Mouchy a komáři patří do řádu dvoukřídlí a tím jsou si příbuzní, neboť většina ostatních hmyzích druhů mají křídla čtyři. Společné mají i to, že nás v podstatě dost obtěžují a kdyby někdo tvrdil, že je má rád, považovali bychom ho přinejmenším za podivína. Existuje řada přípravků na hubení a odpuzení tohoto hmyzu, většinou mívají některé nepříjemné vedlejší účinky, jakým je například zápach. Jsou ale domácí prostředky, jak vyhnat mouchy a komáry některými vůněmi nebo rostlinami.
Komárovití (Nematocera) mají jako hlavní znak dlouhá tykadla, jejich tělo je spíše éterické. Jejich nejběžnějším zástupcem je komár pisklavý.
Komár pisklavý
Komár pisklavý (Culex pipiens) má dlouhé nohy, štíhlé, tělo nenápadné barvy, velké oči. Nejvíce se vyskytují je od dubna do října v blízkosti stojatých vod. Samičky se dožívají maximálně padesáti dní, ty oplozené přezimují. Živí se krví, bez které by jejich vajíčka nedozrála, tedy spíše bílkovin z krve. Samečci krev nepijí, živí se nektarem květů. Po oplodnění samic – ke kopulaci dochází v letu – hynou. Samičky pak během několika minut nakladou na hladinu stojatých vod o teplotě od +4 do + 25 °C vajíčka, kterých bývá okolo stovky. Během deseti dnů ze z nich do vody vylíhnou larvy. Z těch, které nesežerou ryby, jsou v krátké době další otravní komáři, kteří nám pijí krev.
Moucha domácí
Obtížný hmyz Moucha domácí (Brachycera) mají kompaktnější stavbu těla. Má šedou hruď se čtyřmi tmavými pruhy a na zadečku žluté skvrny. Tělo mouchy domácí chrání vodu odpuzující chitinový kryt, jenž je odolný i vůči různým chemickým látkám. Proto je tak obtížné zbavit se much chemickými prostředky. Mouchu je obtížné i chytit, protože létá rychlostí dvou metrů za sekundu. Její vypouklé oko je složené z asi tří tisíců malých oček, které mouše umožňují panoramatický pohled na široké okolí – náš pohyb zaregistruje velmi rychle a většinou uletí tak, že prudce vzlétne kolmo vzhůru. Spíš ji tedy dostaneme shora. Moucha domácí neštípá, ani nepije naši krev – líže tekutou potravu, tuhé látky napřed rozpouští slinami. Kromě toho, že je otravná, je nebezpečná přenášením nemocí. Na nohou jediné mouchy může být až pět milionů choroboplodných zárodků.
Život mouchovitých
Po oplodnění naklade samička asi dva tisíce vajíček (asi 150 denně) na hnijící zbytky potravy a podobné páchnoucí organické látky. Za den se z vajíček vylíhnou bílé larvy, z nichž jsou přibližně za deset dní dospělé mouchy. Moucha žije dva až čtyři týdny a většinou po celý život zůstává v lidském obydlí. Libují si v blízkosti tlejících zbytků. Kromě původců mnoha dalších nemocí to objevili i helikobakterie, které se účastní při vzniku žaludečních vředů. Mouchovité (Muscidae) se vyskytují v několika tisících druhů, mimo mouchy domácí to jsou například bzučivky (často kovově modré nebo zelené), masařky, střečci, ovádi, octomilky a další.
Domácí prostředky na odpuzení much a komárů
- Vletu much a komárů do místnosti můžeme částečně zamezit, když do okenních truhlíků vysadíme afrikány nebo bazalku s mátou a levandulí. Na balkony pak nádoby s rajčaty.
- Tento hmyz také odpuzuje pach octa – kapeme ho na rozpálené plochy, z nichž se odpařuje. Také pach cibule jim nevyhovuje, ale kdo by celé dny kapal ocet nebo krájel cibuli.
- Klasikou je mucholapka, není ale příliš příjemné na tuto lepkavou pásku hledět. Láhev s úzkým hrdlem zčásti naplněná pivem nebo sladkou tekutinou také část hmyzu zlikviduje.
- Módní jsou sítě proti hmyzu, které připevníme do oken. Přes ně se mouchy, komáři ani jiný hmyz dovnitř nedostanou a my můžeme větrat i večer, když jsou rozsvícená světla. Černé sítě jsou průhlednější než bílé.
- Na terase se komárů částečně zbavíme loučemi s repelentním olejem a repelentními svíčkami. Hmyz by se nám měl vyhnout. Elektrické lampy proti hmyzu hmyz přilákají světlem a pak ho zahubí elektrickým výbojem.
- Zaručeně osvědčený recept, jak odpudit mouchy a komáry je ten nejjednodušší: do malé misky nebo skleničky vložíme asi 15 hřebíčků, zalijeme je vlažnou vodou a necháme je luhovat. Do každé místnosti dáme jednu takovouto misku, nejlépe v blízkosti oken i dveří. Během jediného dne tento hmyz prostě zmizí. Občas miskou pohneme, aby se hřebíček rozvoněl, jednou za čas dolijeme vodu, pokud hřebíček zplesniví, vyrobíme do čisté nádobky nový odpuzovač. Vůně hřebíčku provoní byt a hmyz vyžene (není ale účinný na můry a různé brouky).