský pepř a bobkový list. Pokud se již u nás zahnízdili, připravíme si na ně pastičku ze sirupu nebo cukru a droždí v trošce vody v mělkých nádobách, kolem kterých umístíme například kusy mucholapky.
Faraoni
Daleko větším problémem jsou mravenci faraoni (Monomorium pharaonis). Ti se živí především bílkovinami (mléko a maso, dokonce i to naše). Na rozdíl od ostatních mravenců má jejich kolonie větší množství královen a svá hnízda rozmisťují na více místech, proto je jejich likvidace tak obtížná. Většinou jejich výskyt (zejména v panelácích) zlikviduje pouze odborná deratizace naprosto ve všech prostorách domu, a i ta se musí opakovat. Více ZDE.
Potravinoví moli
Potravinový mol, správně Zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), nemá s molem šatním mnoho společného. V domácnostech škodí téměř na všech sypkých potravinách, v oblibě má ovesné vločky, kroupy, mouku, luštěniny… nepohrdne ani kořením. Jeho likvidace je obtížná a drahá – téměř všechny potraviny v sáčcích, papírových krabičkách, v pevně neuzavřených nádobách apod. vyhodíme. Přestože to vypadá, že v nich červi a motýlci nejsou, pravděpodobně v nich budou nakladená vajíčka, kterých samička za život naklade kolem 700. Motýlci jsou neškodní, škůdcem na potravinách jsou jejich larvy, které potraviny znehodnocují požerem a výkaly. Po vyklizení napadených potravin vydrhneme spižírny, police a zásuvky, kde potraviny přechováváme. Protože život zavíječe trvá asi tři měsíce a doma jsme měli nejen motýlky a larvy, ale i vajíčka, úklid opakujeme každý týden po dobu tří měsíců. Jako prevenci můžeme ve spíži rozmístit bobkové listy a hřebíčky. Potraviny skladujeme v uzavíratelných skleněných nebo plastových nádobách.
Jak vyhnat octomilky
Octomilky – ovocné (vinné, banánové) mušky (Drosophila) se vyskytují tam, kde probíhá nějaký proces kvašení (vína, šťávy…), vyskytuje se přezrálé nebo hnijící ovoce, kterým se živí. Pokud máme ovoce a nápoje v chladničce nebo v uzavřených nádobách a nikde nic nehnije ani nekvasí, pravděpodobně se s octomilkou nesetkáme. Preventivně na místu s ovocem můžeme umístit skořici, kterou nesnášejí. Množství octomilek vysajeme vysavačem a na zbytek nastražíme past – misku s hnijícím ovocem uzavřeme potravinářskou fólií, do které naděláme párátkem dírky. Těmi se octomilky dostanou dovnitř, ale ven už ne.