Suché květy mají své přirozené kouzlo, spočívající zejména v jejich atraktivním vzhledu, kterého dosáhneme správným sušením. Jednotlivé druhy květin sušíme postupně během celého roku a máme tak možnost z čeho vybírat při tvorbě nových dekorací a také proto, abychom mohli starší aranžmá obměňovat. Jak sušit květiny? Každá rostlina potřebuje usušit tak, aby zůstala barvou i tvarem co nejvíce podobná té původní. Správně usušené rostliny není nutné nijak impregnovat ani přibarvovat, tím by jejich přirozený vzhled utrpěl.
Květiny na sušení sbíráme právě rozkvetlé nebo těsně před rozkvětem, jen tak si uchovávají tvar a barvu. Vhodná doba sběru je před soumrakem nebo ráno, až oschne rosa, ale rozhodně je trháme suché. Mají-li na sobě kapky rosy, necháme je oschnout ve váze s troškou vody. Rostliny určené k sušení zpracováváme co nejdříve a usušené je uschováváme v krabicích. Pak z nich můžeme tvořit aranžmá podle libosti a kdykoli.
Výběr květin pro sušení
K nejběžnějším druhům vhodným k sušení patří letničky: různé Slaměnky (Helichrysum), Smily (Helipterum), Limonky (Limonium), Černucha damašská (Nigella damascena), Ostrožka (Delphinium), Laskavec (Amaranthus), Nevadlec (Celosia), Měsíčnice (Lunaria annua), Hlaváč (Scabiosa), Máčka (Eryngium), Zaječí ocásek (Lagurus). Zvláštní skupinu tvoří rostliny, využívané pro dekorativní plody, jako okrasná tykev (Cucurbita)… Trvalky: Řebříček (Achillea), Šuškarda (Liatris), Mochyně (Physalis), vratič (Tanacetum), Šater (Gypsophila), Růže (Rosa), Hortenzie (Hydrangea), Plamének (Clematis) a další, i různé exotické rostliny, např. Nutan, Mimóza, dekorativní traviny aj. Z přírody si můžeme přinést větvičky s plody – třeba trnky, šípky, jehličnany s šiškami…
Sušení na vzduchu
Natrhané květiny svážeme provázkem do malých svazků a zavěsíme je hlavičkami dolů (kromě mochně, kterou věšíme v poloze, ve které rostla) do suché, vzdušné, nejlépe tmavší, místnosti. Zavěsíme je do prostoru tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Každý svazek by mělo tvořit asi deset drobnějších větviček nebo tři větší (např. růže) a všechny stonky by měly pří přibližně stejně dlouhé. Větší množství zpomaluje sušení a rostliny mohou plesnivět. Ve většině případů usušené listy nevypadají příliš dobře, proto je ze stonku odstraníme. Doba schnutí se u různých druhů liší, usušenou rostlinu poznáme podle toho, že se její stonek v nejširší části po ohnutí přelomí. Jednotlivé dekorativní rostliny a plody (např. šišky) sušíme v tenkých vrstvách na síru nebo lísce vyložené papírem..
Sušení ve váze s vodou
Rostliny, které by uvadly dříve, než by se důkladně vysušili – například Hortenzie, Vřes, Okrasný česnek, Nevěstin závoj aj. – sušíme tak, že konec stonku nakoso seřízneme a vložíme do nádoby s trochou vody (maximálně do 10 cm výšky). Vázu pak postavíme třeba na skříň a necháme pomalu usychat. Touto metodou celý proces zpomalíme a rostlina má čas, aby mohla dokonale vyschnout.
Sušení v přirozené pozici
Tato metoda je vhodná pro sušení okrasných trav, obilí, mimóz a podobných rostlin. Jednoduše je umístíme do nádoby bez vody a na vhodném místě necháme uschnout.
Sušení v silikagelu
Silikagel je vysoce porézní látka s velkou absorpční schopností. Prodává se v podobě bílých nebo modrých krystalů, které po pohlcení vlhkosti mění barvu (většinou zrůžoví). Známý je z malých sáčků, které se vkládají do nové obuvi a dalších předmětů, které chrání před vlhkostí. Také při sušení rostlin z nich pohlcuje všechnu vodu, kterou obsahují, čímž tento proces urychlují. Silikagel je velmi lehký, a proto ho sypeme i mezi choulostivé květy, aniž bychom je poškodili, a ty si zachovávají svůj původní tvar a barvu. Postupujeme tak, že na dno uzavíratelné nádoby nasypeme pěticentimetrovou vrstvu silikagelu, na ni rozložíme květiny, které silikagelem ještě zasypeme. Toto sušení je vhodné pro Frézie, Gerbery, Kopretiny, Tulipány, Magnólie, Lilie, Kamélie, Hrachory, Hyacinty, Hvozdíky, Konvalinky, Fialy, Šeřík, Modřenece, Ostálky, Pivoňky a mnoho dalších. Silikagel lze požít opakovaně, vysušíme ho na plechu v troubě.
Sušení v mikrovlnné troubě
Výhodou sušení květin v mikrovlnné troubě je podstatné zkrácení času vysoušení a také to, že barvy zůstanou věrnější těm původním. Musíme si to sami vyzkoušet, každá mikrovlnka se chová trochu jinak – většinou ji nastavíme na nejnižší teplotu, abychom květy s jemnými okvětními lístky nepřipálili. Ideálním způsobem je sušení v mikrovlnce v silikagelu – na dno vhodné nádoby nasypeme 2,5 cm silikagelu a na tuto vrstvu rozložíme květiny, které opatrně ještě tímto vysoušedlem zasypeme. Nádobu s materiálem neuzavíráme. Květiny vhodné na tento způsob sušení jsou například Měsíček, Prvosenka, Kontryhel, Hortenzie, Šalvěj, Dobromysl, Asparágus, Pěnišník, Rozmarýna…