Mytí nádobí bez myčky si už ve většině domácností neumějí ani představit. Ale spousta mladých lidí, kteří se teprve osamostatňují a domácnost teprve vybavují, myčku nemají. A protože to z domova neumějí, nevědí, jak správně při mytí nádobí bez myčky postupovat.
Hodně lidí při mytí nádobí bez myčky postupuje tak, že nádobí prostě umyje pod tekoucí vodou. Je to rychlá a čistá práce, ale abychom se pak nedivili, až dostaneme účet za vodné a stočné, nehledě na spotřebu energie na teplou vodu.
Příprava k mytí nádobí bez myčky
Nejprve nádobí po jídle k mytí připravíme tak, že všechny kosti, ubrousky a různé zbytky z nádob odstraníme – seškrábneme nožem do odpadků (případně do tříděného odpadu), papírovou utěrkou vytřeme většinu omastku z pánve a lógr z kafáčů vylijeme do záchodu. Budeme-li lít lógr do dřezu, brzy ucpeme trubky. Zašpuntujeme dřez, nalijeme do něj asi polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí a napustíme ho tak horkou vodou, jak nejvíc ji sneseme. Plastová podložka na dně dřezu ochrání zvláště porcelánové šálky před potlučením (jakoby okousanými okraji). Nádobí pak myjeme nejlépe houbičkami na nádobí
Pořadí, v jakém myjeme nádobí
- Sklo: Nejprve do horké vody ponoříme skleničky na víno a podobné křehké sklo. Ponoříme je okrajem, aby v horké vodě nepraskly Pak další sklenice a veškeré skleněné nádobí. Když do vody přidáme trochu obyčejného octa a hrstku soli, skleněné nádobí se snáze zbaví mastnoty a bude jen zářit. Skleněné zapékací misky čistíme Cifem nebo podobným prostředkem a každou skvrnu odstraníme co nejdříve, neboť po čase se nahnědlé skvrny odstranit nedají.
- Porcelán: Na řadě je nádobí porcelánové. Jestliže jsou na hrnečkách skvrny od čaje nebo kávy, snadno je odstraníme, když na vyždímanou houbičku nasypeme trochu jedlé sody a tou je potíráme.
- Nádobí z plastu a ze dřeva: Plastové nádobí umyjeme stejně jako porcelánové. Dřevěné nádobí má tendenci časem černat. Jestliže je ponoříme asi na hodinu do vlažné vody s trochou chlóru a pak několikrát opláchneme čistou vodou, bude skoro jako nové. Přilepené těsto z válečků a válů snáze odstraníme, když je před umytím posypeme solí. Pach po cibuli, česneku, rybách apod. z prkénka odstraníme tak, že ho před mytím vydrhneme vymačkaným citronem s trochou soli.
- Příbory: Příbory, které mají kostěné nebo dřevěné rukojeti do vody nepatří. Kovovou část omyjeme ve vodě se saponátem, opláchneme a rukojeti otřeme vlhkou houbičkou. Ocelové příbory umyjeme celé.
- Pánve, hrnce, kastroly: Pánve z hliníku nebo nerezové oceli nenecháváme ve vodě příliš dlouho, aby se na nich nevytvořily tmavé skvrny. Rychle je umyjeme, na přichycená místa použijeme hrubou houbičku s Cifem. Měděné nádobí vydrhneme půlkou citronu namočenou do soli nebo špinavá místa potřeme octem, chvíli necháme působit a poté umyjeme a do sucha utřeme. Teflonové nádobí jen vytíráme ubrouskem, pachů ho zbavíme, když v něm povaříme trochu vody s octem. Smaltované nádobí, hmoždíř a mosazné kuchyňské náčiní pokud je silně znečištěné nejprve omyjeme ve vodě s odmašťovacím prostředkem a pak je dočistíme hadříkem namočeným ve směsi soli s octem.
Umyté nádobí opláchneme v čisté vodě, do které můžeme přidat trochu octa a necháme na odkapávačích oschnout. Případně je doleštíme utěrkou. Čisté a suché nádobí uklidíme do skříněk a zásuvek. Dřez umyjeme a vytřeme dosucha.