Koberce, pokud je pravidelně nečistíme, se mohou stát přímo semeništěm roztočů, což jsou okem nepostřehnutelní paraziti, kteří u člověka vyvolávají alergickou reakci. Proto koberec nejen pravidelně vysáváme, ale čas od času i důkladně vyčistíme prostředkem k čištění koberců. Koberce většinou před svátky, jakými jsou například Vánoce nebo Velikonoce. Existuje množství strojů a tepovačů, ale my si ukážeme, jak vyčistit koberec ručně.
Nejjednodušší způsob údržby koberce je pozvání si firmy, která mí potřebné stroje i přípravky. Čistící roztok se z nádrže vede k trysce umístěné na odsávací hubici. Při jejím pohybu se vstřikuje a vzápětí odsává čistící roztok, který nečistoty rozpustí a odsaje do odpadní nádrže. Anebo si stroj na čištění koberců zapůjčíme, což spousta firem klade jako podmínku, že čistící prostředek koupit musíme u půjčující firmy. Takže pokud chceme ušetřit, pustíme se do čištění koberce vlastními silami.
Než koberec namočíme
Domácí čištění nás vyjde levněji, ale pokud nepoužijeme čištění suchou cestou, můžeme koberec vyčištěný mokrou cestou příliš promáčet. Nejen, že takový tepich dlouho schne, ale může zatuchnout, což se velmi složitě řeší. A také čím více vody v koberci zůstane, tím více nečistot se po jejím vyschnutí zase objeví. Proto mějme na paměti, že koberec po vyčištění musí zůstat pouze vlhký a nemělo by dojít k promočení. Proto volíme čistící prostředek, který vytváří hustou pěnu, kterou na koberec nanášíme houbou. Necháme ji podle návodu působit a po zaschnutí ji i se špínou vyluxujeme. Je-li koberec příliš zašpiněný, použijeme kartáč a hustou pěnou ho vydrhneme. Pěnu pak stíráme hadrem, který průběžně mácháme v čisté vodě.
Jak vyčistit skvrny
Čistíme-li skvrny, postupujeme od kraje ke středu. Na skvrny na vlněných a polyesterových kobercích působí citrónová šťáva či ocet. Na bavlněné, hedvábné či nylonové koberce zabírají zásadité přípravky – borax, čpavek. Osvědčilo se čistit skvrny kartáčem a práškem na praní rozpuštěným ve vodě. Stopy po vosku na koberci přežehlíme přes savý papír, a poté vydrhneme. Žvýkačku z koberce dostaneme tak, že ji zmrazíme kostkami ledu, po ztuhnutí vydrolíme. Červené víno zasypeme solí, po chvíli vysajeme a vyčistíme minerálkou. Nebo červené víno polijeme bílým, které skvrnu odbarví, a vyčistíme minerálkou. Pivo vyčistíme vodkou nebo lihem. Olej a jinou mastnotu zasypeme moukou, do které necháme tuk vsáknout. Poté vyčistíme citronovou šťávou a čističem na koberce. Bláto necháme zaschnout, vykartáčujeme a vyluxujeme. Čokoládu odstraníme krouživými pohyby měkkým kartáčem a domácím roztokem z octa a lihu v poměru 1:1. Vytlačená místa po těžkému nábytku vyhladíme kostkami ledu, které necháme na poškozeném místě rozpustit.
Jak odstranit zápach z koberce
Páchne-li koberec zatuchlinou, pátráme po plísni, která ji způsobuje. Poté, co ji zlikvidujeme, v případě, že jde o kusový koberec, můžeme ho při pěkném počasí nechat větrat na sluníčku, tak, že ho pověsíme rubovou stranou nahoru, aby nevybledly barvy. Nelze-li s ním manipulovat, vyčistíme ho nasucho a velmi důkladně vyvětráme, dokud koberec zcela nevyschne. Cigaretového kouře i zápachu z vaření z koberce se zbavíme, když ho posypeme jedlou sodou, necháme 15 minut působit a pak vysajeme. Zároveň tak vypudíme hmyz a osvěžíme barvy.
Předložky
Předložky nebo koberečky z přírodních materiálů (rákos, kokos, sisal aj. vydrhneme slanou vodou a necháme oschnout na chladnějším místě.